OZCAN AKYOL Plan boeren: koeien vaker in de wei en minder eiwitrijk voer stip) Holland America Line cruises stipreizen.nl/HALnoordeuropa WAAROM NIET NU? 6 donderdag 21 november 2019 Column Hoewel hij tijdens zijn eerste ontmoeting met de Gele Hesjes werd geschoffeerd, met name door twee mensen die hem geen hand wilden geven, vond premier Mark Rutte het ken nelijk tóch nodig om nog eens met hen af te spreken. Waarom? vroeg ik me af. De Nederlandse tak is een enorme aanfluiting. De vijf uitver korenen, die naar Den Haag mochten afreizen, vertegenwoor digen nog geen vijfentwintig mensen. Ze hebben op geen en kele manier de potentie om uit te groeien tot een volwaardige volks beweging. De meeste van hun eisen zijn niet realistisch en anders wel be hoorlijk afgezaagd. Bovendien hebben we protestpartijen als de PVV en de SP die steevast vol op het orgel gaan als de 'gewone man' weer de dupe is van overheidsbe leid. Wat voegen de Gele Hesjes toe? Helemaal niets. Mark Rutte is niet dom. Hij weet ook wel dat hij met een paar onge vaarlijke querulanten heeft te ma ken. Hij spreekt met hen af om kritiek preventief te pareren. Nie mand kan straks beweren dat hij losgezongen is van de realiteit. Hij praatte immers met échte mensen. Het is een symboolpolitiek van de bovenste plank. Daar is op zich niets mis mee. Tenzij een politicus daarmee verraadt dat zijn moreel kompas niet helemaal geijkt is. Er was deze week wel wat an ders in dit land aan de hand: het racistische horrortheater in 's- Hertogenbosch. Mark Rutte had, ondanks dringende verzoeken van de Tweede Kamer, helemaal geen trek in een debat over de kwestie - het was iets van de sa menleving. Interessant stand punt. Daarmee zegt hij in principe dat een premier geen onder deel van de maat schappij is. Mis- schien denkt- je c|at hij al_ leen onze leider is als het om beleid gaat. Wie moreel leiderschap zocht, werd aangenaam verrast door Oranje-aanvoerder Georginio Wijnaldum, die eerst in een pers conferentie met een krachtig statement kwam en daarna tijdens een wedstrijd samen met Frenkie de Jong even uitlegde hoe het werkt in dit land. Daarmee werd Rutte onbedoeld in zijn hemd gezet. In poging om de hele wereld te vriend te hou den, raakt hij vooral iedereen kwijt. Want de Gele Hesjes, hoe klein en nietszeggend die club ook is, vonden de houding van Rutte wederom tegenvallend. Dat hadden ze gemeen met meer Nederlanders: de laconieke houding van Rutte inzake het ra- cismedebat werd beschimpt. Er was hoon. Misschien moet onze minister-president volgende keer Georginio Wijnaldum uitnodigen. Een cursusje leiderschap is nooit verkeerd. Daarmee werd Rutte onbedoeld in zijn hemd gezet Dertien boerenorganisaties, sinds kort verenigd in het Landbouw Collectief, presenteerden gisteren aan landbouwminister Carola Schouten hun plan van aanpak. Koeien vaker in de wei laten, minder eiwitrijk voer geven en mest aanlengen met water: boe ren kunnen op korte termijn de stikstofuitstoot van hun bedrij ven verminderen. In 2020 met 2,5 tot 4 kiloton, rekenen ze voor. ,,Het is cruciaal dat boeren zelf de keuzes kunnen maken die het best bij hun bedrijfsvoering pas sen'', zegt LC-voorzitter Aalt Dijkhuizen, tevens voormalig be stuursvoorzitter van de Wage- ningen Universiteit. Hij pleit er ook voor om boeren de 'stikstof ruimte' die ze winnen met mi lieumaatregelen, te laten verhu ren aan andere sectoren. Zo wordt het een soort verdienmodel. Om ervoor te zorgen dat de uitstoot op die manier wel echt afneemt, wil Dijkhuizen 'maatwerk' en een 'gebiedsspecifieke verdeling': de stikstofruimte kan worden verplaatst naar plekken waar de uitstoot geen problemen veroor zaakt. Voor het vergoeden van de kos ten en het verder ontwikkelen van maatregelen, is volgens het Landbouw Collectief een investe ringsfonds nodig van 2,9 miljard euro voor de komende vijf jaar. i Sector komt met eigen ideeën tegen de stikstofcrisis Dijkhuizen: ,,Een half miljard moet direct beschikbaar zijn voor invoering van technische maatre gelen in de melkveehouderij en voor een versnelling van het kabi netsplan om varkensboeren die willen stoppen, uit te kopen.'' Minister Schouten zegt het een goed teken te vinden dat de agra rische sector zelf met concrete maatregelen komt. Ze praat vol gende week verder met het col lectief. Rond 1 december komt het kabinet met extra maatregelen om de stikstofcrisis te bezweren. Nu inclusief drankenpakket! reizen enl/ wtgg*-- Noorse Steden Fjorden Noorse Steden Fjorden Noorwegen Noordkaap Noorse Fjorden IJsland 088-70 70 600 GO ^0 @OzcanAkyol Gele es es Boeren willen meehelpen met het oplossen van de stikstof crisis, op voorwaarde dat ze nergens toe worden gedwon gen én Den Haag met miljar den over de brug komt om de investeringen te betalen. Sanne Schelfaut Den Haag NU INCLUSIEF EXTRA'S*: Signature drankenpakket Verlaagde kindertarieven 10X korting op excursies Hutupgrades op geselecteerde afvaarten Boekt u een suite? Dan zijn de fooien inclusief! 8 dagen 14* Rotterdam 8 dagen 14*+ Nieuw Statendam 15 dagen 14*+ Nieuw Statendam 15 dagen 14* Rotterdam Vertrek aankomst Rotterdam Cruise o.b.v. volpension Keuze uit diverse prachtige vaarroutes! Vertrek mei t/m augustus Vertrek aankomst Amsterdam Cruise o.b.v. volpension O.a. Oslo Flóm, of Bergen Eidfjord Vertrek mei t/m augustus Vertrek aankomst Amsterdam Cruise o.b.v. volpension O.a. Bergen, Honningsvóg, Alesund Flóm Alléén vertrek 7 juni en 5 juli Vertrek aankomst Rotterdam Cruise o.b.v. volpension O.a. Seydisfjordur, Akureyri Reykjavik Alléén vertrek 27 juni en 22 augustus Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. *Zie stipreizen.nl voor de voorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6