WERK Vroeger was niet alles beter Merchandiser Pop Emma toont kwalijke gevolgen 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Emma is het schrikbeeld voor alle kantoorwerkers: als we niet oppassen, hebben we straks opgezwollen ledematen, een asgrauwe huid, permanente bochel en uitpuilende buik. mensen zeggen dat ze al een jaar rondlopen met klachten. Onvoorstelbaar' Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? oen ik studeerde en op kamers woonde, waren er veertigers die tegen me zei den: „Geniet er maar van, de studententijd was de mooiste tijd van mijn leven." Dat vond ik zó depri merend. Vooral omdat ik destijds niet zo genoot. Aan het einde van de maand leefde ik op brood met knakworst en vroeg ik me vertwijfeld af of ik ooit dat felbegeerde diploma zou halen. Nog steeds schrik ik weleens wakker uit een nachtmerrie waarin ik net een studiepunt tekort kom. De grap is, jaren later zijn we deze negatieve gevoelens allemaal vergeten. Grote kans dus dat die veertigers tijdens hun studie net zo veel twijfels en geldgebrek hadden als ik. Het enige wat de tand des tijds overleeft, zijn de positieve verhalen. Heel gezond ook, zo'n rosy retrospection bias of rooskleurige terugblik-denk- fout. Met plezier terugkijken op ons verleden, maakt ons een stuk gelukkiger. Mocht je een piekeraar zijn die maar blijft malen over negatieve ge beurtenissen uit het verleden, dan is een denkfout als de rosy retrospection bias helemaal zo gek nog niet. Het kan je helpen om wat positiever terug te kij ken. Toch kan de rosy retrospection bias ons ook somber maken. Zo sprak ik laatst iemand die al veertig jaar treinmachinist was. Vroeger was dat vak vol gens hem fantastisch, je moest technische kennis hebben om reparaties uit te kunnen voe ren. Tegenwoordig zijn veel handelingen volautomatisch. 'Zelfs vrouwen worden tegen woordig machinist.' Ik bedoel maar. Wanneer je het verleden enorm ophemelt, dan steekt het heden daar schril tegen af. Dat heet declinisme: je hebt het gevoel dat niet alleen je baan, maar de hele wereld rap achteruit holt. Declinisme blijkt van alle tijden. De filo soof Socrates verzuchtte 2500 jaar geleden al: ,,Onze jeugd heeft tegenwoordig slechte manieren, minachting voor het gezag en geen eerbied voor ouderen." Zo blijkt een roos kleurige blik op het verleden een tweezijdig zwaard. Je kijkt blij terug op het verleden. Maar krijgt er - onterecht - een pessimistischer blik op het heden voor terug. 'Ik hoor soms Nederland is er onderzoek gedaan naar de werksituatie van Neder landse werknemers. De helft van de kantoorwerkers in loondienst zegt weleens klachten te hebben ervaren door het werk, zoals een pijnlijke rug, een stijve nek, zere schouders en ver moeide ogen. Even pauze nemen tus sendoor? Liefst 63 procent zegt daar simpelweg geen tijd voor te hebben. ,,Die resultaten lijken verrassend veel op wat we eerder zagen in Groot- Brittannië, Duitsland en Frankrijk. Opvallend, want Nederland loopt juist voorop op preventiegebied. Werkgevers zijn wettelijk verplicht om voorzorgsmaatregelen te nemen voor hun werknemers. Het probleem is dus dat zij er niet goed of niet genoeg gebruik van maken.'' De Nederlandse ergonomie-expert René Mol herkent dat beeld. „Men sen denken er pas aan dat ze dat sta- e hebben met z'n allen een wake- upcall nodig'', stelt hoofdonderzoeker William Higham. Hij is gespecialiseerd in de toekomst van de arbeidsmarkt en lid van het team Britse, Franse en Duitse des kundigen dat in opdracht van kan toorartikelenfabrikant Fellowes pop Emma bedacht. Met de pop is Higham afgereisd naar ons land om ook hier aandacht te vragen voor een gezonde werk houding. ,,De mogelijk schadelijke gevolgen van onze manier van werken zijn reeds lang bekend, maar toch gaan we nog steeds op dezelfde voet verder. Als je naar Emma kijkt, valt niet meer te ontkennen wat er mis kan gaan.'' Emma's opvallende uiterlijk is gebaseerd op verschil lende eerdere onderzoeken over de kwalijke gevolgen van schermwerk. ,,We hebben haar laten maken door een bedrijf dat ook rekwisieten maakt voor films en het resultaat is prachtig geworden. Tot in het klein ste detail is ze levensecht.'' Geen tijd Voorafgaand aan Emma's komst naar donderdag 21 november 2019 GO HETTY VERLEGH (44), head of merchandise men's department bij WE Fashion. Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat doet een merchandiser precies? ,,Een merchandiser maakt samen met de inkoper plannen voor de komende seizoenen. Nu zijn we al bezig met de winter van 2020." Hebben mensen een verkeerd beeld? ,,De functienaam zegt niet zoveel. Merchan dise is gewoon Engels voor handel." In samenwerking met Nationale Vacaturebank De collega van -RENÉ MOL Tot in het klein ste detail is pop Emma levensecht, mét eczeem en rode ogen. foto's MATT ALEXANDER PRISCILLA VAN AGTEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18