1633 0 6149 CHECK DE ECHTE BLACK FRIDAY DEALSto II it V 25 Talentvolle ski-zusjes moeten straks kiezen voor Nederland of Oostenrijk f SBUCHFBIOfly Nederland of Oostenrijk? Het is een duivels dilemma voor Sara Marita (18) en Femke (16) Kramer. De in Apeldoorn geboren zussen emigreerden elf jaar geleden naar het alpenland en maken daar nu furore als schansspringster en biatlete. Apeldoorn ,,Het zou wel heel gaaf zijn als we ooit voor Nederland mogen uitko men", zegt Sara Marita Kramer. ,,Daar droom ik wel eens van'', geeft ze toe. Die droom is bekend bij de Ne derlandse Skivereniging (NSV), maar of het ooit gaat gebeuren is de vraag. ,,Het zou prachtig zijn na tuurlijk, maar het ligt allemaal erg gevoelig'', legt technisch adviseur Horst Tielmann van de NSV uit. „Oostenrijk heeft veel in haar geïn vesteerd, ook zij zien haar uitzon derlijke talent. Sara heeft het afge lopen seizoen vier keer op het po dium van een Continental Cup (na de wereldbekers het hoogste niveau bij de vrouwen, red.) gestaan en twee keer als winnaar. Dat zegt heel veel. En met het Oostenrijkse team pakte ze een medaille op het WK voor junioren. Nee, haar talent is heel duidelijk. We volgen haar op de voet.'' Sara wordt gezien als uitzonder lijk groot talent in het schanssprin gen, Tielmann toog twee jaar gele den al naar het Oostenrijkse Maria Alm voor een gesprek met de fami- daarna de overstap naar de biatlon. Ze hoort bij de top van de Oosten rijkse jeugd. ,,Als ik in december goed genoeg ben kan ik me kwali ficeren voor de Jeugd Olympische Spelen die in januari in Lausanne worden gehouden. Dat zou wel heel vet zijn." Ze geeft toe dat uit komen voor Oostenrijk wel heel mooi zou zijn. ,,Maar in mijn ach terhoofd speelt wel de gedachte dat ik ook voor Nederland kan uitko men. Vorig jaar ben ik nog Neder lands kampioene geworden in Saint Ullrich.'' Met welke vlag ze op hun pak zullen sporten, moet de komende tijd uitwijzen. Ook de sporters zelf weten dat het een gevoelig onder werp is. ,,Op dit moment zijn de mogelijkheden in Nederland een stuk minder'', weten de zussen. ,,In Oostenrijk wordt alles betaald, kunnen we vaker trainen en zitten we korter op de wedstrijden. Aan de andere kant liggen onze roots in Nederland, maar als we over zou den stappen zal de Oostenrijkse bond not amused zijn'', beseffen de twee. Een duivels dilemma. vlakvoor Black Friday i j lie Kramer om de mogelijkheden te onderzoeken Sara Marita voor Ne derland te laten uitkomen. ,,Ze had daarvoor een wat minder seizoen achter de rug en er waren wat mis communicaties met trainers, waar door er niets van kwam'', geeft Tiel- mann toe. De deur staat open, zegt Tiel- mann. ,,Al blijft het lastig natuur lijk, omdat we in Nederland geen trainingsmogelijkheden hebben. De omstandigheden in Oostenrijk zijn veel beter, dat kunnen wij nu niet bieden. Daar hebben we de hulp van andere landen voor nodig, Oostenrijk of Duitsland wellicht. Sara is daarna verder gegaan met het skigymnasium in Oostenrijk, maar we hebben haar nog steeds op de radar." Sara Marita werd vorige maand 18 en moet binnenkort een keuze gaan maken welke nationaliteit ze aanneemt. „Ze moet nu de stap maken naar de professi onele wedstrijden, de we reldbekers. Daar moet ze het laten zien", zegt Tielmann, die ook als coördinator voor de internationale ski- bond werkt. ,,Willen wij als Nederland ooit iets Het springen geeft me een goed gevoel. De adrenaline die vrijkomt, een heel coole ervaring - Sara Marita Kramer (18) kunnen betekenen, dan moeten we een professioneel programma op zetten met hulp van andere landen. Zo'n programma hebben we al vier jaar niet meer. We hebben natuur lijk geen schans in Nederland. Maar als Sara aangeeft dat ze voor Neder land wil uitkomen, dan gaan we er alles aan doen. De bal ligt echter bij haar, zij moet de keuze maken." Sara Marita heeft inmiddels een 'tussenjaar' ingelast voor wat haar opleiding betreft - een speciaal sportgymnasium - en focust zich op haar sport. „Het springen geeft me een heel goed gevoel, de adrena line die vrijkomt, een heel coole er varing. Als je springt merk je direct of het een goede sprong is, heel gaaf." Vlag Ook Femke is in beeld bij Tielmann en de Neder landse Skivereniging, al is de jongste telg van de Kramer-familie pas 16 jaar. Kramer begon ook ooit met schanssprin gen, maar maakte woensdag 20 november 2019 Duivels dilemma Kramers Walter van Zoeren ▲Sara Marita Kramer zweeft door de lucht. Komt ze straks uit voor Oostenrijk of kiest ze toch voor Nederland. foto getty images WIJ CHECKEN HET HELE JAA ALLE PRIJZEN iR door 8991 FOTO KEVIN HAGENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25