Sportpark zoekt oplossing vandalisme Krimp Scalda 10 ZEELAND VAN 16.00 TOT 20.00 UUR Streektaal Afgelopen weekend was het raak bij rug byclub Tovaal. Daar werd onder meer meubilair gesloopt. De club plaatste foto's op Facebook en geeft de daders een week de tijd om zich te melden. Anders gaan de gemaakte camerabeelden naar de politie. Bij de 'buren' van SSV'65 kunnen ze meepraten over vandalisme. ,,Het is bij ons al eens zo gek geweest dat het veld vlak voor een wedstrij d werd afgekeurd, omdat de penaltystip kapot was gemaakt'', zegt voorzitter Tim J oosse. ,,Of dat we op zater dagochtend eerst glas van het veld moes ten rapen.'' Dat is lang niet alles. Er ging ook al eens een stoeptegel door een ruit, doelnetten werden vernield en op de tri bune werd een brandje gesticht. Volgens Joosse is Het Schenge op de late avond en zelfs 's nachts een geliefde hang plek voor jongeren. Ze kunnen er gemak kelijk terecht, omdat het sportpark niet wordt afgesloten. De gemeente hecht aan dat openbare karakter. Maar het maakt de verenigingen kwetsbaar, vindt de voorzit- ter van SSV'65. ,,Op zich is het prachtig, zo'n open sportpark, maar wij plukken daar ook de zure vruchten van. Dan heb ik het niet alleen over vandalisme. Ook ons kunstgrasveld slijt harder, omdat er buiten de clubactiviteiten om vaak op wordt ge speeld. Ik snap dat, hoor. Ik zou ook geen balletje gaan trappen op een modderig trapveldje als er een mooi kunstgrasveld in de buurt lag.'' Oplossing Volgens Joosse klinkt steeds vaker het ge luid dat het sportpark op de late avond en 's nachts zou moeten worden afgesloten. Hij vindt dat iets om over na te denken. ,,Het zou wel dé oplossing zijn", vindt hij. Wethouder Derk Alssema is daar echter niet voor te porren. Het is volgens hem haast onmogelijk om een groot sport park als Het Schenge hermetisch af te slui ten. „Bovendien klimmen de jongeren dan gewoon over het hek. Dat maakt ze echt niks uit, hoor.'' Alssema vindt dat het beter is om 'oren en ogen te organiseren'. De gemeente doet er volgens hem alles aan om het probleem te tackelen. ,,Jongerenwerkers van SMWO gaan met de hangjongeren in gesprek en ook de wijkagent heeft aandacht voor de situatie.'' Op initiatief van de gemeente komt er binnenkort een bijeenkomst waarin betrokken partijen over het pro bleem gaan praten. Joosse zegt te hopen dat iedereen bij het zoeken naar oplossin gen 'out of the box' wil denken. Je kan de leste tied dikkels in de krante leze dat in Zeêland de krimp zit. D'r bin te weinig kinders, dust d'r ore vee scholen op'eheve. Twint dat de jeugd zaalf agheêl nie krimpt, want d'r bin vee joengers in meissen die of bienae twi meter lank ore! Dae kiek je tehenop. M3 vleweke deeje de vrouwe in ikke 'n rondje kuiere in toe dat ik naer d'r keek most ik toch nae benee kieke. Ik zei: Jie bin an 't krimpen. Ze wou 't nie toehee, m3 ik zag 't toch zó. Ik dienke zóm3 dat 'r bie de lezers van mien stikje genocht bin, die 't krim pen bie d'r eihe gemaarkt in net as ons 'n stik van de broekspupen of moste aele. Gin noód, de schaere is t'r goed vó. M3 d'r is meer in dan ei je ok meer as 'n schaere noódig. Wat naemelijk glieke mit ons ou- wer g'oren is, dat is ons uus. Dat is vuufin- vuuftig jaer in dat k3 je maarke. D'r gae wè 's wat kepot in dan mot 'r wat gerippereerd ore. Trekker De vrouwe zei 'n stuitje elee dat de trekker op de w.c. kepot was, d'r was 'n stik of. Ik zei: Die is noe ok gekrompe. Me gae 'n nieuwen koape. Je mot wete, wulder nog 'n stortbak boven ons oód, want toe dat 't uus gebouwd wier waere d'r misschien gin laehe stortbakken mit knoppen zó-as te- henwoordig. In aalk geval kon de bak toch nie laeher, want dan kwaeme m'n klem te zitten. M3 noe mó je nie dienke dat 't zó makkelijk is om bie ons 'n nieuwen trek ker te koapen. Ze bin d'r meschien wè, m3 wulder konde 't zó gauw nie vinde. Dust onze schoónzeune eit'r eêne mee'ebrocht uut Goes. Me kunne wi gewoon dütrekke. Wat waere m'n blie. Ik ao bienae zaalf 'n trekker emaekt van 'n Paeslint mit tjoekjes d'r op of van 'n lint van kossemisse mit en geltjes, want dan zit je ok leutig, In 't is nog goekoaper ok, dae lette m'n op, want 't pensioen zit 3 jaeren in de krimp. Jao, ik praete d'r luchtig over, m3 't is toch nie aomè leutig. In de West'oek van Schouwen bin d'r 3 vier kaarken saemen'ehae, de voetbalver- eênehiengen bin gefuseêrd in de meziek- vereênehiengen doe ok saeme mit de me- ziek van durpen uut Duvelant. Ze dienke bie de gemeênte an vuuf groótere scholen op eêl 't eiland. Noe is groóter lank nie aol- tied beter. Ik bin d'r van overtuugd dat 'r eêl vee goeie kleine scholen bin. Ik mot 'r nie an dienke dat die uut de durpen weg gae, want de leefbaer'eid van de durpen is 'n te groót goed om te verwaerloózen. In die doe dan wè meekrimpe! In Den Aeg dienke ze daer eêl maklijk over in 't is jam mer dat gemeêntebesturen noe ok 3 "groót" dienke. 'n Gemeênteraed mot eêst 's naehae of groótere scholen wè aoltied beter bin. 5CALDA.IML/0PENDAGEN woensdag 20 november 2019 GO Verenigingen op sportpark Het Schenge in Goes maken zich zorgen over het aanhoudende vandalisme. ,,Dit moet gekeerd worden'', vindt voorzitter Tim Joosse van voetbalvereniging SSV'65, voor wie het openbare karakter van het sportpark geen heilig huisje meer is. Rob Paardekam Goes Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de gespro ken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42