g-s Rutte houdt ons een spiegel voor Zeeuwse akkervogels krijgen meer ruimte Twee Goese verdachten zaak-Hrieps langer vast Taart 2 2 Zeeuwse voetbalclubs kunnen over racisme meepraten. Enkele trainers doen hun verhaal. 'Er is nog een lange weg te gaan.' TRAINERS ZEEUWSE CLUBS Commentaar De kwestie Moreira heeft het parlement bereikt. De uit barsting van racisme tegen de voetballer van Excelsior trekt sinds afgelopen weekeinde veel aandacht. Deson danks moet de Kamer premier Mark Rutte ontbieden om hem er iets over te laten zeggen. Rutte heeft er wellicht aarzelingen bij gehad. Moet hij zich uitspreken als het geweten van het land? Rutte doet het uiteindelijk goed. Hij drukt de Kamer op het hart dat de oplossing niet alleen van de politiek kan komen. Denk niet dat extra wetgeving iets zal uithalen tegen racisme en discriminatie. Verder spreekt Rutte zijn verontwaardiging uit. Veel meer kan hij niet doen. De rest moet komen van het mo reel kompas van de Nederlanders. Als ze dat tenminste hebben ontwikkeld. Mensen die Ahmed Mendes Moreira een 'kanker neger' noemen, zijn helemaal stuurloos. Rutte heeft gelijk. De regering alleen kan dit niet rechtzet ten. Niet met smeekbedes, niet met wetten. Het begint niet bij de overheid. Ook niet bij de KNVB. Die heeft genoeg aan zich zelf. De voetbalwereld loopt nog zwaar achter bij de acceptatie van homo's. Dus als Oranje demonstratief in een kringetje gaat staan tegen racisme, dan is dat maar het halve verhaal en wringt het dus een beetje. Nee, het begint thuis. Bij ouders die hun kinderen opvoeden in het besef van gelijkheid, de basis van alle goede sociale verhoudingen. Als dat consequent en zo nodig streng gebeurt, hoeven sportclubs alleen maar op die lijn verder te gaan. De echte cultuuromslag tegen racisme en discriminatie begint thuis, bij de opvoeding Het aantal akkervogels, zoals patrij zen en veldleeuweriken, is de afge lopen jaren fors afgenomen. Boeren proberen dat tegen te gaan door een deel van hun landbouwgrond voor hen geschikt te maken. Dat gebeurt onder meer door akkerranden en wintervoedselveldjes aan te leggen. Zij krijgen daarvoor een vergoe ding. Het collectief Poldernatuur Zee land voert in deze provincie het agrarisch natuur- en landschapsbe heer uit. Dat gebeurt inmiddels in 21 gebieden, verspreid over Zeeland. ALMANAK Dat ze het geweten vormde van haar afdeling, wist ze. Nam er ie mand afscheid of was er iets te vieren, dan zorgde zij dat er aan een passend cadeau werd ge dacht. Dus dat de collega's zon der enige vorm van overleg of gêne, de aan haar geadresseerde taart hadden opgegeten, ver- Poldernatuur wil in 14 van die ge bieden meer ruimte scheppen voor akkervogels. Voor de uitvoering had het col lectief 220.000 euro extra per jaar gevraagd. Het provinciebestuur heeft daarmee nu ingestemd. Een deel van bedrag komt uit Europese subsidiepotten. Hulp voor vogels door de aanleg van akkerranden en wintervoedselveldjes Het geld is mede nodig voor ruim 100 hectare nieuw beheer. Het gaat daarbij om landschapselementen en graslanden voor struweelvogels en het beheer van binnendijken. baasde haar niet. Maar dat de collega's een dag later haar ook nog eens voor de gek hielden door te doen alsof de nieuwe taart speciaal voor haar gekocht was, schoot in het verkeerde keelgat. Nu, is het hMr beurt om de collega's te verbazen. De koek is op. Haar wraak zal zoet zijn. Ferry komt later in handen van tunnel Roompot breidt uit met 21 parken KWADENDAMME Minibos wordt speel- en leerplek Racisme in het voetbal staat in het middelpunt van de belangstelling na het incident van afgelopen zon dag bijFC Den Bosch-Excelsior. Jeugdtrainer en bestuurslid Marcel Leiwakabessy van voetbalvereni ging Jong Ambon in Middelburg kan erover meepraten. ,,Voor ons is dit helaas niks nieuws." Excelsior-speler Ahmad Mendes Moreira werd zondag tijdens het duel met FC Den Bosch geconfron teerd met oerwoudgeluiden vanaf de tribune en ook werden liedjes over Zwarte Piet gezongen. De voetballer was aangedaan en in het hele land werd massaal afkeurend gereageerd. Het Nederlands elftal maakte gisteren een statement te gen racisme door een groepsfoto te verspreiden via Twitter, voorzien van de tekst 'Enough is enough' en hashtag #stopracism. Marcel Leiwakabessy, jeugdtrai ner en bestuurslid bij Jong Ambon, is blij met die aandacht. ,,Maar ik stel ook vast dat racisme nog niet is verdwenen." De geschiedenis van de Molukse club is doorspekt van incidenten met racisme als oorzaak. Eind jaren zestig werd de vereni ging vanwege een massale vecht partij door de KNVB uit de compe titie gehaald, waarna in 1970 een doorstart werd gemaakt. ,,Toen is ons voorgehouden door heroprich ters Paul Telussa en Bert Pentury om ons niet te laten intimideren", zegt Leiwakabessy. ,,Maar inciden- De twee Goesenaren die op 4 no vember werden opgepakt voor de overval na muziekfestival Hrieps, blijven zeker dertig dagen langer vast zitten. Dat heeft de raadkamer gister middag bepaald. De twee 32-jarige mannen wor den verdacht van betrokkenheid bij de overval die in de nacht van 11 op 12 mei van dit jaar werd ge pleegd. Drie gemaskerde mannen gingen er toen met de dagop brengst van Hrieps vandoor, vol gens de organisatie was dat 500.000 euro. Bij de roof lieten de overvallers een sporttas achter. Dna-sporen op die tas leidden tot de aanhou ding van het Goese duo. Welke rol ze bij de overval zouden heb ben gespeeld, is niet bekend. Verdachten Naast de twee mannen zitten drie andere verdachten al drie maan den in de cel: een 24-jarige Vlis- singer, een 22-jarige Goesenaar en een 22-jarige Nijmegenaar. Een 20-jarige vrouw uit Goes, een 54-jarige vrouw uit Goes, een man en vrouw uit 's-Heer Arendskerke worden ook ver dacht van betrokkenheid, maar zij zitten niet vast. woensdag 20 november 2019 Voor akkervogels wordt Zeeland weer een stuk aangenamer. De komende jaren wordt opnieuw zo'n 50 hectare speciaal voor hen ingericht. Rolf Bosboom Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Het fietsvoetveer Vlissin- gen-Breskens komt voor lopig niet onder de vleu gels van de NV Wester- scheldetunnel. Het was de bedoeling dat de Wes- terschelde Ferry BV op 1 januari een dochteron derneming van de tunnel zou worden. Die datum wordt niet gehaald. De oorzaak is een vertraging in het onderzoek naar de verwachte onderhouds kosten van de veerdienst. Dat onderzoek wordt uit gevoerd door een extern adviesbureau. Het provin ciebestuur verwacht nu in het tweede kwartaal van 2020 met een voorstel te komen. ■•Igïtetsw™. GOES Roompot Vakanties breidt zijn aanbod aan vakantieparken uit met 21 parken in België, Frank rijk en Spanje. Het gaat om parken die van San- daya zijn. Beide aanbie ders van vakantiehuisjes hebben hun handen in eengeslagen waardoor de huisjes vanaf nu ook te boeken zijn via de website van Roompot Va kanties. Van de nieuwe parken staan er 19 in Frankrijk, 1 in Spanje en 1 in België. De meeste par ken liggen nabij of aan het water. Met deze toe voeging hebben klanten nu de keuze uit meer dan 150 vakantieparken. Een speelplek én een leerplek. Dat is het doel van het minibos dat dinsdag wordt aange plant in Kwadendamme. Het komt tegenover de mgr. Heyligersschool aan de Sportweg te lig gen. In het bos komen verstopplekjes, een po dium, speeltoestellen en een opvang voor regen water. Het minibos is niet alleen bedoeld om te spelen. De school gaat er ook gebruik van maken door op het ter rein buitenlessen te geven over natuur. De bomen worden door de schoolkinderen zelf in de grond gezet. Racisme Luc Oggel Vlissingen Md Thomas Ragut (2e van links) is trainer van zaterdag-vierdeklas ser VC Vlissingen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Eldridge Pentury Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34