II Wintercircus Utrecht ZEELAND 3 voetbal, zoals Veli Eryürük van VV Sluiskil. Als trainer heeft hij de af gelopen twee jaar geen incidenten meegemaakt, maar als speler met een Turkse achtergrond heeft hij ze ker wel eens wat gehoord. ,,Ik ben iemand die dat niet persoonlijk op vat, heb eerder medelijden met de gene die het roept. Laat die gekken doen." Wel denkt Eryürük dat op amateurvelden de kans op escalatie groter is. ,,Daar worden vaak geen beelden gemaakt en ook vinden scheidsrechters het soms lastig om op te treden." Zelf is hij duidelijk over wat hij zou doen, mocht hij nu worden geconfronteerd met ra cisme richting spelers. ,,Ik zou ze meteen van het veld halen en er wel een punt van maken." Multi-cultiteam Dat is ook de reactie van Thomas Ragut. ,,En dan komen we ook niet meer terug." De oud-speler van Hoek en Vlissingen is trainer van zaterdag-vierdeklasser VC Vlissin gen, een 'multi-cultiteam'. ,,Maar dat is gelukkig nog niet gebeurd", zegt hij. Ragut noemt het incident van zondag bij Excelsior 'ongelofe lijk'' ,,Dat kan gewoon niet, is niet meer van deze tijd." Tot nu toe zijn echt extreme vormen van racisme bij zijn team uitgebleven. ,,Het is ei genlijk altijd indirect. Je hoort wel eens wat waaien, maar ik hoor ook niet alles. En die jongens zijn vol wassen genoeg om van het veld te lopen als er echt wat gebeurt. We maken wel mee dat we voortdurend worden benadeeld worden door een scheids, maar is dat racistisch? Ja, misschien wel." Kwart Vier jaar geleden deed deze krant ook al eens onderzoek naar racisme op de Zeeuwse voetbalvelden. Daaruit bleek dat een kwart van de spelers zich wel eens gediscrimi neerd voelt. Zo'n 85 procent van de 162 ondervraagde spelers van eerste elftallen zei toen dat racisme regel matig voorkomt. Spectaculair. Zo laat de nieuwe show van Wintercircus Utrecht zich het beste omschrijven. Van 21 december tot en met 5 januari beleeft deze familieshow zijn comeback bij de Jaarbeurs. Wintercircus Utrecht is terug met een voorstelling die alle voorgaande edities overtreft. Onder meer luchtacrobaten, stunts op een 'Rad des Doods' en natuurlijk clowns zorgen voor ruim twee uur spektakel. Een Luxueuze en volledig in kerstsfeer gedecoreerde theatertent maakt de beleving compleet. Mis het niet en reserveer snel tickets voor de ultieme familieshow tijdens de kerstvakantie! Bestel tickets op pzc.nl/wintercircus teel heeft dat zijn grenzen", ver wijst hij naar een 'behoorlijk inci dent' in 2017 met een team van JO19, waarover hij verder niet in de tail wil treden. ,,Maar ook daar lag racisme aan ten grondslag. Als ie mand mij in het veld treinkaper noemt lach ik erom, maar iemand van 16, 17 reageert dan toch anders." In dat licht vindt Leiwakabessy het jammer dat de KNVB nooit echt aandacht heeft besteed aan de ach tergronden van incidenten. ,,Je wordt bestraft voor je reactie; deel Vooral op de dorpen kom je nog dingen tegen waarvan je denkt: moet dit nou? je een klap uit, dan krijg jij rood. Maar naar de aanleiding wordt eigenlijk niet geke ken." Leiwakabessy traint de jongste jeugd. Hij heeft de in druk dat het racisme de laatste tijd wel wat minder is geworden. ,,De samenleving is meer gemengd. Maar om te zeggen 'we maken het nooit meer mee': was het maar zo. Vooral op de dorpen kom je nog dingen tegen waarvan je denkt: moet dit nou?" Zelf is hij nog nooit van het veld afgelopen als speler of als trainer. ,,Maar misschien had ik dat wel moeten doen." Leiwaka- bessy hoopt op ontwikkelingen waarbij racisme in het voetbal (maar ook daarbuiten) harder wordt aangepakt. ,,Al is er nog een lange weg te gaan, het zit toch in de mensen zelf." Turkse achtergrond Ook andere Zeeuwse trainers vin den het een goede zaak dat er nu aandacht is voor racisme in het Het voordeel van PZC VANAF woensdag 20 november 2019 in voetbal is niks nieuws 21 december 2019 t/m 5 januari 2020 Jaarbeurs Utrecht *De ticketprijzen zijn afhankelijk van de datum, tijd en rang en de vanaf prijs geldt zolang de voorraad strekt. De prijzen zijn incl. servicekosten en excl. transactiekosten. - Marcel Leiwakabessy, trainer Omdat je het verdient!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35