De politiek is niet politiek correct ii m IllP Muziek uit alle windstreken 2 DE PREMIERE Afscheidstournee Na 27 jaar stopt het muzikale cabarettrio Enge Buren met optreden. Met de voorstelling Basta toeren ze nog één keer door Nederland. Zaterdag zijn ze in Zeeland, in De Mythe in Goes. Karin Bloemen gaat 'old school' Uitgelicht A Als het om vrouwenrechten, de rol van de vrouw in het maatschappelijke leven, over gelijkheid tussen man en vrouw gaat, is er maar één standpunt mogelijk. Het po litiek correcte. Minimaliseren of negeren uit vanzelfsprekendheid is even erg als uit onver schilligheid. Hoewel het ondertussen al een paar decennia geen hot item meer zou mogen zijn, hebben we nog nooit een vrouwelijke pre mier gehad. Geen 'première', dus. (België lekker wél, sinds een maand.Waarschijnlijk is dat heel uitzonderlijk (want wat hebben vrouwen ondertussen allemaal al niet gedaan?), maar toch wel opmerkelijk. In de politiek bestaat po litieke correctheid kennelijk niet. Maskers af, el lebogen wijd, tanden bloot. Zou het zo zitten? Programmamaker, presentator (onder meer Universiteit van Nederland), theatermaker, we tenschapsjournalist, Slimste-mens-finalist en historica Eveline van Rijswijk heeft zich erin verdiept. Aanleiding is de 100ste verjaardag van het vrouwenkiesrecht. Er was toen, in 1919, met een ook het eerste vrouwelijk lid van de Tweede Kamer, Suze Groeneweg van de SDAP. Aan een toilet voor haar had echter nog niemand ge dacht. De Première is een one-womanshow, een mengvorm tussen cabaret en lezing, over een eeuw vrouwen in de politiek. Informatief tot in het verbazende, maar met genoeg anekdo tes om ook smakelijk te kunnen lachen. Compleet met spreekgestoelte en projectiescherm. Daarop krijgen we heel wat verrijkende historische filmpjes, interviews en jour naalbeelden te zien. Een mengvorm tussen cabaret en lezing, over een eeuw vrouwen in de politiek in 1956 eindelijk de eerste vrouwelijke minister. Ze had kwaliteiten genoeg om minis ter van Buitenlandse Zaken te worden, mis schien zelfs minister-president. Maar dat was nog een paar bruggen te ver. Voor een vrouw vond men de ministerpost van Maatschappelijk Werk al mooi genoeg. Van Rijswijk is zodanig in de weer om haar boodschap te brengen dat ze ook regelmatig afdwaalt naar andere foute toe standen. Waarom zouden vrouwen geen Prin ses Carnaval mogen worden, bijvoorbeeld? Maar gelukkig blijft het ook dan nog altijd grappig. MUZIEK TOP 3 u> it.t.yi.w: p het podium zijn ze druk en chao tisch, enthousiast en absurdistisch, maar bovenal mu zikaal en grappig. Na jarenlang hila rische, maffe, gevoelige en kritische liedjes en acts is het einde van Enge Buren in zicht. De drie heren zijn het over één ding eens. ,,Als we eind april in Arnhem onze laatste show spelen, zullen we vast een paar keer moeten slikken." We moeten terug naar begin jaren 90 voor de oorsprong van het gezel schap. Henk van der Weijden, Mi- chiel Bos en Pyr Tilma leren elkaar in die periode kennen en blijken over hetzelfde gevoel voor humor te be schikken. ,,We woonden alle drie in Arnhem en waren praktisch buren van elkaar", vertelt Tilma. Daarmee geeft hij meteen antwoord op de vraag waarom er voor de naam Enge Buren is gekozen ,,Vanuit een hoop flauwekul en een gedeelde passie voor grappen, grollen en muziek zijn we begonnen. We konden alle drie enorm lachen om Van Kooten en De 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Liedjesprogramma Bie. Op een verjaardag van een vrien din speelden we voor het eerst enkele liedjes met z'n drieën. Met twee blokfluitjes en een gitaar maakten we onze eigen versie van Una Paloma Blanca. Dat sloeg zo aan dat we wer den gevraagd voor een straattheater festival in Nijmegen." Het cabaretgezelschap slaagt er in korte tijd in te leven van het arties- tenbestaan. ,,Na een jaar of vier had den we zoveel optredens binnen dat we besloten te stoppen met werken. We gingen fulltime verder als Enge Buren." Professionele muzikale cabaret groepen zijn in Nederland schaars. Enge Buren duikt in het 'gat' en wordt in rap tempo toonaangevend in dit genre. „Ons handelsmerk is het maken van be werkingen van bestaande nummers." De bekendste hit van de he ren is ongetwijfeld Pizza Calzone. Een nummer waarin op de wijs van Se bastasse una canzone van Eros Ramazzotti een pizza be zongen wordt. „Naast de bewer kingen doen we veel met imitaties. Afscheid heeft ook iets moois als je het goed afsluit 1 Willem Nijssen is theater liefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellin gen. Wat: De Première, Eveline van Rijswijk Waar: Schouwburg Middelburg Wanneer: Vandaag, 20.00 uur Marga Klompé was De keuze van onze redactie Bonnie Prince Billy - I made place Elk album van Will Oldham (echte naam) is goed, maar zeker zijn eerste album met eigen nieuwe folkliedjes sinds 2011. Alle dertien goed. Barry Hay JB Meijers - For you baby Hay en Meijers tillen de popklas- siekers op deze coverplaat naar een nieuw niveau. Met extra Zeeuwse inbreng van behalve Mei- jers ook Danny Vera. llll\ Citsablaiu-a Ellen ten Damme - Casablanca Je hoeft geen Frans te verstaan om te genieten van dit album dat bij de theater show hoort: 22 chansons, gezon gen met gevoel en bravoure. donderdag 21 november 2019 B Elk afscheid is een nieuw begin Hans Puik Te guur weer om de deur uit te gaan? Met deze tips van de redactie heb je geen redenen meer om thuis te blijven. Bovendien staat er muziek op het pro gramma waar je het warm van krijgt. Eveline van Rijswijk. foto anne van zantwijk Met grote, extravagante per- sonalityshows kreeg Karin Bloemen de meeste bekend heid. Maar haar eerste, grote liefde is toch zingen. In deze voorstelling gaat ze 'old school' en dus helemaal voor de muziek, samen met de Old School Band. Het gevarieerde programma biedt eigen stukken tot en met co vers uit het rijke repertoire van Billie Holiday, Aretha Franklin, Norah Jones, Amy en vele an deren. De band sluit daar naadloos op aan met een af wisseling van funk, jazz en soul. In dit pure pro gramma komt het allemaal voorbij. Zondag, Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur 44 Pyr Tilma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46