27 woensdag 20 november 2019 Captain Paul Haarhuis overlegt met het Nederlandse dubbel, het mocht niet baten. Het duel tegen Kazachstan ging verloren. foto bsr agency De Nederlandse captain Paul Haarhuis had gisteren 'af en toe' een Davis Cup-sfeer geproefd. Maar de steun van een kleine honderd Nederlanders in Madrid kon zijn team niet aan de zege tegen Kazachstan helpen (1-2). Edwin Winkels Madrid Kazachstan-Nederland, baan 3. Het af fiche van dinsdagochtend kan niet veel mensen bekoren. Dat van Argen tinië - Chili en Frankrijk - Japan, tege lijkertijd op de andere twee banen van Caja Magica in Madrid, ietsje meer. Er wonen vrij veel Fransen, Argentijnen en Chilenen in de Spaanse hoofdstad. In Estadio 3 heeft een twintigtal babyboomers zich als eerste in het oranje op de tribunes genesteld. Ze vormen een heuse officiële club, de Davis Cup Supporters Nederland (DCSN), die vrijwel alle wedstrijden van Nederland in het landentoernooi bezoekt. „We kwamen elkaar al re gelmatig tegen in het buitenland en twaalf jaar geleden, na een wedstrijd in Birmingham, besloten we ons te verenigen. In totaal zijn we met zo'n 110 leden'', vertelt Thea Bergamin uit Purmerend. Veel Hollandse glorie hebben ze sinds die tijd niet meegemaakt, maar het gaat hen om de gezelligheid. En de sfeer. Wat dat betreft zijn ze ui terst ontstemd over de nieuwe opzet van de Davis Cup, nu achttien landen Zoals vandaag zou ik elke wedstrijd moeten spelen -Robin Haase (38) in één week om de officieuze wereld titel strijden. Onwennig kijken ze naar de nagenoeg lege zaal. Het is to taal anders dan in het 'huis' van een van de twee rivalen te spelen, met vaak een uitzinnige voetbalachtige sfeer op de tribunes. ,,Maar die sfeer heb ik toch af en toe geproefd, in de partij van Robin Haase'', zegt Paul Haarhuis, captain van de Nederlandse ploeg, na afloop. Ook de Nederlandse nummer 1 merkte er iets van. ,,Het rumoer, de kreten voor de service, tussen de ga mes door. Maar gelukkig liet ik me er niet door afleiden.'' Haase won weer eens en bezorgde Nederland het enige punt tegen Kazachstan (1-2). Hij zorgde met zijn zege wel voor nieuwe hoop bij de aanhang. „We zijn tot de finale van zondag in Ma drid, want je weet het nooit, hè?", zegt Bergamin. „Maar als we er straks uit liggen, zien ze mij na donderdag hier niet meer terug. De broodjes kosten ook nog eens tien euro." Trombone Met enkele groepen studenten in oranje colberts en nog wat in Madrid woonachtige Nederlanders zit de DCSN in verschillende plukjes op de verder lege tribunes. Evenzoveel Ka- zachen zitten bij elkaar in één vak, met twee luidruchtige trommels en een soms vrolijke, soms klagende trom bone. Dat is alles. Neutrale toeschou wers zullen niet snel 45 euro voor een dergelijk duel overhebben. En als de eerste wedstrijd tussen de 24-jarige debutant Botic van de Zandschulp, nummer 200 van de we reld, en de 133 plaatsen hoger geklas seerde Michail Koekoesjkin al snel een ongelijke, vrij eentonige strijd blijkt te zijn (2-6 2-6), wil het in de zaal niet snel warm worden. ,,Het is een nieuwe vorm van de Davis Cup, die op gang moet ko men'', vindt voorzitter Roger Davids van de tennisbond (KNLTB). ,,De spelers zeggen dat het in elk geval al lemaal uiterst professioneel is. En voor Nederland is het mooi en be langrijk om erbij te zijn, zeker voor de jonge jongens die nu tegen man nen uit de top 100 kunnen spelen.'' De bond incasseert bovendien 270.000 euro voor de deelname, naast de 543.000 voor de spelers. Geld Plaatsing voor de kwartfinales zou nog meer geld opleveren, maar dat is na de eerste dag al onwaarschijnlijk. En dat terwijl een herboren Robin Haase in de tweede partij wél sfeer in de zaal brengt met zijn boeiende duel tegen de Kazachse kopman, Aleksandr Boe- blik, nummer 57 van de wereld. Haase heeft een waardeloos jaar achter de rug, is teruggevallen naar plaats 163 op de ATP-ranking en speelt nu toer nooien in de luwte in het Challenger- circuit. Daarin won hij de laatste maanden bovendien slechts drie par tijen. De 32-jarige Haase trok de zege naar zich toe met 7-5 in de span nende tiebreak van de derde set: 7-5 3-6 7-6. Hij beschouwde de Davis Cup vooraf als een welkome aflei ding, maar had wel kritiek op het nieuwe model. Die wilde hij na de eerste dag nog niet herhalen. ,,Ik wacht wel tot het afgelopen is.'' Per soonlijk zag Haase in elk geval weer wat licht voor de nabije toekomst. ,,Zoals vandaag zou ik elke wedstrijd moeten spelen.'' Zijn goede spel deed Haarhuis be sluiten Haase ook in de dubbel op te stellen, naast de 38-jarige specialist Jean-Julien Rojer. Het duo kon tegen de Kazachen Boeblik en Koekoesjkin niet echt een vuist maken (4-6 6-7). De beste twee nummers 2 uit de zes groepen gaan naar de kwartfina les, maar met het Groot-Brittannië van Andy Murray vandaag als tegen stander lijkt plaatsing voor Neder land onmogelijk. Sfeer zal er in elk geval wel meer zijn: dankzij de Brit ten is het duel bijna uitverkocht. DAVIS CUP Uitslagen Programma GO es/nM Nederland verliest in hal 3 Gisteren Groep E: Kazachstan - Nederland 2-1. Koekoesj kin - Van de Zandschulp 6-2 6-2, Boeblik - Haase 5-7 6-3 6-7 (5), Boeblik/ Koekoesjkin - Haase/Rojer 6-4 7-6 (2). Groep A: Frankrijk - Japan 2-1. Groep B: Spanje - Rusland nnb. Groep C: Argentinië - Chili 3-0. Groep D: Australië - Colombia nnb. Groep F: Verenigde Staten - Canada nnb. Morgen Groep E: Nederland - Groot-Brittannië (11.00 uur). Groep A: Servië - Japan (11.00 uur). Groep B: Kroatië - Spanje (18.00 uur). Groep C: Argenti nië - Duitsland (11.00 uur). Groep D: België - Aus tralië (18.00 uur). Groep F: Verenigde Staten - Italië (18.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27