schermwerk 'Ik verdien het geld voor de leuke dingen' Hoeveel verdien je? 19 Voorkom dat je wordt als Emma Verdient Irna genoeg? 'Dit is watje aan de buitenkant kunt zien. Aan de binnenkant is er nog veel meer mis' staan. Dat geeft stress. En dan kan je nog zo'n goed ingerichte werkplek hebben, als je thuis onderuitgezakt op de bank met een laptop op schoot verdergaat, doe je die goede houding teniet.'' Een gedragsverandering is nodig, zowel bij de werknemer als de werk gever. Gezond werken is nog te vaak een ondergeschoven kindje, weet Higham. ,,We hebben het allemaal druk. Even dat rondje lopen stellen we uit. Zeggen dat we het nodig heb ben, voelt misschien zelfs als aanstel lerij." Daar moeten we vanaf. ,,Het moet juist de andere kant op. Dat we iemand aanspreken als we zien dat hij of zij te lang achter het scherm zit zonder pauze. Ik vermoed dat die tijd ooit wel komt.'' Hij noemt recycling als hoopvol voorbeeld. „Vroeger was dat toch een beetje overdreven, nu val je buiten de boot als je het niet doet. Ik denk dat generaties na ons verbaasd naar ons zullen kijken. Hoe hebben zij ooit zo kunnen werken, zullen ze zich afvragen.'' bureau of die wiebelkruk moeten gebruiken als ze last krijgen, maar dan zijn ze eigenlijk al te laat. Ik hoor soms werknemers zeggen dat ze al een jaar rondlopen met klachten en er toch maar iets aan willen doen. Onvoorstelbaar. Als je ook maar een week pijn of ongemak voelt, dan is dat al een teken dat er iets moet veranderen.'' Voor Highams team was het nog een hele klus om alle mogelijke kwalijke gevolgen voor de gezond heid te illustreren. ,,Dit is wat je aan de buitenkant aan iemand kan zien, maar aan de binnenkant is er nog veel meer mis. Door de hoge werk druk zijn werknemers gestrest, dat zie je aan het eczeem op Emma's armen. En ze slapen slecht, dat zie je aan Emma's rode ogen.'' Nieuwe technologieën doen ons daarbij geen goed. ,,We kijken dag en nacht naar schermen en dat beïnvloedt onze nachtrust. Met de komst van de smartphone zie je dat mensen slech ter zijn gaan slapen.'' Onderuitgezakt Mol: ,,Wat mensen vergeten, is dat onze manier van werken in de afgelo pen jaren ontzettend veranderd is. Nog geen twintig jaar geleden kon je haast niet thuiswerken. Om vijf, zes uur 's avonds trok je de deur van kantoor achter je dicht en dat was het voor die dag.'' Nu is dat wel anders. ,,We zijn continu bereikbaar en voelen die drang om altijd 'aan' te VIER TIPS Neem ieder uur pauze van je werk Wissel staan, zitten en lopen af gedurende je werkdag w Wees je bewust van je houding, ook als je thuiswerkt Praat met je werkgever ,,Ik verdien 13,97 euro per uur. Bruto is dat 1665,35 euro per maand. Maandelijks krijg ik 1420 euro op mijn bankrekening gestort." ,,In principe wel. Meer is leuker natuurlijk. Ik ben in 2008 bij dit bedrijf begonnen als telefoniste en drie jaar later kreeg ik een andere functie. Qua salaris verdien ik nu niet veel meer. Voor mijn gevoel heb ik geen klappers gemaakt." ,,Toen ik bij het callcenter begon, stond mijn salaris vast. 'Je krijgt zoveel, that's it'. De tijd daarvoor heb ik niet gewerkt in verband met de kinderen. Ik ben geen carrièretype. Tegenwoor dig moet je denk ik doorleren of studeren om ergens te willen komen. Ik heb dat nooit gedaan. Mijn man is verantwoordelijk voor het hoofd inkomen. Alles wat ik verdien, is mooi meegeno men. Ik verdien het geld voor de vakanties en de leuke dingen." ,,Ik gooi weleens een balletje op bij mijn leiding gevende. Laatst nog bij de koffieautomaat. Ik heb haar mijn salarisstroken gegeven van twee jaar terug en nu, omdat het me was opgevallen dat ik geen periodieke verhoging krijg. Zij heeft het laten uitzoeken door personeelszaken, maar het klopte allemaal. Er is alleen een cao-verhoging geweest, maar die was iets van 50 cent. Tsja, eigenlijk ga ik erop achteruit. Dan moet je voor jezelf bedenken: wil ik dit of ga ik weg?" ,,Ik ben redelijk honkvast. En ik heb het verder goed naar m'n zin." ,,Een tricky vraag. Ik denk dat ik het niet zo gauw zou doen. Ik weet wat ik nu heb. Mijn collega's zijn vriendelijk, we hebben het goed met z'n allen. Het is een menselijk bedrijf. Dat siert ook weer." donderdag 21 november 2019 GO de toekomst Vandaag: Irna (52) werkt als administratief medewerker en werk voorbereider. Dit doet ze 27,5 uur in de week. -WILLIAM HIGHAM ,,Dat hoeft geen minuten te duren. Even opstaan en je armen en benen los schudden is voldoende'', zegt William Higham. ,,En knipper! Als we naar het beeldscherm kijken, moeten we continu focus sen op iets dichtbij ons en knipperen we weinig.'' Kijk dus regelmatig weg van je scherm, het liefst door een raam. Zo kunnen je ogen ook even ontspannen. René Mol: „Werknemers denken vaak dat een hele dag zitten niet zo erg is als ze twee of drie keer in de week sporten.'' Zo werkt het dus niet. ,,Ons lichaam is gemaakt om te bewe gen. Gebruik dat sta- bureau, loop naar je collega toe in plaats van hem te mailen en vergader wandelend. Alles om die variatie in je dag te houden.'' ervaart Mol. ,,Maar zij zijn ook maar mensen. Als je niet aangeeft dat er iets mis is, hebben zij dat niet vanzelf in de gaten.'' Wees specifiek over wat jij nodig hebt om beter te kunnen werken, zegt Higham: ,,Voor een werkgever draait het uiteindelijk om de centen. Leg uit wat jij nodig hebt om gezonder en dus productiever te worden.'' ,,Ik moet bekennen, toen ik dit onderzoek schreef zat ook ik uren achter elkaar voorovergebogen over mijn toetsenbord. Als je hard werkt, gaat dat vanzelf'', vertelt Higham. ,,Dan merkte ik daarna dat mijn rug toch wel pijn deed. Ik sta nu beter stil bij mijn houding gedurende mijn werkdag, en probeer het telkens beter te doen." In de waan van alledag schiet aandacht voor een gezonde werkhouding er weleens bij in. De meeste werkgevers willen graag helpen, Wat verdien je? Blij mee? Heb je ooit met succes over je salaris onderhandeld? Ooit geprobeerd om te onderhandelen? En? Zou je overstappen als je ergens 15 euro per uur kreeg aangeboden? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 52 jaar Functie: administratief medewerker Branche: overig productie/industrie Werkervaring: zeven jaar Regio: Utrecht Aantal werknemers: meer dan vijfduizend Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 1599,12 euro bruto voor 27,5 uur. Het verschil is klein, Irna verdient 1665,35 euro. ,,Hier kan ik alleen maar ontzettend blij mee zijn.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19