II Ziekenhuizen met deltaplan alvleesklierkanker te lijf NIEUWS 3 Verdachte werd door een arrestatieteam bij Maarssen klemgereden De Amsterdamse politie heeft gisternacht Anouar T. (26) aangehouden op verdenking van het organiseren van de liquidatie van advocaat Derk Wiersum. T. werd op een snelweg klemgereden. De recherche heeft in een van de voertuigen die zijn gebruikt bij de liquidatie op de advocaat van kroongetuige Nabil B. informatie gevonden die gekoppeld kon wor den aan Anouar T., een neef van de meestgezochte crimineel van Ne derland: Ridouan Taghi. Volgens bronnen rond het onderzoek is T. in de nacht van dinsdag op woensdag door een arrestatieteam van de po litie klemgereden en aangehouden. Dat gebeurde in de buurt van zijn woonplaats Maarssen. Hij is door de politie in beperking geplaatst, wat betekent dat hij alleen contact mag hebben met zijn advocaat. T. staat bij de politie bekend als plofkraker. Begin 2016 had hij met Sadik C. en Kevin H. een plofkraak gepleegd in het Duitse Meppen, waarna ze in een Audi RS4 met 250 km/u terug naar Nederland reden. Bij de vlucht verongelukte de Audi: Sadik stierf ter plekke, Kevin bleef zwaargewond achter. Anouar ont kwam, maar de taxichauffeur die hem bebloed naar een hotel bracht, seinde de politie in. Hij werd tot vier jaar celstraf veroordeeld. Sadik C. is het jongere broertje van Hakim (31), die in 2017 door een vergissing werd vermoord in de Utrechtse wijk Overvecht. Volgens het OM is Ridouan Taghi de op drachtgever voor deze moord. Uit eindelijk besloot Nabil B., gemoti veerd door deze vergismoord, om nieuw een zeer belangrijke stap in het onderzoek is gezet. Recherche chef Olivier Dutilh voegt daaraan toe dat meer aanhoudingen niet worden uitgesloten. ,,Het onder zoek zal nog de nodige tijd vergen." De 44-jarige Derk Wiersum werd afgelopen september voor zijn woning in Amsterdam-Buiten- veldert van dichtbij doodgescho ten. Hij was de advocaat van kroon getuige Nabil B., die zeer belastende verklaringen heeft afgelegd over de organisatie van Taghi. Hij wordt door justitie verantwoordelijk ge houden voor een reeks liquidaties in met name de Utrechtse onder wereld. Een week nadat bekend werd dat Nabil B. kroongetuige was geworden, werd zijn onschuldige broer Reduan al vermoord. In sep tember volgde een nieuwe schok- kende moord: ditmaal op zijn advo caat. Uit het rechercheonderzoek is gebleken dat Wiersums woning in Amsterdam-Buitenveldert weken lang werd geobserveerd. Door in tensief onderzoek en uitkijken van de vele camerabeelden in de buurt kwamen drie auto's in beeld: een Opel Combo, Renault Mégane en een Volkswagen Transporter. De man die de Auto Combo bestuurde, werd eerder al aangehouden. Ver moedelijk zat ook de schutter in dit voertuig. Twee mannen die betrok ken zouden zijn bij het regelen van de auto's zijn na verhoor vrijgela ten. De advocaat van Anouar T., Van Soest uit Rotterdam, liet gisteren weten dat hij tot zijn ontsteltenis zijn cliënt niet mocht bezoeken. „Vanochtend om 07.00 uur werd ik op de hoogte gesteld dat hij was aangehouden. Ik heb hem daarna kort kunnen bezoeken. Daarna kreeg ik te horen dat mij de toegang tot hem was ontzegd. Een andere agent zei zelfs dat de officier van justitie een andere advocaat zou re gelen." In uiterste gevallen gaan de be perkingen van een verdachte zo ver, dat ook advocaten niet bij hun klant mogen. Het OM heeft inmiddels la ten weten dat het om een misver stand gaat, en dat Van Soest zijn cliënt 'gewoon kan bezoeken'. kroongetuige te worden. Met de aanhouding van de neef van Taghi is het scenario dat hij verantwoor delijk is voor de moord voor de po litie weer duidelijker geworden. Di rect na de moord zeiden topmen sen van politie en OM al uit te gaan van dit scenario. Een woordvoerder van de politie wil slechts kwijt dat met deze nieuwe aanhouding op- Het onderzoek naar de moord zal nog de nodige tijd vergen Alle Nederlandse artsen die alvlees klierkanker behandelen, de Maag Lever Darm Stichting en het pa tiëntenplatform Living With Hope kondigen de nieuwe aanpak van daag aan in deze krant. Alle alvlees klierkankerpatiënten worden be trokken bij één groot wetenschap- pelijk onderzoek en alle ziekenhui zen gaan samenwerken aan de be ste behandeling per patiënt. Dit zo genoemde 'Deltaplan Alvleesklier kanker' wordt vandaag - op Wereld Alvleesklierkanker Dag - gelan ceerd. De diagnose alvleesklierkanker is nagenoeg een doodvonnis vanwege de schrikbarend slechte prognose. Na vijf jaar is slechts 9 procent van de patiënten nog in leven. Per jaar overlijden er ruim 2800 Nederlan ders aan deze ziekte. In de afgelo pen dertig jaar is op bijna alle vor men van kanker flinke vooruitgang geboekt, maar alvleesklierkanker blijft fors achter. De diagnose wordt vaak te laat gesteld en het orgaan dat diep in de buik ligt, is moeilijk te opereren. Artsen willen hier met 'baanbre kend klinisch wetenschappelijk on derzoek' verandering in brengen. ,,De enige manier waarmee we de vooruitzichten voor patiënten kun nen verbeteren is door weten schappelijk onderzoek naar alle al vleesklierkankerpatiënten in Ne derland. Dit kan letterlijk het ver schil tussen leven en dood beteke nen'', betoogt professor Marc Bes- selink, die één van de voorvechters van de nieuwe aanpak is. De gere nommeerde hoogleraar gelooft dat dit deltaplan 'de sleutel is om de verschrikkelijke prognose van deze ziekte een halt toe te roepen'. Chi rurgen, artsen, internist-oncologen en onderzoekers gaan hiervoor be ter samenwerken in een landelijk netwerk en zich meer specialiseren Lucia Meeuwsen: „Wonderlijk in de verschillende typen en stadia van alvleesklierkanker. Zelfs over heel basale dingen van de behandeling zijn volgens de be trokken artsen bij deze kankersoort nog weinig bekend. Zo is onduide lijk wanneer je het beste kunt star- ten met chemo en is nog amper be kend wat het met een lichaam doet als de gehele alvleesklier verwij derd wordt. De klier zorgt voor een goede spijsvertering en bloedsui- kerspiegel. Patiënt Lucia Meeuwsen is één van de gezichten van de nieuwe aanpak. Zij kreeg een overlevings kans van 1 procent en leeft tegen alle voorspellingen in na 5,5 jaar nog wel. ,,Het is echt wonderlijk dat ik er nog ben. Dankzij de wetenschap sta ik hier nu met een blos op mijn wangen.'' Ook Natascha van Weezel, doch ter van de eerder dit jaar aan al vleesklierkanker overleden journa list en radiopresentator Max van Weezel, verbindt haar naam aan de landelijke aanpak. »P8 donderdag 21 november 2019 Neef van Taghi opgepakt in moordzaak Wiersum Yelle Tieleman Amsterdam De straat in Amsterdam-Buitenveldert waar Derk Wiersum, de advocaat van kroongetuige Nabil B., afgelopen september werd doodgeschoten. foto epa Kijk op de site bij /video Wat betekent deze arrestatie voor de zaak Taghi? Verslaggever Yelle Tieleman geeft uitleg De gezochte Ridouan Taghi. FOTO POLITIE -Olivier Dutilh, recherchechef Nederlandse ziekenhuizen gaan landelijk samenwerken in een nieuwe aanpak van alvleesklier kanker. Alle patiënten worden onderdeel van één groot weten schappelijk onderzoek naar die meest dodelijke vorm van kan ker, die jaarlijks aan ruim 2800 Nederlanders het leven kost. Marcia Nieuwenhuis Amsterdam dat ik er nog ben.'' foto sparidaens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3