President Oekraïne kan beloften nog niet waarmaken Hoekstra liet steken vallen bij KLM-deal Hoed van Hitler voor 50.000 euro geveild 10 NIEUWS Lachen vergaat voormalig komiek Zelensky Met driekwart van de stemmen vaagde Volodymyr Zelensky zijn tegenstrever oud-president Petro Porosjenko op 21 april dit jaar com pleet weg. Twee maanden later won zijn gloednieuwe partij 'Dienaren van het volk' een absolute meerder heid in de Verchovna Rada, de Oe kraïense Tweede Kamer. Daarmee kan de president al zijn plannen door het parlement loodsen. Zelensky, een gevierd komiek, wachtte de zware taak de beroerde economische situatie van het land te verbeteren. ,,Er waren veel belof ten, maar weinig heeft hij ervan waargemaakt", stelt Jevgen Magda, directeur van het Centrum voor so ciale relaties in Kiev. ,,De regering heeft de belasting druk grotendeels bij kleine en mid delgrote ondernemingen gelegd en de oligarchen met rust gelaten. Zo als voorheen'', verzucht Magda. ,,De tarieven voor huisvesting en ge meentelijke diensten stegen, maar de beloofde loonsverhoging kwam er niet.'' De Oekraïense politicoloog Vol- odymyr Fesenko vraagt zich af of Zelensky zijn doelstellingen kan halen. ,,Hijheeft zijn ministers ploeg, de meest liberale in Oekraïne ooit, voor ambitieuze maar uiterst moeilijke taken gesteld: onder meer een economische groei van 40 pro cent in de komende vijf jaar, priva tisering van grote staatsbedrijven en het aantrekken van 50 miljard aan buitenlandse investeringen.'' Daarnaast ziet de policoloog een specifieke zwakte bij de president: hij communiceert niet voldoende met het volk en zelfs met zijn eigen fractie in het parlement. ,,Het jonge kabinet wil liberale hervormingen, maar het grootste deel van de ge wone Oekraïners staat daar kritisch tegenover.'' De belangrijkste prioriteit voor Zelensky is het stoppen van de oor log in Oost-Oekraïne, de Donbass. Daar vecht het leger tegen de afval- Tarieven voor huisvesting stegen, de beloofde hogere lonen kwamen er niet lige 'volksrepublieken' Donetsk en Loehansk, die worden gesteund door het Russische leger. Om vrede te creëren moeten het Oekraïense leger en de rebellen al lereerst hun troepen terugtrekken op drie punten langs de bestands lijn. Overal in Oekraïne gingen mensen de straat op tegen deze 'overgave' aan Rusland. Radicale Oekraïense gevechtsgroepen vre zen dat de rebellen en Rusland mis bruik van de situatie zullen maken. Fesenko zegt echter dat geen enkele regering ter wereld zijn radicale groepen volledig onder controle heeft. Zelensky moet daarom hun invloed op de Oekraïense politiek en de militaire situatie in de Don bass zien te beperken. ,,Porosjenko loste dit probleem geleidelijk op in vijfjaar. Zelensky zal ongeveer het zelfde handelen.'' Landbouwgrond Minstens zo lastig kreeg Zelensky het met zijn plannen de verkoop van landbouwgrond toe te staan. Ook hier werd de president gecon fronteerd met onvrede onder het volk. De president beloofde een re ferendum. Maar vorige week nam de Rada het wetsvoorstel al aan. Zonder volksraadpleging. Fesenko zegt dat Zelensky de grondverkoop om meerdere rede nen wil. Zijn kabinet, economisch adviseurs en het Internationaal Monetaire Fonds (de grootste schuldeiser van Oekraïne), zijn voor. ,,Daarnaast hoopt Zelensky met landhervorming investeringen in de Oekraïense economie aan te trekken en de ontwikkeling ervan te versnellen.'' Uit onderzoek blijkt dat ongeveer de helft van de bevolking tegen de landhervormingen is. Zo'n 50 pro cent vreest volgens Fesenko uitver koop aan het buitenland en grote bedrijven. De politicoloog ver wacht concessies van Zelensky: ,,Er zullen sterke beperkingen komen op de verkoop van grond aan één partij. Ook krijgen de boeren zachte leningen voor de aankoop van grond die ze nu huren.'' Dat blijkt uit een vertrouwelijke parlementaire notitie die in han den is van deze krant. In het stuk, dat op 12 maart van dit jaar werd opgesteld door de griffier van de commissie Financiën, worden harde noten gekraakt over het handelen van Hoekstra. Die ver raste eind februari door voor bijna 750 miljoen euro een belang van 14 procent in Air France-KLM te kopen. De minister ging op meerdere punten regelrecht in tegen de ma nier waarop het kabinet de Kamer daarover hoort te informeren. Uit de notitie blijkt dat de spelregels, vastgelegd in het Reglement van Orde, niet werden nageleefd. Zo nodigde Hoekstra een door hemzelf geselecteerd groepje Ka merleden uit op zijn ministerie, terwijl hij de voorzitter van de commissie Financiën had moeten vragen om een besloten vergade ring bijeen te roepen. Die bijeen komst had bovendien in de Kamer moeten plaatsvinden, in aanwe zigheid van de griffier, om zo doende de 'staatsrechtelijke infor matiepositie van de Kamer' te waarborgen. De griffier mocht van Hoekstra niet aanwezig zijn. Van het besloten overleg zou de griffier vervolgens notulen heb ben kunnen opstellen om ze daarna achter 'slot en grendel' te bewaren. Maar er ging meer mis. De Kamerleden die werden opge trommeld om naar Financiën te komen, moesten een geheimhou dingsverklaring tekenen en hun mobiele telefoon inleveren. Deze maatregelen hadden 'achterwege kunnen blijven', omdat Kamerle den al verplicht zijn om informa tie die zij in beslotenheid verkrij gen geheim te houden. De CDA-bewindsman heeft al tijd beweerd dat hij juridisch ad vies heeft ingewonnen over de manier waarop hij de Kamer moest informeren. In het debat over de aankoop stelde hij dat zijn optreden in lijn was met een pro tocol dat was aanbevolen door de parlementaire enquêtecommissie financieel stelsel. Die commissie suggereerde naar aanleiding van de heimelijke nationalisatie van ABN Amro een set van werkaf spraken. Volgens VVD-Kamerlid Roald van der Linde zit de Kamer 'klem'. ,,Ik denk echt dat minister Het probleem is de koersgevoeligheid, maar wij kunnen ons werk niet doen Hoekstra naar eer en geweten heeft gehandeld, maar zoals het is gegaan is niet ideaal voor ons. Hij zit met het probleem van de koersgevoeligheid, maar vervol gens kunnen wij ons werk niet doen. Dat is verschrikkelijk on handig. We moeten echt op zoek naar een fatsoenlijke oplossing voor de toekomst.'' PvdA'er Henk Nijboer oordeelt harder. ,,Wij zijn de volksverte genwoordiging. Hij mag pas geld uitgeven als wij dat goed vinden.'' Zo gingen ook meerdere kle dingstukken, zoals een jurkje van Hitlers part ner Eva Braun, onder de hamer. Een speciale uit gave van Hitlers boek Mein Kampf bracht 130.000 euro op. Het boek was van de leider van de Luftwaffe, Hermann Göring, en de kaft was van zilver. Ver der werden ook nog bezittin gen van andere nazileiders als Heinrich Himmler en Rudolf Hess geveild. Er was veel kri tiek op de veiling. ,,De misda den van de nazi's wor den zo kleiner ge i maakt", zei de an- tisemitismebe- strijdervan de Duitse overheid Felix Klein. ,,Ze doen alsof ze handelen in nor male historische kunstobjecten, maar er is een risico dat dit cultobjec- ten voor extreemrechts wor den." donderdag 21 november 2019 GO De tot president gekozen komiek Volodymyr Zelensky is een halfjaar aan de macht. foto getty images Na zijn klinkende overwinning afgelopen voorjaar, zit de nieuwe Oekraïense president Volodymyr Zelensky precies een halfjaar later in zwaar weer. Ex perts hebben kritiek, maar steu nen Zelensky ook. Joost Bosman Moskou/Kiev - Jevgen Magda, directeur Bij de aankoop van aandelen Air France-KLM heeft minister van Financiën Wopke Hoekstra de wettelijke informatiepositie van de Tweede Kamer ge schonden. Hoewel de CDA- minister volhoudt dat hij 'echt zorgvuldig' heeft gehandeld, stapelde hij fout op fout. Laurens Kok Den Haag -Roald van der Linde, VVD MÜNCHEN Een hoed van Adolf Hitler is gisteren voor 50.000 euro geveild in de Duitse stad München. De veiling van nazivoorwerpen bracht honderdduizenden euro's op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10