2019, het jaar van sterke tandem 22 De 'feestwedstrijd' van Oranje bleek in de praktijk een wat voorspelbare vertoning tegen Estland: 5-0. Relevanter: het Nederlands elftal maakte een krachtig gebaar tegen racisme en discriminatie. EK-KWALIFICATIE NEDERLAND - ESTLAND Kort Luis Enrique terug bij Spanje Luis Enrique (49, foto) wordt weer bonds coach van Spanje. Hij legde zijn functie vijf maanden geleden neer, omdat zijn dochter Xana ernstig ziek was. Het meisje overleed eind augustus op 9-jarige leeftijd aan bot- kanker. Luis Enrique neemt de nationale ploeg weer over van Robert Moreno, die assistent was onder Luis Enrique. Moreno keert niet terug als assistent volgens Spaanse media. Suriname naar Gold Cup Suriname heeft zich geplaatst voor de Gold Cup. Het kampioenschap van Noord- en Midden-Amerika en de Cariben heeft plaats in 2021. Suriname verzekerde zich van een startbewijs door met 2-1 te winnen bij Nica ragua. Voor Suriname scoorden Ivenzo Comvalius en Nigel Hasselbaink (foto), oud speler van onder meer Excelsior en Go Ahead Eagles. Rug speelt Kramer parten Sven Kramer heeft na overleg met de ploeg leiding van Team Jumbo-Visma besloten om komend weekeinde niet deel te nemen aan de tweede wereldbeker schaatsen in Polen. De viervoudig olympisch kampioen ondervindt momenteel te veel last van zijn rug. Afgelopen vrijdag kwam hij op de 5000 meter, zijn favoriete afstand, niet verder dan de dertiende plaats. Dat was zijn slechtste klassering ooit op deze afstand. Flitsen Voetbal Curling Voetbal Terwijl de klok richting de negen tig minuten tikt, golft de wave nog maar eens over de tribunes van de Johan Cruijff Arena. Het EK is be reikt, dat mag gevierd worden, maar bovenal regeert op deze dins dagavond de gezapigheid. Niet zo gek ook: van spanning is geen sprake meer nadat Oranje zich zaterdag in Belfast al plaatste voor het EK. De tegenstander is puur de- fensiefingesteld bovendien, terwijl bij het Nederlands elftal een hand vol spelers wordt gespaard. Wat volgt is een wat voorspelbare voet balavond, opgefleurd door het de buut van de AZ-talenten Calvin Stengs en Myron Boadu, de laatste scorend in de slotfase: 5-0. Maar zijn ware betekenis krijgt de avond al in de zesde minuut, meteen nadat Wijnaldum de 1-0 heeft binnengekopt. In één rechte lijn rent de middenvelder richting de zijlijn, ter hoogte van de dug outs en de televisiecamera. Terwijl de Oranje-selectie zich verenigt voor een collectieve knuf fel, laten Frenkie de Jong en Wij- naldum hun onderarmen zien, de polsen dicht tegen elkaar. Een ge- baar dat zoiets wil zeggen als: 'wij zijn bloedbroeders - wij zijn één'. Het is toch al een dag van state ments tegen racisme, volgend op de ellende bij FC Den Bosch-Excelsior van afgelopen zondag. Al vroeg op de dag publiceert het Nederlands elftal een bijzondere foto via zijn sociale media-accounts, in een cir kel, de armen vooruit gestoken. ,,Say no to racism", staat erbij. „Enough is enough." 's Avonds schuift minister Bruno Bruins van medische zorg sport in de Johan Cruijff Arena aan in de KNVB-loge, voor een overleg met de voetbalbond over het heikele thema. Bond en politiek willen een front vormen, waarbij premier Mark Rutte nadrukkelijk wijst op de verantwoordelijkheid van 'alle 17 miljoen Nederlanders'. Het Nederlands elftal geeft in dat licht alvast het goede voorbeeld. Niet alleen vandaag of gisteren: het team van Koeman presenteert zich al anderhalf jaar lang als een hecht collectief in tal van kleuren, met roots in Ghana, Suriname, Ivoor kust, Curasao en - uiteraard - Ne derland. Quote van de dag 'Als ik een grand slam win, wil ik dat doen omdat ik de beste ben. Niet, omdat de beste tennissers zijn gestopt' ANALYSE Dan praat je eigenlijk over twee posities tegelijk. En over de tan dem van Georginio Wijnaldum en Memphis Depay. In 2018 bracht Ronald Koeman ze voor het eerst letterlijk samen, in een rol van spits en meest aanval lende middenvelder. In 2019 leidde het tot waanzinnige data. Bij liefst 21 van de 24 Neder landse goals in dit kalenderjaar waren Wijnaldum en Depay de maker en/of de aangever. Het is een rendement waar elk ander landenteam in Europa van droomt. Maar tegelijkertijd geeft het ook de kwetsbaarheid van Oranje aan. Dat die twee meedoen én heel blijven op weg naar het EK, is wel heel cruciaal. Rechtsback bleef ook in dit tweede jaar Koeman een pro bleempositie. Wie hij er ook neer zette, niemand overtuigde al over langere tijd. Terwijl in het huidige topvoetbal backs een sleutelrol spelen in het aanvalsspel. Daley Blind komt daar op links nog wel aan toe, maar de laatste écht be slissende aanvallende bijdrage vanaf rechts? Uhhh, Kenny Tete met de assist op Ryan Babel voor de 1-1 uit in Frankrijk in de Nati ons league. Maar dat was in sep tember 2018. Gisteravond tegen Estland stond er met Quincy Pro mes een aanvaller rechtsback. Dat woensdag 20 november 2019 VOETBAL VOETBAL SCHAATSEN 21» Tottenham Hotspur heeft trainer Mauri- cio Pochettino ontslagen. De Argentijn wordt verantwoorde lijk gehouden voor de slechte resultaten. Hij was sinds 2014 in dienst bij Spurs, dat dit jaar de CL-fi- nale verloor van Liverpool. 2 Oranje boekte op het EK in Zweden tegen Denemarken de tweede zege: 7-6. Wou ter Gösgens (foto) haalde de winst bin nen. Oranje won twee keer en verloor vier keer dit EK. 2 Gezapig duel, sterk signaal tegen racisme J Nederland J Estland Sjoerd Mossou Nederland - Estland Amsterdam 6. Wijnaldum 1-0 19. Aké 2-0 66. Wijnaldum 3-0 78. Wijnaldum 4-0 87. Boadu 5-0 Opstellingen Cillessen Lepmets Promes Teniste De Ligt 61. Baranov Aké Tamm Van Aanholt Mets Pröpper Kallaste Wijnaldum Zenjov F. de Jong 76. Liivak 75. Strootman Ainsalu Stengs Vassiljev L. de Jong Antonov 63. Weghorst Ojamaa Depay 83. Ka it 46. Boadu Sorga Scheidsrechter: Massa (Ita) Toeschouwers: 50.386 Qatar heeft twee enorme cruiseschepen gecharterd voor het WK voetbal van 2022. De boten bieden onder dak aan ruim 8000 voetbal fans tijdens het WK. Judoka Sanne Vermeer (21) heeft een zware hamstringblessure. De Friezin mist daardoor zo goed als zeker de Spelen. Alex Marquez stapt over naar de MotoGP. De Spaanse wereldkampioen in de Moto2- klasse wordt teamgenoot van zijn broer Marc, achtvoudig wereldkampioen. Diego Maradona is na 2,5 maand opge stapt als trainer van de Argentijnse club Gim- nasia. Hij deed dat, nadat voorzitter Pelle- grino liet weten niet herkiesbaar te zijn. -Alexander Zverev over de wisseling van de wacht Het Nederlands elftal moest zich in 2019 gaan plaatsen voor het EK. Oranje-kenner Maarten Wijffels legde de ploeg bij elke interland langs de meetlat. Vier vragen over de oogst van het tweede interlandjaar onder Ronald Koeman. Maarten Wijffels Amsterdam IOp welke positie is in 2019 de meeste vooruitgang ge boekt? 2 En op welke positie is de minste progressie zicht baar?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22