Verstekelingen levend uit koelcontainer gehaald NIEUWS 3 Kabinet wil rust en stabiliteit door pensioenregels aan te passen Minister Koolmees drukt op de noodknop. Fondsen krijgen meer tijd om zich te herstellen. Daarmee houdt de minister voor komend jaar het pensioenakkoord overeind. Het uitstel dat de minister geeft, geldt in principe voor één jaar Door de spelregels rondom pensioenen aan te passen wil het kabinet 'rust en sta biliteit' creëren. Fondsen met te weinig geld in kas, krijgen langer tijd voor her stel. Daardoor is het verlagen van het pensioen van 7,8 miljoen deel nemers, verspreid over 27 fond sen, deels van de baan. Grotendeels, want momenteel zijn er vier fondsen - het is niet be kend welke - die tegenover iedere euro dat zij moeten betalen, min der dan 90 cent aan vermogen heb ben staan. Blijft dat zo, dan zullen zij alsnog moeten korten, zij het minder dan gevreesd. Daarbij gaat het om 600.000 mensen die al met pensioen zijn, nog pensioen op bouwen of die in het verleden bij een van deze fondsen pensioen hebben gespaard. Welke fondsen er komend jaar daadwerkelijk de pineut zijn, hangt overigens af van de situatie op 31 december. Coulant Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken beroept zich op arti kel 142 in de Pensioenwet, dat hem de ruimte geeft om in uitzonder lijke situaties coulant te zijn. Vol gens de D66-bewindsman is daar van sprake, nu rentes met lange looptijden sinds het pen sioenakkoord in juni snel zijn ge daald en zelfs negatief zijn gewor den. De dekkingsgraden van pen sioenfondsen - de verhouding tus sen vermogen en verplichtingen - zijn dusdanig verslechterd dat veel fondsen volgens de regels in 2020 zouden moeten korten. Koolmees benadrukt daarnaast dat er sprake is van een overgangsfase. Afgelopen zomer werd - na bijna tien jaar onderhandelen - een ak koord gesloten over een nieuw pensioenstelsel. Daarin worden pensioenen minder zeker en zijn er minder grote buffers nodig. In dat toekomstige stelsel hoeft min der snel gekort te worden dan vol gens de huidige regels wel moet. Dat rechtvaardigt volgens Kool mees het besluit om in te grijpen. Het uitstel van kortingen is na delig voor jongere generaties, om dat er geld uit de pensioenpotten blijft vloeien, terwijl het rende ment op beleggingen nog niet is geïncasseerd. Daardoor verschuift pensioenvermogen van jong naar oud. Daar staat tegenover dat pen sioenfondsen die voor de onthef fing toestemming willen krijgen, moeten zorgen dat de pensioen premie en -opbouw komend jaar stabiel blijven. Daardoor blijft het nettoloon voor werkenden op peil en verslechtert hun opbouw niet. Koolmees spreekt van een oplos- sing die 'evenwichtig is voor alle generaties'. Dat hij op de noodknop drukt, is geen verrassing. Vakbonden, werk gevers én de Tweede Kamer had den hem opgeroepen kortingen te voorkomen om draagvlak voor het pensioenakkoord te behouden. Desondanks hield Koolmees giste ren vol dat hij zich niet onder druk gezet voelde en dat het oprekken van de eisen zijn besluit is geweest. Pensioenakkoord Het uitstel dat hij geeft, geldt in principe voor één jaar, ook al had den de sociale partners aangedron gen op twee jaar. Koolmees wil echter druk houden op de uitwer king van de afspraken die zijn ge maakt in het pensioenakkoord. De minister wil in de zomer van volgend jaar de losse eindjes van het pensioenakkoord aan elkaar knopen. Dan moet ook duidelijk zijn wat de financiële consequen ties zijn van een nieuw stelsel en wie daarvoor opdraait. Als daar over met de polder overeenstem ming wordt bereikt, is Koolmees ook bereid regels met het oog op een nieuw stelsel alvast zo aan te passen. Dan zouden kortingen ook in 2021 - een verkiezingsjaar - kun nen worden afgewend. Dan moe ten vakbonden en werkgevers wel eerst met resultaten komen. Koolmees onderzoekt momen teel wat er gebeurt als de rente langdurig laag blijft. In dat scenario kan het zijn dat sparen voor het aanvullend pensioen domweg niet langer aantrekkelijk is voor jongere generaties, zelfs niet in een stelsel dat toch al minder zekerheid biedt. Leon van Heel Vlaardingen Het schip Britannia Seaways, eigen dom van de Deense rederij DFDS, keerde na de vondst direct terug naar de Vulcaanhaven in Vlaardin- gen. Alle mensen, voornamelijk jonge mannen, zijn levend van boord gehaald, aldus de politie. Hun herkomst is nog onbekend. Volgens burgemeester Annemiek Jetten van Vlaardingen is er 'ernstig rekening mee gehouden' dat de 25 dood van boord zouden komen. „Vandaar dat er is opgeschaald naar het ergste scenario. Je hoopt dat die dag nooit komt. Mensen moeten le ren dat dit gevaarlijk is.'' De ferry vertrok gistermiddag om 15.45 uur en zou om 21.30 uur aankomen in Engeland. Tijdens de terugkeer naar Vlaardingen werd de Britannia Seaways begeleid door een boot van de Koninklijke Neder landse Reddings Maatschappij (KNRM) en de politie. Zij wilden voorkomen dat verstekelingen in zee zouden springen. Het water is zo koud dat de kans op overleven klein is. Hulpdiensten rukten massaal uit. Twee mensen moesten met een ambulance naar het ziekenhuis. Na een medische controle werden 23 anderen overgebracht naar een lo catie van de politie. De ontdekking van de versteke lingen past in het patroon van de af gelopen jaren. Steeds meer migran ten proberen via de Rotterdamse haven illegaal naar het Verenigd Koninkrijk te komen. Vorig jaar be trapten politie en marechaussee 1.371 mensen. Bijna de helft komt uit Albanië. Veel anderen komen uit Afghanistan, Irak, Iran, Jemen, Syrië en Vietnam. Smokkelnetwer- ken verdienen goud geld aan de mensensmokkel, die uiterst riskant is. Zo overleden eerder dit najaar in Engeland 39 verstekelingen die in een koelcontainer zaten. Het kan daar wel 25 graden onder nul zijn. woensdag 20 november 2019 GO Korting op pensioen bijna van Laurens Kok Den Haag Minister Koolmees beroept zich op een artikel in de Pen sioenwet, dat hem in staat stelt coulant te zijn. foto anp Aan boord van een vrachtferry die op weg was van Vlaardingen naar Engeland, zijn gisteravond 25 verstekelingen aangetroffen in een koelcontainer. De verstekelingen worden per bus weggevoerd. foto mischa keemink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3