NIEUWS 15 Verdachte van ombrengen Nicky Verstappen blijft zwijgen bij de rechter Voor het eerst vertelde het Openbaar Ministerie gisteren in de rechtbank van Maastricht hoe de laatste momenten van Nicky Verstappen eruit hebben gezien. Op zijn lichaam werd nog meer dna van verdachte Jos Brech aangetroffen dan bekend was. Het OM is ervan overtuigd: Jos Brech is de man die de n-jarige Nicky Verstappen doodde om sek sueel misbruik te verdoezelen. Daarom: gekwalificeerde doodslag. Hoe het zo ver kwam? Door een manier van aanvallen die Brech al eerder heeft vertoond. Bij eerdere zedenfeiten in 1984 en 1985 pakte Brech de jongens van achter vast, in een bos, om in hun onderbroek te voelen. Zo moet het ook gegaan zijn in augustus 1998, toen twee levenspaden elkaar kruisten op de Brunssummerheide en Brech ook Nicky vastgreep, zegt het OM. Alleen bleef het in 1998 niet bij voelen, maar mondde het uit in verdergaand misbruik, liep het ook fataal uit de hand. Nicky werd verwurgd of verstikt en neer gelegd in het bosperceel waar hij uiteindelijk werd gevonden. Zijn onderbroek en pyjamabroek bin nenstebuiten en achterstevoren aan met daarop al dat dna van Brech, die 27 sporen sporen achterliet: speek sel, huidschilfers, haar ook. Maar zijn advocaat Gerald Roet hof zegt steeds: met zekerheid valt in deze zaak zo weinig te zeggen. Sporen op Nicky's lichaam kunnen duiden op verwurging of verstik king, maar er kan niet worden ge steld dat hij écht zo om het leven kwam. Net zo min kan duidelijk worden aangetoond dat Nicky werd misbruikt - zo is er geen sperma ge vonden. Er zijn wel die andere sporen van Brech. De rechters willen daar toch echt meer over weten, zeggen ze tij dens de zitting. In een scherpe on dervraging leggen zij Brech het vuur na aan de schenen: ,,U zélf heeft de sleutel van uw celdeur in handen. Als blijkt dat uw contact met Nicky op enige wijze legaal was, loopt u hier door de voordeur naar buiten." Rode broek De politie trekt alles uit de kast om Brech te kraken: tijdens een laatste, ultieme verhoor, zetten ze een pop in, kleedden hem in een rode broek, lieten foto's zien van die ene zomer. Ze kregen hetzelfde antwoord als de rechter nu: ,,Ik beroep me op mijn zwijgrecht." De rechter stopt niet. ,,Kende u Nicky?" Even is daar een antwoord. ,,Nee, ik kende hem niet." Dan weer een vraag: ,,Heeft u hem ooit gezien?" Brech: ,,Ik beroep me op mijn zwijgrecht." De vinger van Peter R. de Vries gaat in de lucht. Aha. Brech wil wel ont kennen dat hij Nicky kent, maar niet vertellen dat hij Nicky nooit heeft gezien. Het OM en De Vries denken dat Brech daarmee laat zien dat hij het vertikt te liegen. De rech ter vraagt Brech of hij misschien ie mand in bescherming neemt. Hoe kan het, dat twee levenspaden die elkaar nooit kruisten daar op de Brunssumerheide elkaar toch heb ben ontmoet? Als het OM uitlegt dat seksueel misbruik daarvoor wel de reden moet zijn, loopt de zus van Nicky de zaal uit. Vanaf de gang is te horen hoe ze huilt. Haar vader gaat Femke achterna. De moeder van Nicky blijft luisteren, terwijl het gaat over wat haar zoontje is overkomen. Eerder sloeg ze haar hand voor haar gezicht, toen Roethof opperde dat onderzoek gedaan moet wor den naar eventueel geëxperimen- teer met drugs - een optie die vol gens het OM al is uitgesloten, net zoals een slangenbeet die Nicky volgens Roethof zou kunnen heb ben geveld. Er zijn ook inmiddels twee getui gen die beiden zeggen Brech te hebben gezien, op de fiets, met ach terop een jongetje in een rode broek. Ergens in een kluis ligt de verklaring van hemzelf, die hij op papier zette. Maar wie Roethof op de man af vraagt of die woorden écht openbaar zullen worden ge maakt, zoals eerder werd gezegd, krijgt een ontwijkend antwoord. In theorie, bevestigt hij, is het moge lijk dat die nooit naar buiten komt. Dan blijven talloze vragen zeker onbeantwoord. Waarschijnlijk wordt de zaak in maart inhoudelijk behandeld. Daarvoor worden vijf dagen uitgetrokken. donderdag 21 november 2019 GO 'U heeft zelf de sleutel van uw celdeur in handen, meneer Brech' Niels Klaassen Carla van der Wal Maastricht - Moeder Berthie Verstappen met dochter Femke. foto anp 1 .f'~ Jos Brech liet gisteren niet veel meer los dan 'ik be roep me op mijn zwijg recht'. ILLUSTRATIE ANP Kijk op de site bij /video De rechtbank probeert iets los te wrikken bij Jos B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15