Eén plantje blokkeert de ontwikkeling van de Grevelingen 'Kans op herhaling misbruik groot' Veteraan krijgt 13 jaar na zijn missie alsnog een speldje II m 5 NATUURJOURNAAL Het was vorige week uitge breid in het nieuws. In de Haagse politiek gaan stem men op om natuurgebieden te schrappen. De Grevelingen prijkt ergens bovenaan het lijstje. Hoe kan dat nou? De discussie ging toch over kleine gebiedjes die een relatief wijde omgeving 'op slot zetten', in het jargon van degenen die natuur niet van belang vinden? Daar kun je de Grevelingen toch moeilijk toe rekenen? Nee, daar speelt een ander pro bleem. Er is 'één enkel plantje dat een bestuurlijke spagaat oplevert', omdat het de ontwikkeling van het gebied blokkeert. De gewenste verbetering van de waterkwaliteit wordt er vrijwel onmogelijk door, zo luidt de toelichting bij de kro kodillentranen. Bedoelen ze nou echt die verbetering van de water kwaliteit, of zit de pijn ergens an ders? Bijvoorbeeld het door pro jectontwikkelaars felbegeerde Brouwerseiland, waar die verma ledijde natuur ook al roet in het eten gooide? Onhandig Dat ene plantje is een kwestie van framing. Er zullen namelijk langs de oevers van de Grevelingen bij het invoeren van zout getij ten be hoeve van een betere waterkwali teit niet één, maar vele tientallen soorten verdwijnen. Er is iets an ders aan de hand. Tot voor kort was er een lange lijst van beschermde planten, waar in Nederland (meestal) zorgvuldig, maar met verstand mee omgegaan werd. Dus geen rigide beschermingsmaatre gelen, maar wel adequate zorg. Maar het overgrote deel van die lijst is geschrapt, omdat het toch wel eens onhandig uitkwam. Wat rest is een luttel aantal zeer zeld zame en kwetsbare planten, waar onder een aantal soorten die strikt beschermd worden in Europees verband. Eén ervan is de groenknolorchis, waarvan de grootste groeiplaats in Europa langs de oevers van de Gre- velingen ligt. Dat levert inderdaad -ook voor natuurbeschermers- een moeilijk dilemma op. Maar beslist niet omdat het alleen om die ene soort gaat. Het betreft een com plete leefgemeenschap, met alles erop en eraan. Binnen die rijk ge schakeerde gemeenschap is er dus zegge en schrijve nog één plantje dat wettelijke (Europese) bescher ming geniet. Eenzelfde denkfout wordt ge maakt bij de hele discussie om trent stikstof versus natuur. Men maakt zich (tegen wil en dank) druk om de invloed van stikstofde positie op Natura 2000-gebieden, maar wat in de discussie volledig ondersneeuwt is dat de complete Nederlandse natuur, ook buiten de Natura 2000-gebieden en de Euro pees beschermde soorten, zwaar onder de stikstofdepositie te lijden heeft. Het lijkt er veel op dat de Na- tura 2000-gebieden een zo mini maal mogelijke bescherming krij gen en dat de natuur daarbuiten er helemaal niet meer toe doet. De Vlissinger werd in 2015 veroor deeld tot vijf jaar cel voor misbruik van twee jonge meisjes, verkrach ting, aanranding en het bezit van kinderporno. Twee jaar geleden kwam de man onder voorwaarden vrij, met een proeftijd van twee jaar. Hij kreeg een contactverbod, een locatiever bod, moest inzage geven in zijn fi nanciën, moest contact met min derjarigen mijden en het melden als hij een relatie kreeg. Ook werd hij verplicht onder behandeling ge steld bij Kairos, een instelling in Nijmegen. Nu loopt de proeftijd af. De offi cier van justitie heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg gevraagd de proeftijd met tien maanden te verlengen, omdat het risico dat de man weer in de fout gaat, groot is. Dat hebben de betrokken instanties laten weten. Kairos denkt dat het ri sico verlaagd kan worden als de be handeling langer doorgaat. De enige voorwaarde die van de offi cier van justitie geschrapt mag wor den, is die van het locatieverbod. B. zei in de rechtbank best door te willen gaan met de behandeling bij Kairos, maar dan wel op vrijwillige basis. Met het contactverbod zei hij geen moeite te hebben, maar dat hij mogelijk tien maanden langer on der financieel toezicht blijft staan, vindt hij een te grote impact op zijn privacy. ,,Ik heb me twee jaar lang aan alle voorwaarden gehouden, maar ik zie nergens een beloning voor mijn inzet. Het is tijd om me weer mijn eigen leven te laten lei den." De officier van justitie bena drukte dat de verlenging van de proeftijd in het leven is geroepen om de mensen langer te kunnen begeleiden, maar ook om de maat schappij te beveiligen. Dertien jaar na zijn missie op de Middellandse Zee heeft Arjan Otter (41) uit Waarde alsnog de veteranenstatus gekregen. Minister Ank Bijleveld speldde hem maandag persoonlijk het draaginsigne op in Den Haag. Arjan Otter werkte in 2006 voor de Koninklijke Marine. Hij bracht destijds vijf maanden door op zee met de Hr. Ms. De Ruyter. Het doel van de missie was om wa pensmokkel en aanslagen op schepen te bestrijden. Zijn vrouw Inge ging in 2001 op een soortge lijke missie. Bij thuiskomst kreeg ze de veteranenstatus, terwijl Ar jan vijf jaar later te horen kreeg dat zijn missie niet in aanmerking kwam voor een speldje. Iedere veteraan krijgt na een missie het Draaginsigne Vetera nen: het is een waardering voor het risicovolle werk dat ze gedaan hebben. ,,Ik vond het raar dat mijn man geen veteranenstatus kreeg, terwijl hij exact hetzelfde werk gedaan had als ik", zegt Inge. ,,Toen ik informatie ging inwin nen, bleek er een fout te zitten in het personeelssysteem van De fensie. Ik heb toen een brief ge schreven aan de Tweede Kamer commissie." Ze deed dat zonder medeweten van haar man. ,,Hij zei: 'als het me niet gegund is, laat dan maar zitten'. Maar ik merkte dat het hem toch dwarszat. Ik wist dat hij het heel leuk zou vinden om die veteranenstatus alsnog te krijgen." In eerste instantie kreeg Inge nul op het rekest, maar na de zo mer kwam alsnog de uitnodiging Weet dat ik ook voor u op die dag een witte anjer draag. En velen met mij om maandag naar Den Haag te komen. Het ministerie van De fensie ontdekte dat meer marine mensen door fouten in het sys teem geen veteranenstatus had den gekregen. De marine bekijkt hoe deze mensen het speldje als nog kunnen krijgen. Minister Bij- leveld liet weten het heel verve lend te vinden dat Otter zo lang op zijn insigne heeft moeten wachten. ,,Het gaat om herken ning, erkenning en waardering. Om erbij te horen wanneer de sa menleving in groten getale haar veteranen bedankt, zoals dat op Veteranendag gebeurt. Weet dat ik ook voor u op die dag een witte anjer draag. En velen met mij." Excuses ,,Ik vind het heel mooi dat de mi nister excuses heeft gemaakt", zegt Arjan. ,,En het is heel bijzon der dat we persoonlijk door haar in Den Haag werden uitgenodigd. Dat gebeurt bijna nooit. Ik ben heel blij dat ik alsnog de vetera- nenstatus gekregen heb. Het is een erkenning voor wat ik heb ge daan. Ik moet het nog even op me in laten werken." woensdag 20 november 2019 Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De kans dat de 53-jarige C. B. uit Vlissingen zich opnieuw vergrijpt aan jonge meisjes is groot. Dat zeggen zijn behandelaar, de off i cier van justitie en ook de reclas sering. Daarom willen zij dat de man langer verplicht behandeld wordt en dat zijn proeftijd met tien maanden verlengd wordt. Miriam van den Broek Middelburg Uitspraak over twee weken. Cornelleke Blok Waarde - Ank Bijleveld, minister Arjan Otter uit Waarde kreeg maandag een draaginsigne voor veteranen van minister Ank Bijleveld. FOTO MINISTERIE VAN DEFENSIE Wat er ook verandert in je leven, het is altijd slim om te checken of je zorgverzekering beter en voordeliger kan. Daarom geeft Independer inzicht, overzicht en advies. Zodat je zelf de juiste keuze kunt maken. Sluit hem direct af op independer.nl en ontvang een gratis Tandongevallen-verzekering. independer I experts in financieel inzicht j'jfeffii.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37