Radio 538 blijft marktleider 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV De grillige natuur van IJsland trekt steeds meer makers van spektakelfilms als James Bond, Star Wars en Batman naar het eiland. Zelfs het team van de Disney- animatiefilm Frozen2 liet zich door het landschap en de folklore inspireren. Je hebt vrouwen die liefdesbrieven schrijven naar veroordeelde criminelen. Er zijn schrij vers die verstrikt raken in hun zelfgecreëerde fantasie. Maar de overtreffende trap is Tim Krabbé die een ziekelijke obsessie heeft voor Ferdi E., de man die in 1987 Gerrit Jan Heijn ontvoerde en ver moordde. Nu ben ik natuurlijk geen psycholoog, maar iets anders kan ik er niet van maken na het zien van de NPO 2-documentaire De Schrijver, de moordenaar en zijn vrouw. Krabbé bezocht E. 142 keer in de gevan genis, deelde kortstondig het bed met diens vrouw, was getuige bij hun tweede huwelijk en wandelt sinds zijn dood in 2009 'uit eerbetoon' in zijn regenjas door Amsterdam. Maar het meest ver bijsterende was dat Krabbé E. - die ook nog zijn vrouw en zoon bleek te slaan - 'een integere man' noemde. Ik ben benieuwd hoe dat aankwam bij de familie Heijn. De kwalificatie 'documentaire' is eigenlijk een groot woord. De film was vooral een langgerekt interview met Krabbé, afgewisseld met beelden uit oude Journaals, Opsporing Verzocht en actuali teitenrubrieken - hé, Willibrord Frequin! - en beelden uit een politiereconstructie waarin E. zichzelf speelt. Dat laatste was bijna net zo ver vreemdend als alles wat er uit de mond van de schrijver rolde. Er was te zien hoe hij met een soort Batman Robin-masker over zijn ogen Heijn op wacht naast diens huis en daarna vliegensvlug bij hem in de auto stapt. Ook deed hij voor hoe hij in het bos de Aholdtopman een kogel in het achter hoofd schoot, zijn pink afsneed op een plankje en begroef. Vooral dat detail van die pink en hoe de familie Heijn die opgestuurd kreeg, staat me na 32 jaar nog altijd helder voor de geest. De zaak maakte destijds een enorme indruk op mij. Ik was 11 en sliep er geregeld slecht van. En als ik maandag avond de reacties op Twitter mocht geloven, was ik bepaald niet de enige. Maar het hele verhaal wordt nog gekker. Het in terview met Krabbé werd afgenomen door Twan Huys. Als beginnend journalist bezocht hij E. ne gen jaar lang in de gevangenis. Soms samen met Krabbé. Zo werd een rare driehoeksverhouding ineens vierkant. Normaal schrijf ik bij een documentaire als deze vaak: als u hem gemist heeft, kijk hem terug. Nu twijfel ik. Doe het vooral niet als de boeken van Krabbé u lief zijn, want uw beeld zou zomaar kun nen kantelen. ik lag na 32 jaar in elk geval weer te woelen in bed door Ferdi E. Quote van de dag Wie is de Mol?terug in januari een unieke aanblik geeft. Ook de grotten en de 66 meter hoge rotspila ren in zee vormen een visuele uitda ging. ,,Van deze omgeving droomt elke regisseur. Dit valt niet te verzin nen'', aldus Smith. Het strand figureert in een belang rijke scene in Frozen 2, het vervolg op de animatiehit uit 2013. Prinses Elsa neemt een paar keer een lange aan loop om de aanstormende golven te trotseren. Zij wil koste wat het kost haar koninkrijk Arendelle bereiken om haar onderdanen te behoeden te gen de dreiging van een natuurramp. Alleen zij kan met haar bijzondere krachten redding brengen. Watervallen Wie goed kijkt naar Disneys vervolg film zal vaststellen dat Frozen 2 Taakstraf actrice Op het zwarte strand Rey- nisfjara probeert Marc Smith, een van de schrijvers van Frozen 2, zich staande te hou den. De straffe wind die aanvoelt als een orkaan in wording blaast hem bijna omver. De Amerikaan geniet er zichtbaar van. ,,Daarom zijn we hier gekomen, om ons te laten inspireren voor Frozen 2. Het is hier heerlijk grillig en extreem'', roept hij nauwelijks ver staanbaar tegen de wind in. Een van de locaties die hem aansprak voor het bedenken van scènes is Reynisfjara waar gestold lavagesteente het strand Geniet er van. Probeer niet sexy te doen, maar wees jezelf Ferdi E. woensdag 20 november 2019 TELEVISIE Het twintigste seizoen van Wie is de mol? is vanaf 11 januari op NPO 1. Vorig seizoen werd Merel Westrik was afgelopen seizoen de mol. Rik van de We- stelaken (foto) begint aan tweede seizoen als presentator. Kijk op de site bij /video naar de trailer van Disneys Frozen 2. Radio 538 blijft sinds het vertrek van Edwin Evers publiek kwijtra ken. Toch is het sta tion nog altijd marktlei der bij de commerciële doelgroep van 20 tot 50 jaar, zo blijkt uit de meest recente luister cijfers van het Natio naal Luister Onder zoek (NLO). Het station van onder anderen Frank Dane (foto, Evers' opvolger) en De Coen en Sander Show noteerde in de maanden september en oktober een markt- TELEVISIE Voormalig GTST-actrice Robin Martens (27) heeft een taakstraf van 45 uur en 300 euro boete gekregen omdat ze tij dens een avondje stap pen in Castri- cum een agent meermaals in het gezicht sloeg. Ab Zagt aandeel van 16,8 pro cent. Dat was in de zelfde periode vorig jaar nog 18,2 procent. De zender had na het stoppen van Evers een groter verlies ingecal culeerd en is om die reden dik tevreden met de cijfers, zo laat een woordvoerster weten. Qmusic is de dip na de breuk tussen het dj-duo Mattie Valk en Wietze de Jager te boven. De zender klom in twee jaar tijd van 14 procent in 2017 naar nu 15,8 procent in de meetperiode sep tember en oktober. Dat is nog slechts 1 pro cent onder concurrent Radio 538. De opmars van Qmusic is onder meer het resultaat van de populaire ochtendshow Mattie Ma rieke (El- singa). NPO 3FM zakt verder weg in het moeras. Met 2,2 procent marktaandeel is een nieuw diepte punt bereikt. Het jon- gerenstation zat en kele jaren terug nog op een marktaandeel van boven de 10 procent. —Acteur Idris Elba geeft in het magazine People advies aan zanger John Legend, die hem is opgevolgd als 'meest sexy ma|' ter wereld'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28