Geschorste Bram Moszkowicz wil weer aan het werk als strafadvocaat 7 Neppiloot vloog gratis Met een voltreffer mikte Edsei (63) keihard een zoutvat op de neus van een gewapende overvaller. Heel Nederland smult van het optreden van de Haagse snackbarmedewerker, dinsdagavond. Je moet werken voor je geld!'' Een dag na de overval is Edsel bijna nóg verbaasder als hij aan komt rij den en ziet wat hem te wachten staat bij snackbar De Jong Snacks. Een zestal cameraploegen vangen de 63-jarige medewerker op als hij bij zijn werk arriveert. ,,Ik ben geen held'', antwoordt hij als hem ge vraagd wordt naar zijn actie van dinsdagavond. Edsel helpt 's avonds altijd bij het afsluiten van de patatzaak aan de Erasmusweg, zodat niemand dat al leen hoeft te doen. Hij had de jon gen al een keer voorbij zien fietsen. Toen hij even later de bakplaat aan het schoonmaken was, draaide hij zich om en zag de overvaller voor de toonbank staan. Hij keek recht in de loop van het wapen, maar bleef stoïcijns. ,,Ik was niet bang. Nee, ik dacht: dit gaat niet gebeuren. Ik dacht: misschien is het een neppis- tool. En misschien niet. Ik wist het niet.'' Toch probeerde hij het vuurwa pen uit de handen van de overvaller te grissen. Toen dat niet lukte, pakte hij het zoutvat met patatkruiden en smeet dat in het gezicht van zijn be lager. ,,Ja, dat was raak. Ik hoop dat zijn neus gebroken is. Maar hij heeft me drie keer geraakt, op mijn arm.'' Waarschijnlijk had de overvaller een balletjespistool, waarmee hij op Edsel schoot, om uiteindelijk met lege handen te vluchten. Hij is nog altijd voortvluchtig. Een held? Nee, dat vindt Edsel niet van zichzelf. Boos is hij wel op de overvaller. ,,J e moet werken voor je geld'', zegt hij droogjes. ,,Ik werk al sinds mijn 14de. Als ik dat kan, kan hij dat ook. Niet hier komen met een pistool. Ik hoop dat hij zijn lesje heeft geleerd.'' De steunbetuigingen stromen Ik was niet bang. Nee, ik dacht: dit gaat niet gebeuren intussen binnen. Een klant heeft 's ochtends al een bosje bloemen gebracht. ,,Kijk maar, het blijft bin nenkomen'', zegt Edsel terwijl hij zijn rinkelende telefoon uit zijn zak haalt. Buiten de bloemen en be richtjes wacht de nuchtere Edsel nóg een verrassing: er wordt een hamburger naar hem vernoemd, zegt snackbareigenaresse Lissy Adam Boekholt. ,,Eentje met pit. Een pittige kipburger: de Edsel- burger.'' Adam Boekholt (36) is trots op Edsel. Ze was dinsdag net thuis toen ze hoorde dat iemand had ge- probeerd haar zaak te overvallen. Op haar telefoon kon ze de beelden zien. ,,Absurd. Ik heb tegen Edsel gezegd dat hij een held is, maar dat hij het de volgende keer niet meer moet doen. Dat is het niet waard.'' Ook al is er niets buitgemaakt, Adam Boekholt wilde toch de beel den online zetten. ,,Snel geld be staat niet. Je moet werken voor je geld.'' En bovendien, zoveel valt er niet te halen, betoogt ze. ,,Meer dan 70 procent van onze klanten pint en het was dinsdagavond. We hebben best een drukke zaak, maar dinsdag is niet de drukste avond.'' Bang dat de overvaller een andere avond terugkomt, zijn ze niet. Edsel zou in elk geval precies hetzelfde doen als wat hij dinsdag deed. ,,Hetzelfde ja. Laat hem maar ko men. Als ik hem te pakken krijg..." Moszkowicz wordt geholpen door advocaat en oud-deken van de Orde van Advocaten in Den Haag Ernst van Win. Hij bevestigt het verzoek van Moszkowicz, maar kan en wil er inhoudelijk nog niet op ingaan omdat het verzoek nog niet in be handeling is genomen. ,,We zijn er nu verder op aan het studeren.'' Ook Moszkowicz wil om die reden nog niet reageren. Moszkowicz werd in 2012 ge schorst, omdat hij contante betalin gen niet zou hebben gemeld aan de Orde van Advocaten, omdat zijn bedrijfsvoering niet duidelijk was en hij diverse jaarrekeningen niet zou hebben overgelegd. Ook had een aantal cliënten zich over de raadsman beklaagd. In 2013 viel het doek 'definitief toen het Hof van Discipline in hoger beroep zijn schorsing handhaafde. Daarna trad Moszkowicz een tijdlang op als des kundige bijtv-programma RTL Boulevard en probeerde hij het in de politiek, als lijsttrekker van VNL. Momenteel werkt Moszkowicz op het kantoor van Nienke Hooger- vorst als juridisch adviseur. Haar kantoor is gevestigd in Hilversum, de reden waarom Moszkowicz zijn verzoek bij de Orde in de regio Mid den-Nederland heeft ingediend. Mocht het verzoek worden geho noreerd, dan wordt hij opnieuw beëdigd en mag hij overal weer aan de slag als strafadvocaat. Dat de 59-jarige Moszkowicz het nu probeert, is geen heel grote verrassing. Twee jaar geleden sprak hij al uit 'graag een tweede kans te willen'. Maar toen durfde hij het nog niet aan een verzoek in te die nen. donderdag 21 november 2019 Bart Lelieveld Den Haag - Edsel, snackbarmedewerker Edsel met hét zoutvat en bloe men: ,,Ik hoop dat hij zijn lesje heeft geleerd.'' foto frank jansen Kijk op de site bij /video Bekijk de heldhaftige actie van de patatbakker in Den Haag. NEW DELHI Een man in India is aangehouden toen hij vermomd als piloot van het Duitse Lufthansa gratis wilde meevliegen met een vlucht van AirAsia India. De man bleek de truc al vijftien keer met succes te hebben uitgehaald. De nepvlieger vloog steeds heen en weer tussen New Delhi en Kol- kata, een afstand van bijna 1500 kilometer. Hij maakte ook gebruik van allerlei pri vileges en service. Beveili gers trapten deze week niet in zijn gezwaai met een vervalst pasje. Bram Moszkowicz wil weer aan de slag als advocaat. De in 2012 uit het ambt gezette ex-straf pleiter heeft bij de Orde van Ad vocaten een verzoek ingediend. Victor Schildkamp Hilversum Bram Moszkowicz werd in 2012 als advocaat geschorst. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7