Soberder opvang en geen geld toe voor kansloze Moldaviërs Klanten witheet op 'groen' Vandebron f 8 NIEUWS Harde aanpak rondreizende gelukzoekers Niets is zo krachtig als een kind. Al is de misère nog zo groot, morgen zal het beter zijn. Ongeveer 65 mensen zaten in de touringcar. De bus parkeerde op zo'n 500 meter van het Groningse asielzoekerscentrum, waar alle nieuwkomers zich moeten mel den. Tientallen passagiers stapten uit om het laatste stukje lopend te overbruggen. Alle inzittenden hebben asiel aangevraagd. Onder de groep Moldaviërs waren veel kinderen. Hun asielaanvraag is vrijwel kansloos. ,,Asielaanvragen van mensen uit dat land worden zo goed als nooit gehonoreerd'', zegt woordvoerster Annemiek Bots van Vluchtelingenwerk. Het is de tweede keer in een week tijd dat er een bus Molda- viërs op zoek naar asiel ons land binnenrijdt. Net als bij de eerste bus, waarin twintig Moldaviërs zaten, werd ook de chauffeur van deze tweede bus opgepakt wegens mensensmokkel. Enkele dagen daarvoor werden ongeveer tien Moldaviërs, onder wie vijf kinde ren, ontdekt toen ze bij de grens vlakbij Ter Apel liepen. Ook zij hebben asiel aangevraagd. Het Openbaar Ministerie en de Koninklijke Marechaussee onder zoeken de smokkel. De Moldaviërs hadden geen paspoort of ander identiteitsbewijs bij zich, waar mee ze konden aantonen dat ze in Nederland mochten zijn. Sinds In Moldavië doet een of ander verhaal over Nederland de ronde, of zijn smokkelaars heel erg actief een paar jaar hebben mensen uit Moldavië geen visum meer nodig om Nederland en andere Schen- genlanden binnen te komen. Daardoor is het aantal Molda- viërs dat asiel aanvraagt, hard ge stegen. In 2014 deden vijf mensen een eerste asielverzoek, in 2015 wa ren het er tien, in 2016 vijftien. In 2017 vroegen ineens 340 Molda- viërs asiel, vorig jaar waren het er 830 en in de eerste negen maanden van dit jaar al 635. Daarmee koerst 2019 aan op een verdere stijging. Moldaviërs hebben echter am per kans om hier te mogen blijven. Waarom ze het toch massaal pro beren, weet Annemiek Bots niet. ,,Kennelijk doet daar een of ander verhaal de ronde over Nederland, of zijn smokkelaars heel erg ac tief.'' Volgens de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) leert de er varing inmiddels dat de Molda- viërs vaak 'rondreizen' door West Europa, op zoek naar geluk. Het overgrote deel blijkt in andere EU- landen al eerder zonder succes asiel te hebben gevraagd, met name in Frankrijk en Duitsland. De kansloze Moldaviërs houden plekken bezet van mensen die te recht om asiel vragen. De vele tientallen aanvragen van de laatste dagen beginnen dan ook proble matisch te worden. Eerder is al be sloten deze groep met voorrang te behandelen en geen financiële on dersteuning meer te geven bij te rugkeer. Voorheen kregen kans loze asielzoekers bij hun terugreis nog wat geld mee. Dat gebeurt niet meer bij Moldaviërs, om te voor komen dat ze alleen daarvoor al naar Nederland reizen. De IND gaat echter meer maat regelen nemen om de nog steeds groeiende stroom Moldaviërs te gen te houden. Gedacht moet wor den aan het versoberen en beper ken van opvangvoorzieningen, het gericht toepassen van de mogelijk heid om vreemdelingen vast te zetten en het aanpakken van smokkelaars die de mensen naar Nederland brengen. Gisteren werd bekend dat Essent de nieuwe eigenaar is van Vande- bron. Dat leidde tot woede onder de 200.000 klanten. 'Zit je met je groene intenties bij Vandebron, blijk je ineens bij kolenboer Essent te zitten'', foetert Remi van Beekum op Twitter. 'Een dikke middelvinger naar jullie achter ban', reageert Jaap van de Voort. Natuur Milieu wijst er op dat Vandebron sinds het begin in 2014 consequent hoog scoort in het jaarlijkse onderzoek De Groenste Energieleverancier. Essent haalt daarin een 4,6. ,,Als deze overname wordt gedaan om een concurrent te verwijderen, zou dat zeer jam mer zijn'', zegt de milieuclub. De scepsis is begrijpelijk: Van- debron zette zich jarenlang open lijk af tegen de grote energiereu zen. Topman Matthijs Guichelaar wordt op sociale media nu een huichelaar genoemd. ,,We willen de overstap naar duurzame ener gie voor iedereen aantrekkelijk maken'', legt hij de verkoop uit. ,,Hiervoor is schaal nodig die we alleen niet kunnen realiseren." Merkenexpert Paul Stamsnijder noemt de kritiek op Vandebron lo gisch. ,,De verwijten van 'je ziel aan de duivel verkopen' vielen te verwachten.'' Tegelijk zijn dit de hardcore Vandebron-klanten, stelt hij. ,,De zwijgende meerderheid zal blijven zitten.'' Wel moeten de marketingmensen de overname goed uitleggen, zegt hij. ,,Hoe? Vertel dat het energiebedrijf net zo groen blijft en er grote voordelen zitten aan een partner als Essent." FOTOBOEK KINDEREN Stewardess Niet de armoe, het getob en de ellende, maar de hoop op een betere toekomst. In het boek Dream dat morgen verschijnt, brengt fotograaf Chris de Bode de dromen van kinderen in ont wikkelingslanden in beeld. Chris de Bode weet nog precies hoe hij de 13-jarige Kalyani in 2011 in New Delhi aantrof. In een klein, volgestouwd huisje, met haar ou ders en zusjes, in een van die beruchte 'slums', getto's in de Indiase hoofdstad. Een blij meisje, ondanks de povere omstandigheden. Sterk. Doortastend. Ontstijgen Op De Bodes vraag waar ze van droomde, had Kalyani direct een antwoord. Ze hunkerde naar een plekje in de vliegtuigen die dagelijks over de slums zoefden. Ja, stewardess worden; dat leek haar wel wat. De Bode vond het een mooie gedachte. Een meisje dat haar bestaan letterlijk wilde ontstijgen. Hij zette haar op de foto naast een tekening die ze zelf met rode verf op de muur kladde. Kalyani was een van de eerste kinderen die De Bode voor Save the Children kiekte. In de jaren die volgden zette hij zo'n zeventig kinde ren in dertien landen met hun droom op de plaat. Soms waren het heel concrete dromen, zoals die van Leone (12) die als architect de hoofdstad van Haïti, Port-au-Prince wilde her bouwen. Soms waren het poëtische gedachte spinsels, zoals die van de 5-jarige Elsa uit Mo zambique die ernaar verlangde een 'rode vogel' te zijn. Slachtoffer Wat De Bode steeds opviel: de kinderen keken verder dan de misère die hen dagelijks om ringde, ook al was die misère nog zo groot. ,,Kinderen zijn beter dan volwassenen in staat om positief te blijven.'' Hij vond het zelf ook woensdag 20 november 2019 GO Immigratiedienst IND gaat extra maatregelen nemen om de instroom van 'kansloze' Mol daviërs op zoek naar asiel in te dammen. Voor de tweede keer in een week arriveerde gisteren een touringcar vol mensen uit het verre Oost-Europese land bij asielzoekerscentrum Ter Apel. Victor Schildkamp Ter Apel De bus was op weg naar Ter Apel. FOTO KONINKLIJKE MARECHAUSSEE -Annemiek Bots, Vluchtelingenwerk Nooit zou het groene Vande- bron zich laten overnemen door een grote energiereustotdat Essent met een zak geld langs kwam. Het dilemma van het be drijf: klein en principieel blijven of groeien. David Bremmer Amsterdam MEen laad- station van Vandebron langs rijks weg A12. FOTO ANP Kalyani (13) ziet haar droom vaak voorbijvliegen. Lig gend op het dak van haar huis in een sloppenwijk in India zoeft het ene na het andere vliegtuig voorbij. „Mijn lot is trouwen en voor de kinderen zorgen. Maar ik wil stewardess worden, meevliegen naar onbekende plek ken. Het zou mijn ticket uit het getto zijn.'' Dromen Tekst Eefje Oomen Foto's Chris de Bode

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8