Gratis vakantiehuis voor ambulanceverplegers NK Risk houdt voorronde in Vlissingen 4 Katholieke Bond voor Ouderen in Zeeland bestaat 25 jaar Juwelier Minderhoud Vroeger waren de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) en de Protes tants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) strikt gescheiden. Zoals je als katholieke jongen ook geen verkering had met een protestants meisje. Lan delijk vormen KBO en PCOB inmid dels één organisatie. Zover is het in Zeeland nog niet. Wel komen de afde lingen van de twee bonden steeds va ker bij elkaar over de vloer. ,,We moe ten nu investeren in samenwerken, zodat we sterk staan in de toekomst", zegt Wim Jansen van KBO Zeeland. Hoewel een poging tot samengaan tussen KBO en PCOB afgelopen jaar niet is geslaagd, heeft Jansen het volste vertrouwen dat het binnen nu en vijf jaar wel tot één organisatie komt. ,,De organisatievorm is voorlopig de be langrijkste uitdaging. En je hebt te maken met cultuurverschillen, die moet je respecteren." Toch kent hij aardig wat voorbeelden in de provin cie waar samenwerkingen tussen de katholieke en protestantse afdelingen wel succesvol zijn, zoals in Goes en Axel. ,,We streven dezelfde doelen na", zegt Jansen. ,,De belangen behartigen van duizenden Zeeuwse ouderen. Zo hebben we ons hardgemaakt voor be houd van de servicebus in Middel burg. Eén van onze belangrijkste func ties is het vertalen van overheidsbe leid. Dat doen onze ouderenadviseurs. Die helpen ouderen bij vragen rondom zorg. Maar ook bij de finan ciën, belastingaangifte of overlijden." Niet alle ouderen kunnen mee met een overheid die om steeds meer zelfstandigheid vraagt Daarnaast is KBO er ook voor de gezel ligheid. De bond organiseert reisjes en heeft een eigen koor. Met 6460 leden, verdeeld over 32 af delingen, is de katholieke ouderen bond stabiel. Toch merkt Jansen dat het aantrekken van nieuwe ouderen een andere aanpak vraagt. ,,De ko mende generatie ouderen verschilt enorm van de huidige. Mensen orga niseren zich niet meer als vroeger op basis van solidariteit. Zien een lid maatschap van een bond niet langer als een vanzelfsprekendheid. Om die groep toch aan te blijven spreken, moeten we een andere koers varen. Onze diensten beter afstemmen op wat mensen nodig hebben. Want niet alle ouderen kunnen mee met een overheid die om steeds meer zelfstan digheid vraagt." Feestmiddag In het Mauritshof in IJzendijke stond KBO Zeeland gisteren met een feest middag stil bij de oprichting, nu 25 jaar geleden. Hoewel de verschillende af delingen al ruimschoots voor die tijd bestonden, kregen ze pas in 1994 een eigen overkoepelende organisatie. Tot die tijd vielen de afdelingen onder KBO Brabant. Goes Het Witte Kruis heeft binnenkort een heel jaar een vakantiewoning beschikbaar voor ambulancever pleegkundigen die in Zeeland hel pen de gaten in de roosters te vul len. Het Witte Kruis doet dit na de goede ervaringen in de zomer maanden. In juli en augustus lukte het om elke week één extra verpleegkun dige naar Zeeland te halen. Vol gens het Witte Kruis toonden ver pleegkundigen uit het hele land belangstelling voor de combinatie van een gratis korte vakantie met werken. Een verpleegkundige die niet bij het Witte Kruis in de regio Zeeland werkt, kan het vakantie huis voor zes personen boeken. In ruil daarvoor helpt de verpleeg kundige zijn collega's in Zeeland door het invullen van vier ambu lancediensten per week. Die dien sten worden normaal betaald. Het Witte Kruis heeft voor de actie van 20 december van dit jaar tot eind volgend jaar een chalet ge boekt op het Roompot Beach Re sort bij Kamperland. Niet alleen ambulanceperso neel wordt met een gratis vakan tiehuis naar Zeeland gelokt. De Zeeuwse huisartsen wierven af gelopen zomer ook met een va kantiewoning invalcollega's. Het Nederlands Kampioenschap Risk krijgt een voorronde in Vlis- singen. Tijdens dit pre-event, op 14 december, zijn wildcards te ver dienen voor de kwartfinales op het NK. Dat NK wordt op 18 ja nuari gehouden in de Van Nelle Fabriek in Rotterdam. Op 14 december gaan de deuren van het Arsenaal in Vlissingen open voor alle Risk-liefhebbers. Die kunnen daar tijdens het pre- event nog even oefenen voor het NK, gewoon een potje meedoen voor de gezelligheid óf proberen een wildcard te verdienen voor de kwartfinale van het NK Risk. Aan het NK kunnen 700 deelne mers meedoen uit het hele land. De organisatoren hopen met dat aantal in het Guinness Book of Re cords te komen, met het grootst aantal mensen dat tegelijkertijd Risk speelt op één locatie. Overi gens wordt er ook gewerkt aan een EK Risk. Tijdens het pre-event in Vlis- singen wordt één pot Risk ge speeld. Daarna is iedereen vrij om nog een potje te spelen. De Riskmiddag begint om 13.30 uur en eindigt om 16.30 uur. 50% KORTING op donderdag 21 november 2019 KBO zoekt het in met andere bonden Ouderenbond KBO Zeeland be staat een kwart eeuw. Met een steeds verder terugtrekkende overheid en individualisering staat de katholieke ouderenbond de ko mende jaren voor een uitdaging. „Willen we ouderen in de toekomst blijven bijstaan, dan is samenwer king met andere bonden hard nodig", zegt Wim Jansen, voorzit ter van KBO Zeeland. Timo van de Kasteele Middelburg NU De Katholieke Bond voor Ouderen heeft in Zeeland 6460 leden, ver deeld over 32 afdelingen. A Voor zitter Wim Jansen van KBO Zeeland: ,,We moeten nu inves teren in samen werken, zodat we sterk staan in de toe komst." FOTO LEX DE MEESTER - Wim Jansen, voorzitter KBO Zeeland Theo Giele Willem Adriaansens Vlissingen Inschrijven kan (gratis) via www.nkrisk.nl. alle staande- en wandklokken uit onze voorraad OP OP Westkapelle Arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32