Bewoners Dalemhof blijven boos Scholenkoepel Obase moet het met minder doen 7 ENQUÊTE LEVERT WEINIG OP^ De gemeente liet gisteren een Rotterdams bureau vragen stellen aan inwoners van Bruinisse. Of ze overlast ervaren van neerslag, droogte en hitte? ,,Wat een onzin." In zijn werkkloffie en met een literpak melk in de hand komt Kees Varkevisser de Al bert Heijn in Bruinisse uit stiefelen. Hij kijkt meewarig naar de drie vragenstellers in de hal. Het klimaatvraagstuk? „Waar deloos. Tegenwoordig is alles kli maat of discriminatie. Er mag niets meer. Nu weer verdient dit bu reautje er een paar centen aan. Wat een gezeik." „Mensen zijn niet geïnteres seerd. Het loopt stroef', bekent vragensteller Joost Oudshoorn na een uurtje. Kees laat zich toch overhalen de vragenlijst in te vul len. Er klinkt vaak nee op vragen over overlast. ,,Waar zoekt u ver koeling in Bruinisse tijdens warme dagen", vraagt Oudshoorn. ,,Bij mijn huisje met ventilator en een koud biertje", lacht Varkevis- ser. Van hem komen er geen vlag getjes op de dorpsplattegrond die bureau Urban Synergy bij zich heeft. Een groen vlaggetje staat voor zoute kwel, een blauwe voor wateroverlast, rood voor droogte en oranje voor hitte. ,,We krijgen een nieuwe ijstijd", roept een vrouw door de hal. Een groene vlag komt op de ijsbaan in Bru te staan. ,,Die ligt te laag en bevriest nooit. Het is allemaal onze eigen schuld. Er wonen ge woon te veel mensen op aarde. Er zouden er een paar miljard minder moeten zijn." ,,Dat schrijven we maar niet op", schrikt de vragen steller. Windmolens Even daarvoor heeft hij lang ge sproken met een vrouwelijk Bruë- naar. Ze wil niet met naam en foto in de krant, omdat haar man een publieke functie op het eiland heeft. Ze kon het niet laten de vra- Ik heb altijd netjes afval gescheiden, nu kan alles weer in één bak, het is zo ad hoc - Jan Kempe gensteller op zijn plek te wijzen. ,,Slim van de gemeente om deze enquête overdag te houden als hardwerkende mensen hier niet kunnen zijn. Het zijn nu vooral oudere mensen die antwoord ge ven. Veel mensen hebben last van de windmolens, waarvoor trou wens veel beton is gestort. Dat neemt niet echt regenwater op." De grootste politieke partij, Leefbaar Schouwen-Duiveland, is tegen 'opgelegde' klimaatregelin gen. Raadslid Guusje Poot spreekt over taken die door 'de strot wor den geduwd. Niet op basis van fei ten, maar op basis van aannames, internationale afspraken en pro beersels'. ,,Het Klimaatakkoord is gebaseerd op onzekerheden over welke maatregelen passen om uit stoot van CO2 terug te dringen, over wie wat doet en wanneer. Kortom allemaal zaken die nog moeten worden onderzocht", al dus Poot. Voormalig postbode Jan Kempe (66) vulde ook de vragenlijst in. Via woningcorporatie Zeeuwland heeft hij zes zonnepanelen op zijn huis. ,,Voor het financiële gewin, daar ben ik eerlijk in. Klimaat is een moeilijk onderwerp. Wat kun je als burger aan de wereld veran deren? Ik heb altijd netjes via drie bakken afval gescheiden. Nu kan alles weer in één bak. Doe je eens je best. Het is allemaal zo ad hoc. Ons land zit nu op slot door stik stof. Sorry, maar waar zijn we dan allemaal mee bezig?" Scholenkoepel Obase heeft van de Raad van State ongelijk gekregen; de gemeente Schou- wen-Duiveland stond de afge lopen jaren in haar recht om in drie stappen een jaarlijkse bij drage van 125.000 euro voor Obase af te bouwen. Obase was het er niet mee eens en ging vorige maand bij de Raad van State in hoger beroep. De scholenkoepel voor open baar onderwijs kreeg jaarlijks 125.000 euro van de gemeente voor onderhoud van gebou wen, energiekosten en schoon maak. In 2016 moest er flink worden bezuinigd. Toen kreeg Obase van de gemeente te ho ren dat de subsidie elk jaar met een derde omlaag zou gaan tot er 0 euro zou overblijven in Obase stelde bij de Raad van State dat de subsidie niet rechtsgeldig is verminderd om dat er geen gemeenteraadsbe sluit over is genomen. De Raad van State heeft het hoger be roep verworpen. Het college van burgemeester en wethou ders was bevoegd de subsidie te beëindigen en het besluit is op tijd aangekondigd, zegt de Raad van State. Michiel Bouwman Tholen Uit dat nieuwe voorstel blijkt dat SVRZ - de eigenaar van het par keerterrein bij het zorgcentrum - het betaald parkeren per 2020 wil invoeren met een starttarief van 300 euro per jaar. In vijf jaar tijd loopt dat op naar 600 euro per jaar. SVRZ (Stichting Voor Regionale Zorgverlening) is verplicht dat plan eerst voor te leggen aan het College Sanering, een landelijk bureau in Utrecht dat goedkeuring moet ge ven. Voordat zij een oordeel velt over het idee van SVRZ, wil ze de mening van de bewoners weten. Het parkeren kost vanaf2020 300 euro per jaar De manier waarop, wekt wan trouwen, vertelt bewoner Piet Schot: ,,We moeten allemaal per soonlijk een antwoordkaart invul len en naar SVRZ sturen. Er is zo geen enkele controle op. Met mede bewoner Arno van Loon heb ik ac tie ondernomen om collectief te reageren en niet op hun brief in te gaan. We blijven bij ons eerdere be zwaar." Bewoners van Dalemhof kunnen nu nog gratis op het terrein parke ren. „Negentig procent van de men sen kan die 600 euro niet betalen", zegt Schot. ,,En dat betekent dat wij oudjes straks een plek moeten vin den in een van de zijstraten. Die staan al vaak vol en het is best ver lopen. Dat kunnen veel mensen niet meer." Zoals zijn buurman Jan van Oudenaarde. ,,Ik ben invalide. Ik kan niet meer lopen'', zegt hij. ,,Dan ben je blij dat je de auto hebt." SVRZ-locatiemanager Ingeborg Cornelis liet al eerder weten dat 600 euro in haar ogen een markt conform tarief is. ,,We hebben twee onafhankelijke taxaties laten doen en daar kwam dit uit." donderdag 21 november 2019 Bru loopt niet warm voor het klimaat Gerrit van Loon Bruinisse DEN HAAG/ZIERIKZEE 2020. Van niets naar 600 euro per jaar om de auto voor de deur te mogen parkeren. Bewoners van het Thoolse Dalemhof werden afgelopen zomer onaangenaam verrast door die maatregel. On danks een nieuw voorstel van SVRZ blijven de bewoners boos. Joost Oudshoorn neemt de vragenlijst door met Jan Kempe. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58