Eis acht maanden cel voor steken met mes Ook het Adrz voert actie ZEELAND 3 pyyiWgg* APPELTJES den. Daar steek je zoveel tijd in. Ik zou die liever aan de patiënt beste den." Het is de vinger op de zere plek, vindt Mark de Kort, woordvoerder van het actiecomité. Even na elven gaat hij in de hal als een generaal voor zijn troepen staan. Hij pakt de microfoon. „Mensen", brult hij. ,,We doen dit niet graag, maar het kan niet anders. De cao-onderhan delingen zitten al maanden in een impasse, estafette-acties hebben niets opgeleverd. De maat is vol. Genoeg is genoeg. We moeten actie We zijn er om voor mensen te zorgen. Maar we hebbente weinig mensen gaan voeren." Een applaus en gejuich barst los. „Wij, zie kenhuismedewerkers, heb ben recht op een goede cao. J, Op goede afspraken over werktijden, op een passend salaris (vijf procent erbij) en op een passende vergoeding voor de onregelmatigheid en het overwerk. En, we willen een fikse reductie van alle administra tieve lijstjes." Weer klinkt applaus en een rof fel van 'De band van vijf procent', een gelegenheidsorkest. Namens iedereen geeft De Kort directeur René Smit van ZorgSaam symbo lisch vijf procent van een taart. Smit kan het wel waarderen. Hij toont begrip voor de actie. ,,Het is een bijzondere dag. Nog nooit zijn zoveel ziekenhuizen in actie geko men", zegt hij in de volle hal tegen zijn medewerkers. ,,Het zegt iets over hoe hoog de nood gevoeld wordt. Nood die ontstaan is door alle eisen die worden gesteld, ver antwoordelijkheden die toene men, werkdruk die oploopt en ar beidsvoorwaarden die niet lijken te passen en niet voldoende zijn om meer collega's naar het zieken huis te trekken." Evenwicht En nu? ,,Er moet een beter even wicht komen tussen efficiënt en veilig werken", zegt Mark Froklage van vakbond NU91. Hij doelt op de vele lijstjes die verpleegkundigen moeten invoeren. Een paar tien tjes salaris per maand erbij lost dat niet op, erkent Froklage. ,,Er is on derzocht welke regels geschrapt kunnen worden, maar het is com plex. Patiëntveiligheid staat op één, maar het is de vraag of je dat alleen redt met lijstjes." Het is tien over half twaalf. De hal stroomt leeg. ,,We gaan achter stallig werk doen", zegt mede werkster Karin van der Peijl. ,,Daar hebben we nu eindelijk even tijd voor." M.L. is afkomstig uit Algerije en Z.F uit Tunesië. Ten tijde van het inci dent verbleven ze in het asielzoe kerscentrum (azc) in Goes, inmid dels zitten ze bijna 200 dagen vast. Ze waren op 7 mei van dit jaar in de Albert Heijn aan de Kolveniershof in Goes, toen ze ruzie kregen met een medebewoner van het azc. Er werden klappen uitgedeeld, waarna de 20-jarige man op de vlucht sloeg. F. en L. stalen een vleesmes en gingen achter de man aan. Buiten ontstond een worste ling waarbij volgens getuigen flink op het 20-jarige slachtoffer werd 'ingeslagen en geschopt'. Ook werd hij met het gestolen mes gestoken in zijn schouder. Het slachtoffer sloeg op de vlucht en meldde zich later bij de politie. De officier van justitie had het slachtoffer graag nog eens willen spreken over de gebeurtenissen, maar het is onbekend waar hij nu is. Wel heeft hij ten tijde van het inci dent aangifte gedaan. Volgens zijn lezing werd hij in de supermarkt in zijn gezicht geslagen tijdens een woordenwisseling. Toen hij vervol gens op de vlucht sloeg, werd hij Man werd op straat met een gestolen vleesmes in zijn schouder gestoken door zijn aanvallers achtervolgd Volgens L. was het precies an dersom. Toen de ruzie buiten werd voortgezet, werd hij ook nog eens in zijn hand gestoken. Het was dus zelfverdediging geweest. F. wilde niet te veel ingaan op wat er gebeurd is, maar hij gaf wel aan dat hij juist had geprobeerd de ruzie te sussen en nu als verdachte voor de rechtbank staat. De officier ge looft dat hij inderdaad tussenbeide is gekomen, maar zij vindt wel dat hij schuldig is aan de diefstal van het mes. Bij L. acht ze dat ook bewe zen. Daarnaast is ze van mening dat de 21-jarige man bewust een risico nam door met een slagersmes in te steken op het slachtoffer. 'Hij had wel een slagader kunnen raken'. Ze acht poging tot zware mishande ling dan ook bewezen. Diefstal De twee verdachten stonden even eens voor de rechtbank voor het stelen van een bankpas en diefstal door middel van die kaart. Op beide punten achtte de officier van justi tie L. schuldig. De rol van F. kan niet bewezen worden. De camerabeel den waarop hij te zien is, zijn te on- Off icier van justitie acht poging tot zware mishandeling bewezen duidelijk. L. had het gestolen pasje in bezit. Dat hij het kreeg van een onbekende man die inmiddels naar Italië vertrokken is, geloofde de of ficier niet. donderdag 21 november 2019 niet langer in de zorg' dnheKe Cao i iSSS^BB - Karin van der Peijl, ZorgSaam .opera ic Bij ziekenhuis Adrz in Goes, Vlissingen en Zierikzee heeft het personeel lu dieke acties ge voerd, vertelt ver pleegkundige Coby Ridderhof. ,,We heb ben appeltjes 'voor de dorst' uitgedeeld, vanwege de vijf pro- cent loonsverhoging. Wij hebben een na gellak-actie gedaan: duimen tegen ziek teverzuim. We heb ben taaitaai-poppen uitgedeeld onder het mom van 'we heb ben het taai in de zorg'. En we hebben om vijf voor twaalf M Bij het Adrz worden appeltjes 'voor de dorst'uit- gedeeld. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN een manifestatie ge houden." Er is niet gekozen voor een zondags dienst. Ridderhof: ,,Als we zondags dienst gaan draaien, wordt het lastiger voor patiënten en we willen juist staan voor patiënten." Kijk op de site bij /video Personeel ziekenhuizen: Recht op een goede cao Het was noodweer geweest, ver klaarde M.L. (21) uit Goes over de dag in mei waarop hij in Goes een 20-jarige man in de schou der stak met een vleesmes. Off i cier van justitie Linda van den Oever geloofde dat niet en eiste een gevangenisstraf van acht maanden. Medeverdachte Z.F (28) hoorde één maand cel eisen voor het stelen van het mes. Wendy de Jong Middelburg Uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31