Woedende agenten: 'Dit team opheffen is voor ons onverteerbaar' Prins Andrew treedt terug na interview f 8 NIEUWS Politie Amsterdam maakt 'pijnlijke keuzes' Lucia Meeuwsen kreeg van haar arts te horen dat ze vrijwel geen kans had de alvleesklierkanker te overleven. Na een reeks experimentele behandelingen leeft ze nu - 5,5 jaar later - nóg. KANKER WETENSCHAP Het was een mooie vangst, in februari 2018. Bij vijf huiszoekin gen in woningen in Amsterdam vonden rechercheurs 288.000 euro aan contant geld, ruim 12 kilo co caïne en tassen vol xtc-pillen. Ook werden zeven voertuigen in beslag genomen. Het was het resultaat van een stevig onderzoek naar drie drugskoeriers, die hun verdovende middelen met taxi's vervoerden. Wekelijks verzorgden de koe riers ruim vijfhonderd bestellin gen, goed voor een omzet van 25.000 euro. Het lukte de recher che niet alleen om de koeriers aan te houden, maar ook de twee per sonen die de koeriers aanstuurden. ,,Het was een perfect voorbeeld van de meerwaarde van ons team. Helaas moeten we er hoogstwaar schijnlijk mee stoppen. Vorige week is ons medegedeeld dat dit rechercheteam noodgedwongen wordt opgeheven'', zegt een be droefde politieman. Keuzes Het is één van de pijnlijke beslis singen die de Amsterdamse politie moet maken, erkent Jean Frans man, woordvoerdernamens de po litie. Het is nodig om voldoende mensen op straat te kunnen hou den. ,,Het water staat ons echt over de lippen. Het doet pijn, maar er moeten keuzes worden gemaakt, willen we af kunnen blijven gaan op alle noodmeldingen. Op deze manier doorgaan kan in elk geval niet.'' 'Onwenselijk' Voor politiebond NPB is de maat vol, zegt voorzitter Jan Struijs. ,,Dit kan echt niet langer zo. Dit is een heel belangrijk rechercheteam in Amsterdam, dat goed werk levert om ondermijning tegen te gaan. Dit is heel onwenselijk, en voor de veiligheid van de stad absoluut niet goed. Het kan kennelijk niet anders, want als de politie niet meer op 112-meldingen kan afgaan, komt de acute veiligheid van de burger pas echt in gevaar.'' De druk op de politie was toch al groot, maar na de moord op advo caat Derk Wiersum veranderde de situatie ingrijpend. Honderden politiemensen waren nodig om bedreigde officieren, rechters en advocaten te beveiligen. Door deze toegenomen werkdruk moeten politie-eenheden door het hele land keuzes maken die ze liever niet zouden maken. Deze week werd bekend dat bij voetbalwed strijden van Feyenoord, Sparta en Excelsior minder politiemensen zijn. De mankracht is er niet, zei de Rotterdamse burgemeester Abou- taleb. Het gaat zelfs zo ver dat door de roosterdruk agenten komend voorjaar beperkt vakantie kunnen opnemen. Vorig jaar telde de poli- tiekalender 55.000 evenementen zoals voetbalwedstrijden, festivals en stakingen. Dit jaar is dat aantal alleen maar toegenomen. Komend voorjaar wordt een or ganisatorische ramp voor de poli tie, met grote evenementen als het Songfestival en de Formule 1 in Zandvoort In dezelfde weken zijn ook Bevrijdingsdag, de bekerfinale voetbal en Koningsdag. Bij al deze evenementen is grootschalige po- litieinzet nodig. De vraag is of dat eigenlijk wel kan, en ten koste van wat. Volgens vakbondsman Struijs kost het jaren en vele miljoenen om de politiecapaciteit weer op een acceptabel niveau te krijgen. Bedroefd De Amsterdamse rechercheurs die als gevolg van een tekort aan colle ga's beloftevolle onderzoeken naar criminele organisaties moeten stilzetten, blijven bedroefd achter. ,,Er loopt hier heel veel talent rond, en daardoor boeken we met ons team ook relatiefveel succes'', zegt een betrokken politieman. ,,De af gelopen maanden is er veel gezegd over de drugsproblemen in de stad. Dat uitgerekend een recher cheteam dat bedreven is in de aan pak van deze problemen nu wordt gedecimeerd, is voor ons onver teerbaar. De woede is groot. En we zijn teleurgesteld. Want het is het leukste werk dat er bestaat.'' Toch is er nog een sprankje hoop. Een definitieve beslissing is nog niet genomen. ,,Die volgt in de komende weken'', zegt Jean Frans man namens de politie. ,,Natuurlijk ben ik bereid om elke passende wet en de handhavings- instanties te helpen met hun on derzoeken, indien nodig'', aldus Andrew (59) in een verklaring die is uitgegeven door Buckingham Palace. Ook zegt hij mee te voelen met de slachtoffers van de Ameri kaanse zedendelinquent en mil jardair. In het vraaggesprek met BBC Newsnight, dat zaterdag werd uit gezonden, beantwoordde prins Andrew vragen over zijn vriend schap met de veroordeelde pedo seksueel Jeffrey Epstein, en over de beschuldigingen van de Ame rikaanse Virginia Roberts Giuffre dat ze als tiener tot drie keer toe gedwongen werd tot seks met de prins. Andrew zei dat hij zich haar niet herinnerde en dat hij in elk geval voor één van de keren een alibi heeft, namelijk dat hij met een van zijn dochters in een pizzatent zat. Giuffres aantijging dat Andrew tijdens het dansen overvloedig zweette, deed hij af met de bewering dat hij in die tijd niet kón zweten, omdat hij tij dens zijn dienst in de Falklan- doorlog een overdosis adrenaline had gekregen, wat transpireren onmogelijk maakte. Over Epstein zei de tweede zoon van koningin Elizabeth dat hij spijt had dat hij met hem is blijven omgaan, ook nadat de za kenman was veroordeeld voor kindermisbruik. Met zijn uitspraken maakte Andrew zich niet geloofwaardi ger. De bekende Engelse presen tator en opiniemaker Piers Mor gan noemde het interview 'te nenkrommende bullshit'. Naar verluidt zou koningin Eli zabeth persoonlijk hebben inge stemd met het interview. et begon allemaal in 2012 met pijn bovenin mijn buik. Ik ben er een aantal keer mee naar de dokter geweest, maar werd afgescheept met vezels en parace tamol. Na anderhalve maand aan dringen kreeg ik een echo. Een jonge arts-assistent vertelde me dat ze niets konden vinden en dat het stress was.'' Lucia Meeuwsen, een vooraan staand mezzosopraan die zangles geeft aan het conservatorium, be sluit het roer om te gooien. ,,Ik zei: als het stress is, dan moeten we dat goed oplossen. Laten we verhui zen naar ons huisje in Italië en dan ga ik vanaf daar zangles geven.'' Vrijdag 28 maart 2014 moet de verhuizer voorrijden. ,,Twee dagen daarvoor werd ik helemaal geel en bleek het mis. Alvleesklierkanker luidde de diagnose.'' Buiten zakt ze neer op een verkeerspaaltje. ,,Huilend op een Amsterdammer tje heb ik mijn man opgebeld. De verhuizing ging niet door en mijn wereld stortte in.'' Volgens het Amsterdamse zie kenhuis waar ze zich meldt, is de tumor niet te opereren. ,,Ik kreeg de keuze uit drie chemokuren voor verlenging van het leven. Mijn man vroeg: 'Kunnen we nog hoop hebben?' De dokter zei: 'Dat woord moet u niet in de mond ne men'. Boos ben ik opgestaan en weggelopen.'' Haar broer, die bio chemicus is, vindt op internet in formatie over een nieuwe, experi mentele aanpak van chirurgisch- oncoloog Marc Besselink in het Amsterdam UMC. Lucia ondergaat een nieuw type chemokuur. De kuren zijn zwaar, soms trilt ze als een rietje. Maar na een dag of vijf lukt het zingen vaak weer. De tu mor slinkt en de zangpedagoge blijkt tóch operabel. ,,De arts gaf me 1 procent kans om de operatie te overleven. Het was fantastisch. Feest. Ik bleek het goudvinkje van het AMC.'' Tumor terug ,,Een jaar later, in december 2016, bleek de tumor terug. Het was ho peloos. Ik zei tegen dokter Marc Besselink: ik heb mijn lichaam be schikbaar gesteld aan de weten schap. Dus doe maar wat. Verzin wat.'' Een optie is om de alvlees klier, die zorg draagt voor een goede spijsvertering en bloedsui- kerspiegel, in zijn geheel te verwij deren. ,,Dus ik zeg: volgens mij moeten we dat gewoon doen. Je wordt dan zwaar diabeet, omdat er geen insuline meer wordt aange maakt en je slikt enzymen om het voedsel te verteren.'' En wéér waagt de zangpedagoge zich aan een experimentele be handeling. ,,Bij iedereen die aan mijn bed komt, zeg ik: natuurlijk doe ik mee. Dr. Marc Besselink zei onlangs: 'Lucia, weet je dat ik in elke studie die ik doe, jouw naam voorbij zie komen?' Er zijn haast geen wetenschappelijke studies naar alvleesklierkanker waar ik niet in voorkom. Na mij heeft hij nog zestig Lucia Meeuwsens ge opereerd op dezelfde wijze. Ik ben een wandelend experiment. Maar ik ben er nog. Het is wonderlijk, écht wonderlijk dat ik er nog ben. Dankzij de wetenschap sta ik hier nu met een blos op mijn wangen.'' In 2018 tart het noodlot haar we lk ben een wandelend experiment. Maar ik ben er nog. Dankzij de wetenschap. Het is wonderlijk, écht derom. Een tumor op de longen. Er volgt weer een operatie en ook die lijkt geslaagd. ,,Omdat mijn laatste scan goed was, durf ik nu mijn verhaal te vertellen. Ik kreeg een doodvonnis, maar ik leef nog. Al 5,5 jaar. Met dank aan de weten schap. Ik doe volgens mij aan elk onderzoek net op tijd mee.'' De volgende uitdaging van de nu 69-jarige Lucia, die inmiddels in Noord-Groningen woont? ,,Ik hoop binnenkort een kunstal vleesklier te krijgen, ook weer als onderdeel van een wetenschappe lijk onderzoek. De wetenschap heeft mij zoveel gebracht. Op mijn beurt hoop ik ook mijn steentje bij te dragen aan de wetenschap. Ik hoop dat alle patiënten met al vleesklierkanker dit perspectief kunnen krijgen. Dat patiënten niet gelijk hoeven te denken 'dit wordt mijn dood'. Ik zing nog steeds en geef weer lessen. Ik ga een master class doen en wat concertjes. Mijn kwaliteit van leven is nu geweldig. Ik heb me in jaren niet zo goed ge voeld.'' donderdag 21 november 2019 GO Amsterdamse rechercheurs zijn kwaad. Omdat de nood zo hoog is bij de politie moet een team stoppen dat de georgani seerde misdaad aanpakt. Ook de bonden zijn kwaad. ,,Zo kan het niet langer.'' Yelle Tieleman Koen Voskuil Amsterdam De vraag naar politie-inzet bij evenementen, zoals hier bij een Koerdenprotest, is groot. foto anp LONDEN De Britse prins An drew, hertog van York, heeft besloten zijn publieke functies neer te leggen. Reden is het omstreden interview dat de prins onlangs gaf over zijn relaties met de overleden Amerikaanse zakenmagnaat Jeffrey Epstein. Prins Andrew struikelde over zijn relatie met Epstein. foto epa 'Ik kreeg een Marcia Nieuwenhuis Uithuizen -Lucia Meeuwsen, patiënt Kijk op de site bij /video 'Ze noemden mij het goudvinkje en stonden te juichen bij mijn bed.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8