Jens Verstraeten wil zich na heldenrol met een topploeg meten 12 ZEELAND Zeeuwse titelstrijd in een nieuw jasje 1939-2019 Joey Grochal. foto lex de meester Hoog bezoek voor Vogelwaarde Joop Nicodem is maandag op 80-jarige leeftijd overleden. Hij legde in de jaren negentig het fundament voor topbiljart in Zeeland. Joop Nicodem Het Zeeuws kampioenschap schaken gaat vanavond (20.00 uur) van start en dat kan een verrassing genoemd worden. De strijd om de Zeeuwse schaaktitel werd altijd met Pinkste ren gespeeld, maar de Zeeuwse schaakbond vindt het tijd voor vernieuwing. Er is voor een nieuwe opzet gekozen. De titel wordt gespeeld over zeven ronden, die alle maal gespeeld worden bij diverse deelne mende verenigingen. Dat zijn Souburg (waar vanavond de eerste ronde is), Goes, Middel burg en het Axelse S. Landau. De grote favoriet is Joey Grochal van de Goese Schaakvereniging. Outsiders voor de titel zijn Jeroen Hekhuis, Nick Dubbeldam en Rinus Burgerhoff. De Zeeuwse biljartwereld verloor deze week de grondlegger van het topbil- jarten in de provincie. Op 80-ja- rige leeftijd overleed Joop Nico- dem, geboren in Rotterdam maar al sinds de jaren zestig wonend in Goes. Al heel jong maakte Joop Nico- dem kennis met het biljarten in het café van zijn tante in Rotter dam-Zuid. Hij kreeg daar al gauw les, staande op een cola-kistje, van de Nederlandse biljartlegende Piet van der Pol. In 1964 werd Nicodem lid van de biljartvereniging Engels in het Groothandelsgebouw in Rotterdam. Daar maakte hij kennis met Bert Tegelaar, Herman Popeyus en Joop Baay, biljartgrootheden in die tijd en Nicodem groeide met hen mee. Lang bleef hij - ook in zijn Zeeuwse jaren - nog spelen in Rotterdam, tot hij in het begin van de jaren negentig het initiatief nam voor een landelijk spelend team in Biljartpaleis Jacobs in Ril land. Met de spelers Martin Spoor- mans, Ron Schumann, Jos Kriek- aard, Jos Min en zijn zoon Ray mond wilde hij de top bestormen. In de horeca - hij was eigenaar van restaurant Ockenburgh in Goes - draaide hij werkweken van 80 tot 100 uur, om het mogelijk te maken zijn team tot een publiekstrekker te laten uitgroeien. In 1998 haalde Nicodem het team, na een metamorfose van Oc- kenburgh, naar Goes. Een multi functionele biljartzaal werd er ge creëerd. Twee vloerliften, toen een technisch hoogstandje, maakten het mogelijk de biljarts in de grond te laten zakken en de zaal ook voor andere doeleinden te ge bruiken. Het was de pen die de stip Zee land op de biljartkaart zette. Er volgde promotie naar de eredivi sie, supporters wereldtoppers als Blomdahl, Ceulemans, Jaspers en Zanetti in Goes bewonderen. Dat smaakte naar meer. Met hulp van hoofdsponsor Delta lukte het Nicodem met zijn team mee te doen om de landsti tel. Die werd in het seizoen 2004/05 veroverd. Een jaar later verkocht Nicodem zijn zaak aan een projectontwikkelaar en ver huisde het team naar de Zeeland hallen. Na een jaar verkaste de ploeg naar Hotel Dallinga in Sluiskil, waar de successen verder werden uitgediept. Daar is nog altijd bil jarten op topniveau te zien, met dank aan Joop Nicodem. De bil jartwereld neemt afscheid van een dienstbaar en zorgzaam man, die groot durfde te denken. - Joop van den Oudenhoven Clinge Het bekertreffen met Terneuzen moet voor Clinge hebben gevoeld als een ritje in een achtbaan. Tho mas Leegwater zette de thuisploeg tien minuten na rust op voor sprong. Diep in blessuretijd trok Amidu Tanko de stand gelijk na mens de bezoekers, die een klasse hoger spelen. Maar de strafschop- penserie was vervolgens weer een prooi voor Clinge, dankzij een bui tengewoon sterk optreden van Jens Verstraeten. ,,Het was een leuke avond, zeker weten. Met een mooi resultaat'', reageerde de 23-jarige keeper een dag later vrij nuchter. Of er een feest losbarstte toen de overwin ning binnen was en de volgende ronde van het bekertoernooi was bereikt? ,,Nee, niet echt. De mu ziek in de kleedkamer is wel een tandje harder gegaan en we heb ben van de club een potje bier ge kregen. Maar de dag erna moest ie dereen gewoon weer vroeg uit de veren.'' Lang leek het erop dat Clinge de strafschoppen niet eens nodig had om Terneuzen uit het toernooi te knikkeren. In de extra tijd moest Verstraeten echter toch nog vis sen. ,,Dat was een tegenvaller", al dus de keeper. ,,Een bal vanaf de zijkant belandde achter de verde diging. Die speler kon vrij op mij af komen en had alle tijd om bin nen te schieten. Er was sprake van buitenspel, maar de goal telde. Jammer voor ons.'' Veel tijd om te treuren was er niet. Dat had Clinge overigens ook niet nodig. ,,We hadden zoiets van: wij zijn hier thuis en we gaan hem pakken. De knop moet om!'' Verstraeten vervolgt: ,,Iedereen nam zijn verantwoordelijkheid, iedereen stapte naar voren. Er was niemand die géén penalty wilde nemen.'' Het vertrouwen kreeg een boost toen Verstraeten de eerste twee Terneuzense strafschoppen pakte. Ook de vijfde was een prooi voor de keeper. ,,En wij maakten er vier, één ging op de lat. Dat is natuurlijk ook enorm belangrijk.'' Vanavond is de loting voor de volgende ronde. De Clinge-keeper heeft wel een voorkeur voor een tegenstander. ,,Doe maar een ploeg als hoofdklasser Halsteren, waar Steen zondag tegen speelde (0-4-verlies). Ik zou nu best wel willen weten of wij onszelf ook met zo'n tegenstander kunnen meten.'' Voetbalvereniging Vogelwaarde viert komend jaar het 75-jarig bestaan. De Zeeuws-Vlaamse zondag-vijfdeklasser krijgt onder meer oud- Feyenoord op verjaardagsvisite. 23 mei moet het hoogtepunt van de jubileum festiviteiten worden in Vogelwaarde. Die dag staan er diverse wedstrijden op het pro gramma, met als klapper om 19.00 uur een duel tussen de hoofdmacht van de vijfdeklas- ser en oud-Feyenoord. Bij de ploeg, bestaande uit oud-spelers van de Rotterdammers, spelen onder meer Pierre van Hooijdonk en Paul Bosvelt hun wedstrijden. Er staat tussen 21 en 24 mei nog veel meer op het programma. Kijk voor meer info op vvvogelwaarde.nl. Quote van de dag 'Kort voortijd mocht ik er alsnog in. Als spits, haha!' donderdag 21 november 2019 Loting SCHAKEN 19. In het Bra bantse Some ren wordt van avond geloot voor de derde ronde van het districtsbeker toernooi. Om 19.30 gaat de avond van start. Tien Zeeuwse cup- fighters gaan mee de koker in: FC Axel, Se- rooskerke, Ka- pelle, Duive- land, De Meeuwen, Kloetinge, ZSC'62, Clinge, Vlissingen en Breskens. Afscheid Van cola-kistje tot landskampioen Joop Nicodem overleed deze week op tachtigjarige leeftijd. Hij was de grond legger van topbiljart in Zeeland. foto Raymond nicodem Met drie gestopte strafschop pen was Jens Verstraeten dins dag de bekerheld van Clinge. De keeper van de zondag-vierde klasser knikkerde daarmee der deklasser Terneuzen uit het dis trictsbekertoernooi. Nu wil de doelman wel eens zien hoe zijn ploeg het er tegen een topper vanaf zou brengen. Daniel Vervelde Gaby Nie- mantsverdriet heeft dinsdag na tien jaar af scheid geno men als voor zitter van zon dag-eerste klasser Dosko, competitiege- noot van Vlis- singen. De Bra bander was in het verleden als hoofdtrai ner actief bij onder meer Zierikzee en Krabbendijke. Oud-Feyenoord. foto anp VOETBAL - Julius Bliek maakte zondag in de slotfase de 0-2 namens Go Ahead Eagles tegen Telstar. De Zeeuw is eigenlijk verdediger, maar toonde zich in korte tijd ook een prima aanvaller.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40