ZEELAND 13 TOM BOERE SPITS IN DUITSLAND Spits uit Terneuzen (26) verruilde deze zomer FC Twente voor Derde Bundesligaclub KFC Uerdingen 05. Niet zo ver van huis kwam hij in een andere wereld terecht. Het grillige karakter van KFC Uer dingen 05 is één blik te vangen. Terwijl het flitsende wagenpark van de spelers doet denken aan een topclub, ligt een paar meter verderop het Grotenburg-stadion er als een spookruïne bij. In dit deel van Krefeld, hartje Ruhrge- bied, piept en kraakt het in elke hoek en woekert het onkruid op de staantribunes. Er is geen recep tie of blinkende entree. Elk mo ment denk je het bordje 'pas op in stortingsgevaar' tegen te komen. „Vergeleken bij dit is het FBK- Stadion een hemels paradijs'', zegt Terneuzenaar Tom Boere, terwijl hij rondkijkt in het stadion en in het Nederlands dolt met zijn ploeggenoot, oud-Heracles-speler Christian Dorda. De wedstrijden speelt Uerdingen twintig minuten verderop, in het moderne stadion van Fortuna Düsseldorf. Met een beetje geluk zitten er dan een kleine 5000 mensen. ,,Dit stadion gebruiken we alleen om te trai nen'', vertelt Boere. Maar dan moet het niet te hard regenen, want dan is het veld al snel onbespeelbaar en wordt er in Krefeld naar een an dere locatie gezocht. Boere heeft er ook al heel wat stadskilometers opzitten. Volgend seizoen wil Uer dingen weer terug naar de oude grond van Grotenburg. ,,Ze zijn de boel aan het opknappen", zegt de Zeeuw, terwijl er op de tribunes wordt getimmerd. Stefan Effenberg Binnen, in de krakkemikkige cata comben, herinnert een oude elf talfoto, gelardeerd met kranten koppen, aan de roemruchtige tij den toen Bayer Uerdingen nog een begrip was in de Bundesliga, met spelers als Brian Laudrup, Ste- phane Chapuisat, Wolfgang Rolf en de gebroeders Funkel. Van die tijd is alleen de mijmering nog over. Vanaf het moment dat het grote chemieconcern Bayer de handen er af trok en zich volledig richtte op Leverkusen, stortte de club in Krefeld in elkaar. Een ploeterend bestaan was het vervolg. Totdat de Rus Mikhail Ponoma- Tom Boere in het Grotenburg-stadion in Krefeld. foto robin hilberink men. Zijn keus voor de Derde Bundesliga kwam voor velen als een verrassing. ,,Maar ik zou het geen vlucht willen noemen. Dat vind ik te negatief', zegt hij. ,,Ik vind FC Twente een geweldige club en had met alle liefde nog vijf of zes jaar in Enschede willen spe len, maar uit de gesprekken die ik met de trainer (Gonzalo Garcia) had, proefde ik dat ik niet al veel zicht op speeltijd had. Toen Uer- dingen kwam, zag ik dat als de kans om de deur naar Duitsland te openen." Over zijn periode van dik twee jaar bij FC Twente is hij eerlijk. ,,Het was voor mij als speler van Top Oss destijds een toptransfer, maar het is voor beide partijen niet helemaal geworden wat we ons er van voor hadden gesteld. Ik heb ook de pech gehad dat ik bij een grote club in crisis kwam." Wat heet: In zijn eerste seizoen degradeerde hij meteen. ,,We wa ren toen geen team, de kleedka mer was kapot. Ik heb het ontslag van trainer René Hake nooit be grepen. Vervolgens kregen we Gertjan verbeek, die de naam had dat hij keihard trainde. Maar we gingen juist een stuk minder doen. Verbeek reageerde op een be paalde manier op spelers en situa ties die niet de mijne was en voor onze groep was dat dodelijk." Dat Marino Pusic door werd ge schoven, vond Boere op dat mo ment logisch. ,,Marino was een prima assistent, die precies aan voelde wanneer een speler wat ex tra aandacht nodig had. Maar als hoofdtrainer komen er andere dingen bij kijken en je zag hem onder de druk gaandeweg het sei- zoen veranderen." Oh ironie: Boere was amper twee weken bij Uerdingen binnen of daar werd de trainer ontslagen. Zijn opvolger werd de assistent die ook toevallig teammanager was. Voor Boere was het zijn zesde trainer in iets meer dan twee jaar. Veranderingen Zijn start in Duitsland was over rompelend. Lachend: ,,De kranten schreven dat ik een technisch sterke spits ben, die makkelijk mee kan voetballen. In Nederland werd juist geroepen dat ik dat niet kon." Het voetbal op het derde ni veau in Duitsland is anders, heeft hij gemerkt. ,,Het tempo ligt een stuk hoger dan in de eredivisie, al leen technisch en tactisch is het minder", vindt Boere. ,,Vergis je niet, we hebben bij Uerdingen echt goede spelers, zoals Kevin Grosskreutz (ex-Dortmund en voormalig Duits international) en Jan Kirchhoff (ex-Schalke en -Bay- ern) en er zitten hele grote clubs in de Derde Bundesliga." Onlangs speelde hij nog tegen Kaiserslau- tern, MSV Duisburg en Waldhof Mannheim, om maar eens wat te noemen. Andere clubs van naam en faam: 1860 München, Rostock en Braunschweig. Wat dat betreft heeft hij niets te klagen. Wie in deze competitie presteert, duwt het venster naar grotere podia open. Uerdingen wil het contract van de Zeeuw, dat na dit seizoen afloopt, graag verlen gen. Maar er is ook interesse van andere Duitse clubs. ,,Ik zou best willen blijven, maar dan moeten de faciliteiten wel worden verbe terd'', besluit Boere. rev Uerdingen van de bodem op pikte en bakken vol geld in de spe lersgroep pompte. In een mum van tijd was Uerdingen terug bij de profs. Zo'n beetje tege lijk met Boere trok de club de voor malige spraakma kende Duits inter national Stefan Ef fenberg als ma nager aan. Geen buig zaam type, maar Boere heeft andere ervaringen met hem. „Ste fan is een goede vent en weet hoe het werk in het voetbal. Hij doet er alles aan het top sportklimaat te verbeteren. Zo heeft hij er voor gezorgd dat we voor de uitwedstrijd naar Chemnitz met het vliegtuig gaan. Anders hadden we negen uur met de bus gemoeten." Effenberg heeft nog wel wat werk te verzetten, want als de spe lers tussen de twee trainingen door willen eten, moeten ze dat zelf regelen. Boere, woonachtig in een dorpje tussen Krefeld en Düs seldorf in, stuurt zijn bo lide naar een vast adresje op een klein afstandje van het stadion. Hij komt er twee ploeggenoten tegen die ook een soepje be stellen. „In Nederland zijn we verwend", zegt de spits. „Bij Twente staat het eten voor je klaar. Hier hebben we zelf gere geld dat spelers ontbijtdienst hebben. Dan ben je met vier man die week verantwoorde lijk voor het ontbijt, zodat we op de club samen kun nen eten." Boere is nu een kleine vier maanden in Kre feld, een industrie stad aan de Rijn die je niet bepaald exo tisch kunt noe- donderdag 21 november 2019 Boere bloeit op in vergane glorie Leon ten Voorde Krefeld Tom Boere in actie namens KFC Uerdin gen. FOTOBSRAGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41