5 EXTINCTION REBELLION AANDACHT VOOR HET KLIMAAT Opeens lag het er dit weekend. Duizenden vierkante meters groot. De protestoproep No to Aramco, geschreven in het zand aan de Brouwersdam. Een indrukwekkend ogende bood schap, afgegeven door Extinction Rebellion Zeeland. Wie zijn de mensen achter die actie? i xtinction Rebellion is een wereldwijde bewe ging van mensen die zich ernstig zorgen ma I ken over de klimaat- en ecologische crisis. ,,Dan denk ik aan mensen die zich vastlijmen aan gebouwen en op kruispunten gaan staan. Goede, gedurfde acties. Maar ik zie ons niet snel aan het provinciehuis vastgelijmd zitten. Dit is waar w^' goed in zijn. Het maken van sterke, grote beelden", zegt Zierikzeeënaar Remko Delf- gaauw. Met Schouwen-Duivelanders René Bosma en Ron van Jeveren is Delfgaauw de man achter de vier voetbalvelden grote protestoproep op het strand. Het drietal tekende eerder voor de grootste kinder- J graancirkel ter wereld in Zierikzee (2015) en de grootste kinderzand tekening ter wereld aan de Brou- wersdam (2017). ,,We zijn begon nen als drie vaders die elkaar op het schoolplein ontmoetten en teambuildingsprojecten op school zijn gaan doen. Nu kun je ons zien als drie vaders die wat klimaat be treft bezorgd naar de toekomst kij ken. We moeten iets doen om die bewustwording op gang te krij gen." Kloteverhaal Voor Delfgaauw begon het twee jaar geleden te kriebelen. Hij las in het Britse dagblad The Guardian een artikel waarin stond dat kli maatverandering en biodiversiteit dé onderwerpen van ons leven zijn in dit tijdperk. Hij stortte zich op de materie en praatte er over met Bosma en Van Jeveren. ,,Het is een beetje een kloteverhaal. Maar hoe meer je je erin verdiept, hoe meer je zoiets hebt van: het is wel héél serieus wat er gaande is. En als we nu niet snel grote stappen zetten in de wereld dan hebben jouw en mijn kinderen echt een heel beroerde toekomst." De echte wake up call was de rapportage die het klimaatpanel IPPC van de Verenigde Naties in mei uitbracht. Met 1100 klimaat wetenschappers aan boord en een meestal gematigde toon liet dit rapport niets aan duidelijkheid te wensen over. ,,We leven in de tijd van het grote uitsterven van die ren en planten. Als we niet binnen elf jaar grote stappen zetten op wereldschaal dan is het te laat. Daar kreeg ik letterlijk kippenvel van. What the fuck? Dit zegt niet Die investering in vervuilers moet langzamerhand worden teruggedraaid één of andere linkse radicale groe pering of wie dan ook. Dit zijn 1100 wetenschappers, overal van daan." De beursgang van oliegigant Aramco, het rijkste en meest ver vuilende bedrijf ter wereld, zette het drietal aan de protestoproep op het strand te zetten. ,,Een staatsbe drijf dat de private wereld vraagt in hen te investeren. Dat is een to- taal verkeerde vraag. Die investe ring in vervuilers moet langza merhand worden teruggedraaid en we moeten gaan investeren in een groenere wereld. Dit maakt me echt boos. Hoe kun je de we reld nu vragen 1500 miljard in te leggen in zoiets? Zullen we dat geld stoppen in zonne-energie, windenergie of in het aanplanten van bomen?" Na contact met Extinction Re bellion Nederland heeft het drietal een Zeeuwse groep opgericht, zo dat de protestoproep internatio naal wordt gedeeld. ,,Ik denk voor nu dat je met zo'n relatief kleine groepering veel aandacht gene reert. En dat is wat we willen. Wij kunnen met grote, sterke beelden aandacht geven aan dit soort on derwerpen. Ik verwacht dat we dat nog wel vaker zullen doen." r Ca naar nrv.nl/kassakorting voor al onze 294róndreizen al vanaf529,p.p v.a. 1429 v.a. 1249 v.a. 1549 v.a. 1999 v.a. 1099 donderdag 21 november 2019 GO Protest in grote, sterke beelden Esme Soesman Brouwersdam V AA'Sf. iv.*Bsï René Bosma, Remko Delfgaauw en Ron van Jeveren op het strand van de Brouwersdam. archiefoto marcelle davidse - Remko Delfgaauw Ka^oninjm Prijs inct. korting, exci reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk vöëFdej/oonyaarden op NRV.nl neemt je mee v W -T Klassiek Rusland U ziet alles wat Rusland bijzonder maakt, incl. St. Petersburg, het Kremlin en de Gouden Ring Groepsreis 13 dagen Klassiek Bali Een individuele reis met uw eigen privéchauffeur langs tempels, traditionele dorpjes en het mooie binnenland I Privéreis/15 dagen Authentiek Vietnam incl. Sapa Bergvolkeren rond Sapa, werelderfgoed Halong Bay, sfeervol Hoi An, de Mekong Delta: beleef Vietnam! Groepsreis 21 dagen Costa Rica Panama per 4WD Ontdek regenwouden, stranden, hooglanden en ervaar het 'bounty' gevoel in Bocas del Toro Privéreis/18 dagen Beste van Noord-lndia Alle populaire hoogtepunten van Noord-lndia met vanzelfsprekend de wereldberoemde Taj Mahal Groepsreis 16 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33