Scholieren maken speciaal inpakpapier voor Vlissingen r 7 OEFENTUIN VALPREVENTIE Een hindernisbaan voor rollators? Met brug, grind, trapje en kinderkopjes. Voor veel ouderen is de rollatoroefentuin in Middelburg een flinke uitdaging. Niet voor de 80-jarige Sal de Visser, hij doet m lachend. a r-ï woensdag 20 november 2019 i en parkeerplaats had de architect van het ge bouw van Fysico Na dorst in Middelburg in I gedachten. Maar dat za gen de maten van de maatschap voor fysiotherapie niet zitten. ,,Een open ruimte, iedereen zou dan rond het pand kunnen lopen. Met alle risico van inbraak. Zo is het idee voor de rollatoroefentuin ontstaan'', vertelt 'maat' Klaas Reinders. De omheinde tuin biedt ruimte aan een houten boogbruggetje, grindpad, grasveldje, kinderkopjes en een bestraat trapje. Samen met het hoogteverschil een hindernis- baan voor ouderen met een rolla- tor of met krukken. Sal de Visser loopt sinds een jaar of twee met een rollator. ,,Van mijn dochter gekregen. Ik dacht toen nog; dat doe'k nie!'' Inmid dels is het een onmisbaar attribuut voor de krasse tachtiger. ,,Ik pro beer iedere dag zo'n 700 meter te lopen. Daar doe ik een minuut of twintig over. Ik vind het niet leuk, maar ben er nu wel aan gewend. Het geeft me wel vrijheid om naar .4?'v fel:K'V;. buiten te gaan, want fietsen mag ik niet meer.'' Lopen met een rollator doe je niet zomaar, ontdekte Sal. ,,Ik was in het begin elke week in de oefen- tuin.'' Hij loopt nu op z'n gemakje gezellig keuvelend over de kinder kopjes, samen met Mireille de Rijke (28). Zij werkt sinds een jaar of vijf bij de maatschap als geriatrisch fysio therapeut. Gespecialiseerd in val- preventie. ,,Ik leer mensen hoe ze kunnen voorkomen dat ze vallen. Ik leer mensen hoe ze kunnen voorkomen dat ze vallen Maar ook hoe ze weer overeind kunnen komen na een val. Ik werk aan balans evenwicht en het ver sterken van (been)spieren door krachtoefeningen. We hebben binnen een oefenzaal, maar daar is de vloer natuurlijk vlak. Daarom ga ik ook naar buiten, de oefentuin in. Zeker met mensen die eigenlijk niet meer naar buiten durven. Oe fenen in de tuin geeft ook zelfver trouwen.'' Sal neemt een stenen treetje omhoog met enige moeite. Mi reille legt hem uit hoe het makke lijker kan. Sal: ,,O, ja. Dat was het. In de rem knijpen. Op de pedalen staan waardoor de voorkant om hoog gaat en rem loslaten.'' Hij gaat de volgende trede makkelijk over. ,,Niet iedere rollator heeft die pedalen aan de achterkant overi gens'', legt Mireille uit. ,,Er zijn zo veel verschillende basismodellen. De fout die veel mensen maken is dat ze er één kopen die letterlijk niet past. Te klein of te hoog. De afstelling is zo belangrijk. Som mige lopen met hun armen om hoog alsof ze op een choppermo tor zitten. Dan heb je echt niet vol doende steun.'' Sal grinnikt: ,,Een APK zou goed zijn. Die van mij moet wel in de revisie nu. De banden worden glad.'' Met slechter weer in aan tocht, is het van belang dat die banden genoeg grip hebben op de ondergrond. Dat de remmen goed werken en de handvatten vast zit ten. Mireille: ,,Dat ontbreek er nog al eens aan. Ik zie zo vaak remmen die het niet goed meer doen of losse handvatten.'' Scheve stoepen Een kort lesje rollatorlopen voor nieuwelingen valt nog niet mee. Erachter staand de handvatten af stellen op polshoogte. Remmen niet ingeknepen houden als je loopt. Niet hard duwen maar er rustig mee wandelen. Een gladde ondergrond is simpel, maar zodra er hoogteverschil komt of slechte bestrating wordt het een ander verhaal. Sal moppert: ,,Middelburg is niet fijn om te lopen. Slechte be strating, scheve stoepen. Ik loop het liefst op teer.'' Behendig neemt hij de drempel naar binnen en gaat aan de keukentafel zitten. ,,En noe koffie, mè een bolus.'' Geijtenbeek werkte gistermorgen mee aan de eindejaarsactie van de Vlissingse Ondernemers Centrale (VOC). „Natuurlijk moet je als Middelburger niet te vaak in Vlis- singen komen. Maar even naar de opticien en een bakje koffie op de boulevard horen er af en toe wel bij." Vlissingse winkeliers en andere ondernemers stellen cadeautjes be schikbaar voor binnenstadbezoe kers. De stichting Vlissingen Bin nenstad aan Zee houdt de actie Stap in de Stad! De eindejaarsactie wordt letterlijk aan Stap in de Stad! gekop peld door op het inpakpapier voor de cadeautjes voetafdrukken te zetten. Twee vwo-klassen en een havo klas van het Scheldemondcollege maakten gisteren de afdrukken. Ze stapten zelf in drukinkt op waterba sis om over rollen pakpapier te lo pen. En ze vragen voorbijgangers in de Lange Zelke om mee te helpen. Naast Geijtenbeek laten meer men sen zich overhalen om hun voetaf druk achter te laten. Een enthousiaste man laat de banden van zijn scootmobiel door de verf rollen om ook zijn sporen na te laten. En leerling Rick (12) uit vwo iA smeert zijn fietsbanden vol drukinkt om over het papier te rij den. De scholieren 'ontwerpen' het pakpapier ook als les culturele en kunstzinnige vorming (CKV). Juf Agnes den Hartogh is alvast ra zend enthousiast. ,,De scholieren maken zelf kunst en leggen recht streeks contact met het publiek. En mensen worden er op geatten deerd dat ze in Vlissingen leuk boodschappen kunnen doen." Iedereen die kans wil maken op een prijs (een cadeau) moet even een aanmeldformulier halen bij Steketee Mode aan de Lange Zelke. WA Lopen met rollator doe je niet zomaar Annemarie Zevenbergen Middelburg F f v vV; met fysiotherapeute Mireille de Rijke op het 'grindpadje 'in de rollatoroefentuin. ^vpntip Tlr Ippt mpncpn hnp 7P \/Iaar nnV hnp -7P wppr rvuprpinrl Sal de Visser samen met FOTO DIRK JAN GJELTEMA -Mireille de Rijke, fysiotherapeute Kijk op de site bij /video Sal op zijn gemakje door de oefentuin Voor hij het weet, zit Johan Geij- tenbeek op een stoel om zijn schoenzolen in te laten smeren met drukinkt op waterbasis. De geïnkte schoenzolen worden op een stuk pakpapier gedrukt, zodat er twee voetafdrukken van een Middelburger in de Vlissingse winkelstraat Lange Zelke achter blijven. René Hoonhorst Vlissingen Rick maakt met zijn fiets een speciaal spoor voor 'Stap in de Stad!'. FOTO IRK JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39