II Waarschijnlijk bemiddelaar om cao-onderhandelingen vlot te 4 De grootste ziekenhuisstaking ooit verliep kalm. Er werden geen calamiteiten gemeld. Was de staking ook effectief? Zes vragen aan FNV-onderhandelaar Elise Merlijn. en ziel np be\oninq is nit Q^gen voor u ma n voor u m en ziel ,,Onze telling klopt. Voorafgaand aan de staking moest er voor elke actie een draaiboek gemaakt wor den, zodat onze juristen deze in het kader van veiligheid konden toetsen. Zij hebben draaiboeken van 119 locaties beoordeeld. Van daag hebben we kunnen zien dat het werk daadwerkelijk in het hele land werd stilgelegd. Ik durf met stelligheid te zeggen dat we de 150.000 zorgmedewerkers hebben aangetikt.'' ,,Dat mag ik hopen. Het zie kenhuispersoneel zit al zeven maanden zonder cao. In de tussen tijd is er drie keer actie gevoerd: eerst in juli, daarna 25 acties in ver schillende ziekenhuizen en nu de landelijke staking. Ik hoop dat de werkgevers niet denken: 'ok, die staking hebben we nu achter de rug'. Dat zou respectloos zijn naar al die medewerkers die dag en Ik hoop niet dat de werkgevers denken: 'ok, dit hebben we nu achter de rug'. Dat zou respectloos zijn nacht klaarstaan voor de patiënt. Er moet een beter bod op tafel komen.'' ,,Er is bereidheid in het hele land om nogmaals in actie te komen.'' ,,Lief? Er zijn duizenden operaties en afspraken geannuleerd, 150.000 zorgmedewerkers hebben hun werk neergelegd. Tweeduizend man is naar het Jaarbeursplein in Utrecht gekomen. Dat vind ik alle maal niet zo lief. Maar misschien moeten we, als dat juridisch kan, de volgende keer met ziekenhuis bedden over de snelweg naar Den Haag.'' ,,We hebben de bemiddeling in derdaad geweigerd, omdat de NVZ vooraf de spelregels wilde bepalen. De NVZ zei: 'we hebben niet meer geld'. Tja, waar moeten we dan over onderhandelen? Wij zijn in actie. Er is best wel geld, maar je moet goed kijken waar je dat aan besteedt. We willen niet alleen een hoger loon, maar willen ook dat de verslechteringen van tafel gaan. Zo ligt er bijvoorbeeld een voorstel om in het eerste jaar dat een medewerker ziek is niet langer 100 procent loon uit te betalen. Na een halfjaar krijgt een zieke mede werker nog maar 90 procent. Dat kan niet. Dit personeel werkt zich de tandjes.'' ,,Zodra de NVZ zwart-op- wit een beter bod doet, gaan we om tafel.'' Werkgevers en werknemers in de ziekenhuiszorg maken elkaar in de media al maanden uit voor rotte vis. Bestuurders verwijten de vak bonden onmogelijke looneisen te stellen. De werkgevers, de Neder landse Vereniging van Ziekenhui- zen, zouden volgens de bonden cruciale cijfers achterhouden. Het conflict gaat over geld. Er zit een gat van 200 miljoen euro tus sen wat de zorgwerkgevers bieden (750 miljoen euro) en wat de vak bonden eisen (950 miljoen). Vol gens de ziekenhuizen hebben ze dat bedrag niet op de plank liggen. Desondanks zou hun bod - on danks de huidige financiële ma laise bij ziekenhuizen - zelfs 100 miljoen euro uit eigen zak bevat ten, bovenop de 650 miljoen extra die de overheid dit jaar geeft voor loonontwikkeling. Kortom, de rek is er uit, luidt de boodschap. Het is geen vetpot bij ziekenhui- zen, bevestigde recent nog een rapport van BDO Accountants Adviseurs. Het resultaat staat on verminderd onder druk. De zorg vraag blijft toenemen. De wacht lijsten lopen hierdoor op en er zijn personeelstekorten. Uitdaging Daar komt bij dat overheid, zorg verzekeraars en ziekenhuizen in een zogeheten hoofdlijnenak koord hebben afgesproken dat ze de komende jaren de hand op de knip moeten houden. In het ak koord staat dat de groei van het aantal behandelingen moet wor den afgeremd tot uiteindelijk nul in 2022. Terwijl de instellingen nu nog overwegend betaald krijgen op basis van productie. ,,Het uitvoeren van het hoofdlij nenakkoord wordt voor veel zie kenhuizen een flinke uitdaging'', constateert Chris van den Haak, voorzitter van de branchegroep Zorg van BDO. ,,Of de afspraak die in dit akkoord is gemaakt nog reëel is, is zeer de vraag. Ziekenhuizen hebben te weinig financiële ruimte voor noodzakelijke inves teringen.'' Dat de ziekenhuizen klagen over tekorten, lijkt moeilijk te rijmen met de recente opmerking van mi nister Bruno Bruins (Medische Zorg). Die zei deze week nog dat zijn ministerie dit jaar 1,7 mil jard euro extra beschikbaar heeft gesteld om de lonen in de zorg te laten stijgen. Die zak met geld is echter niet alleen bedoeld voor het personeel in de ziekenhuizen, maar voor alle zorg-cao's. Er zijn dit jaar al zonder al te veel problemen nieuwe cao's ge sloten voor ggz-medewerkers, personeel in verpleeg- en verzor gingshuizen en thuiszorgorgani saties. Omdat de onderhandelaars in ziekenhuisland de afgelopen maanden wél ruziënd over tafel gingen, is er naar verluidt nog maar maximaal 650 miljoen over donderdag 21 november 2019 'Volgende keer met ziekenhuisbedden over de snelweg' Hanneke van Houwelingen Rotterdam J Volgens de FNV werd er giste ren op 119 ziekenhuizen, poli- I klinieken en revalidatiecentra gestaakt. De Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) noemt dat overdreven. 2 Maar is het ook effectief geweest? -Elise Merlijn, FNV Protest in Ziekenhuis Rivierenland in Tiel. FOTO WILLIAM HOOGTEYLING 3 En anders? 4 Er waren gisteren spandoe ken, strijdliederen en trak taties voor patiënten. Is dat niet te lief? 5 Volgens de NVZ weigert u om met een bemiddelaar om tafel te gaan. Klopt dat? 6 En nu? Onder de acties in ziekenhuis- land ligt een diepgeworteld cao conflict. De bonden willen meer geld voor meer personeel, de bestuurders zeggen dat de kas leeg is. En minister Bruins houdt de hand op de knip. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4