II Feestelijk ingericht pand Lange Zelke is rustpunt voor Sinterklaas 7 VAN DE GRUITER 100 JAAR Zeilmakerij Van de Gruiter is een begrip in Vlissingen. Maar bij de honderdste verjaardag is het veel meer dan een zeilmakerij. Dat is morgen te zien bij de open dag aan de Edisonweg. Het bedrijf in haken en ogen, touwen en staalkabels, zeilen en jassen maakt zowel de zeilen voor de bootjes van de scouting als de reling en de tuidraden voor Amels superjach- ten. En levert veters voor de werk schoen maar ook de tuigage voor een vierkant getuigd schip. Het begon toen het werk op zee de Arnemuidse garnalenvisser Cornelis van de Gruiter te zwaar werd en hij zeilen ging maken. Na het sluiten van het Sloe volgde hij de vloot naar Veere en vandaar, toen het Veerse Gat werd gedicht, naar Vlissingen. Toen de vissers vloot werd gemotoriseerd, werkte Van de Gruiter ook voor jachten en maakte hij zonwering en ten ten. Zuidwesters Zoon Klaas en kleinzoon Kees bleven het economisch tij volgen en bedienden de groeiende visse rij en de opkomende industrie in het Sloe. De netten, touwen en tuigage groeiden mee met de steeds grotere vissers- en vracht schepen, de 'hef en hijs', zowel le- vering als keuring, werd steeds be langrijker, de watersport was in opkomst en de zeildoeken zuid westers voor de vissers leidden tot een werkkledingafdeling. In de bouwsector ontdekten architec ten, boten- en bruggenbouwers de toepassing van staalkabels en re lingen als sterk stijlelement. Die veelzijdigheid kwam het be drijf te pas in lastige tijden bij de crisis en de sanering van de visse- rijvloot. Eigenaar Hans de Koning liep er als vijftienjarige al rond op zaterdagen en in vakanties. ,,Lood- De stoere materialen en de visserij, ik vond dat heel mooi sen schoonmaken, touwwerk en staaldraden opdraaien. Toen ik een rijbewijs had deed ik bezorgingen in het Sloe en bij de visserij. De sfeer van het bedrijf, de stoere ma terialen, de scheepvaart en de vis serij, ik vond dat heel mooi." Even verderop aan de Edison- weg haalde De Koning intussen zijn mts en hts, waarna hij in de technische verkoop ging voor Denso Automotives, eerst in Weesp, daarna in België. ,,In België blijven is nooit het idee geweest. Toen de kinderen de schoolleeftijd kregen hoorde ik dat Kees van de Gruiter opvolging zocht. Toen heb ik gebeld." Binnen een half jaar na dat telefoontje in september 2004 droeg Van de Gruiter het bedrijf over aan De Koning. ,,Ik vind het wel een aar dig idee dat ik hier ook de dakgo ten nog leeggehaald heb." Het bedrijf telde toen 9 werkne mers, nu zijn dat er 18 die multina tionals maar ook zzp'ers en parti culieren bedienen. Nieuwe disci plines zoals technisch ontwerpen zijn in huis gehaald om maatwerk oplossingen te bieden. De Koning: ,,De handel verschuift steeds. We hebben de opkomst van het puls- vissen gevolgd en nu weer de te rugkeer naar de 'ouderwetse' sleepkor. Ik ben benieuwd hoe de komende jaren de vistechniek ontwikkelt en of er ander vistuig komt. We denken met partners in de sector mee: hoe kan het brand stofverbruik naar beneden. De vraag is of genoeg bedrijven over blijven die voldoende in de vis verdienen om te innoveren." Scheepstras De technieken, materialen en toe passingen veranderen, maar veel van het werk van Van de Gruiter stoelt als vanouds op ambacht. Zo als voor scheepstrossen. Met name door de lus. ,,Een twaalfstrengs tros maken is niet te automatise ren. We hebben geprobeerd om het niet allemaal op spierkracht aan te laten komen. Maar het is het gevoel van de beweging in je priem en het touw en het staal draad bij het splitsen. Je moet het echt in handen hebben. Het mate riaal komt niet allemaal hetzelfde uit de fabriek. De ene vlechting is net wat strakker dan de andere." Open dag Dat en meer is te bekijken tijdens de open dag, morgen van 14.00 tot 20.00 uur. Er is een route die langs diverse demonstraties voert, van 120 tons trekbank en touwwerk tot op de zeilmakerszolder. En in de winkel is de klassieke schipperspet nog altijd te koop. december kinderen op. De vijftien scholieren hebben een aantal acti viteiten bedacht om kinderen te vermaken. Zo kan jong en oud zich vermaken met een spelletje blik- gooien, kleuren en tekeningen ma ken. Op initiatief van leerling Bram (15, Serooskerke) kunnen deelne mers een prijsje winnen bij het blikken omgooien. ,,Bij dertig pun ten of meer een chocoladelolly, bij een lagere score een handje peper noten", onthult hij. Voor de zeker heid vroeg hij eerst aan docent Ger- rit Broers of hij prijzen mocht uit reiken. ,,Dat is aan jou Bram, jij moet het evenement organiseren. Als jij denkt dat bezoekers van het Sinterklaashuis het waarderen dat ze iets kunnen winnen, moet je het regelen." Het zelfstandig bedenken, op po ten zetten en draaiend houden van een evenement is een opdracht die leerlingen Dienstverlening Pro ducten moeten vervullen voor hun examen. Eigen initiatief als dat van Bram wordt dus gewaardeerd, be vestigt Broers. Ook door Sinterklaas en zwarte pieten natuurlijk. Het huis aan de Lange Zelke is voor hen ook een warme rustplek tussen alle bedrijvigheid door. Het Sinterklaashuis is op woens dagen van 14.30 tot 17.00 uur en op zaterdagen van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Leerlingen Dienstverlening Pro ducten van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren richtten het huis aan de Lange Zelke, nor maal in gebruik als kantoor van de Vlissingse Ondernemers Centrale, gistermiddag in. Zij vangen de ko mende woensdagen en zaterdagen, met hulp van zwarte pieten, tot 4 donderdag 21 november 2019 Van zeilen en jassen tot staalkabels Claudia Sondervan Vlissingen Van links naar rechts: Pim Meulmeester, Hans de Koning, en Erik Meulmeester bij split- werk voor touwen voor de sche pen van Rijkswaterstaat. FOTO RUBEN OREEL -Hans de Koning Bram Visser, Kevin Koopman en Raphael van der Bovenkamp en bezoeker Timen Broers (van links naar rechts) vermaken zich in het Sinterklaashuis. foto ruben oreel Voor het derde jaar op rij heeft Sinterklaas een tijdelijk huis in Vlissingen. De goedheiligman zal de zaterdagen 23 en 30 no vember te bezoeken zijn in een pand aan Lange Zelke. René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35