Paviljoen wil af van paardenvijgen voor de deur 7 OUDE FOTO'S DORPSHUIS^ Ze mag dan niet in Renesse zijn geboren, zet Meis van den Hoek (77) neer tussen de mensen en ze kan er de meest prachtige verhalen over vertellen. Haal er wat oude foto's bij en nog meer mensen gaan los. Dat bleek gisteren bij 'Thuis in je dorpshuis' in Renesse Als 17-jarige kwam de Middelburgse Meis van den Hoek in Re nesse terecht. Ze kon aan het werk in het - nog altijd bekende - Wapen van Zeeland en is nooit meer uit het vakantiedorp weggegaan. Waarom zou ze ook? Ze kent er zo'n beetje iedereen. Jarenlang dreef ze met haar man Jan een kruidenierszaak op de Hogezoom. Op de plek waar nu kleding- en lifestylewinkel Bomont zit. ,,Het was eerst zomaar een klein huisje van 60 vierkante meter en we zijn geëindigd op 750 vierkante meter. Maar we hebben al die jaren wel heel hard ge werkt." Een tientje fooi Eigenlijk wilde Meis de verpleging in, maar ze kon pas op haar acht tiende aan een opleiding begin nen. Via-via kon ze, 17 was ze toen, wel aan de slag bij Het Wapen van Zeeland. Bij mevrouw Prummel. ,,Een hotel-restaurant dat zomers helemaal vol zat met zomergasten. Ja toen al, in 1959. Ik kreeg weleens een tientje fooi van een Duitser. Tien gulden! Dat was een opaatje en die vond me aardig. Dat vergeet ik nooit meer. Maar je had er ook zeuren bij hoor." De jonge Meis verdiende er in ieder geval goed. Vijftig gulden in de week en een kamertje waar ze kon verblijven. Dement Ze ontmoette er ook Jan van den Hoek met wie ze, drie jaar nadat ze uit Middelburg was vertrokken, trouwde. ,,Ik ben vroeg getrouwd. Mijn schoonvader werd dement. Dat is wat ze nu zeggen." De twee stapten samen in het familiebe drijf, dat er al wat jaartjes op had zitten. ,,Mijn schoonvader bracht de spullen nog met paard en wa gen bij de mensen langs. De win- Mijn schoonvader bracht de spullen nog met paard en wagen bij de mensen langs kel heeft precies 100 jaar bestaan. Toen zijn wij er mee gestopt en is het naar de C1000 overgegaan." Er zaten in de tijd dat Meis en Jan winkelierden misschien wel een stuk of acht kruideniers op het dorp. Experiment Flarden van het Renesser verleden zijn te zien op de foto's die Dries de Ruiter van camping De Kempe speciaal heeft geselecteerd voor 'Thuis in je dorpshuis'. Dat evene ment is een experiment dat in vier Schouwen-Duivelandse dorpshui zen wordt gehouden, met als doel meer mensen de dorpshuizen in te trekken. De duik in het verleden van Renesse lijkt aan te slaan. De Ruiter, die als vrijwilliger foto's beschrijft voor het gemeentear chief en gek is op oude foto's, heeft bewust een zo breed mogelijke se lectie gemaakt. ,,Zodat er voor ie dereen wat valt te herkennen." Zoals de kerktoren uit de tijd toen-ie nog niet zo hoog opgemet seld was als nu. Huize Grol met in de buurt telegraafpalen waar de draden van zijn weggepoetst. Een vuurtoren in de duinen. Een tram station. En een molen, waar later meelfabriek Krijger kwam te staan. Veel van de foto's zijn vér voor de tijd van de aanwezigen ge maakt en toch herkent zelfs Meis van den Hoek veel uit het verle den. ,,Mijn man kende bijna heel Schouwen-Duiveland. Van hem heb ik altijd veel gehoord." Ze woont nog altijd met plezier in Renesse, net als vroeger. Want ondanks die vele kruideniertjes was het er goed toeven. ,,Het was geen haat en nijd hoor onderling. We gingen zelfs met de midden stand altijd een dagje weg vroeger. Het was eigenlijk altijd heel gezel lig. We hebben nooit geen dingen gehad." In verband met de mestoverlast bij De Zwaluw heeft de gemeente een nieuw bord geplaatst onderaan de strandovergang. Stichting Ruiter- en Menroutes kreeg de afgelopen maanden diverse klachten en be- richten binnen over de mestover- last bij deze strandovergang. Rui ters reden over het betonnen pad in plaats van over het verplichte ruiterpad, de berm. Voor het strandpaviljoen zelf lagen dage lijks meerdere mesthopen. Geen visitekaartje ,,Het eerste wat de mensen zien als ze de strandovergang over komen is een dampende hoop paardenstront. Niet echt een visitekaartje voor ons", vertelt Joey Rijnberg, bedrijfs leider van De Zwaluw. „Mensen op het terras hebben het over paarden- poep. Het is nu gewoon een zootje. Dat moet je niet willen. Het pro bleem is dat alles, auto's, mensen en dieren, over één pad moet. Dat be- gint al bij de Hogenboomlaan. Paar den zouden een aparte overgang moeten krijgen. De bordjes die zijn neergezet helpen niet. Daar wordt niet op gekeken. Beetje hetzelfde idee als een adviessnelheidsbord voor auto's om 50 kilometer per uur te rijden. Dan rijd je zelf toch ook weleens 70 a 80." Statement ,,Onze hobby mag uiteraard niet ten koste gaan van de broodwin ning van anderen, dus respecteer de gemeentelijke regels, zodat we hier ook de komende zomers kunnen blijven rijden", is de Stichting Rui ter- en Menroutes in een statement duidelijk. Bij de gemeente wordt nog nagevraagd of de tekst op het waarschuwingsbord ook in het Duits erop mag. De strandroute (Haamstede - Renesse) van de Stichting Ruiter- en Menroutes is een populaire route van 19 kilometer. Deze strandroute is van 15 september tot 15 mei onbeperkt begaanbaar. In het hoogseizoen mogen paarden richting Haamstede enkel vanaf 19.00 uur tot 's morgens 10.00 uur op het strand rijden. De stichting Ruiter- en Menroutes wijst paard rijders op het belang van de men en ruiteretiquette. „Voorkom overlast door het gebruik van een mestvangzak. De duinovergangen dienen stapvoets te worden afge legd. Paardenpoep hier altijd ver wijderen." woensdag 20 november 2019 Meis (77) is nog steeds thuis in Renesse Esme Soesman Renesse - Meis van den Hoek Stichting Ruiter- en Menroutes Schouwen-Duiveland maant paardrijders om op het strand bij de afslag naar strandpaviljoen De Zwaluw in Renesse direct richting waterlinie te rijden. En niet voorlangs het paviljoen van wege de mestoverlast, veroor zaakt door achtergelaten hopen paardenstront. Gerrit van Loon Renesse Ruiters mogen met hun paar den niet meer voorlangs strand paviljoen De Zwaluw in Renesse vanwege de mestoverlast. Meis van den Hoek en scholieren uit groep 8 van het Stapelhof bakken na afloop van het oude foto's kijken samen bolussen in in het dorpshuis. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50