nalatenschap Vergiffenis voor een tirannieke vader 21 Waarvan akte van haar genli'k helemaal niets moeder is De man wiens testament voor me ligt, heb ik alleen vluchtig gekend. Hij kwam sympathiek over, herinner ik me. Beminnelijk, erudiet, beschaafd. Ook in zijn necrologie in de plaatse lijke krant wordt de overledene, die het tot re gionale bekendheid heeft geschopt, geroemd om zijn wijsheid, sociaal gevoel en hulpvaardigheid. Maar kennelijk leefde de man een dubbelle ven: buitenshuis een held, achter de voordeur een tiran. Want zijn dochter, die nu tegenover me zit omdat hij haar in zijn testament tot zijn erfgenaam heeft benoemd, schetst een ander beeld van hem. ,,Hij heeft mijn moeder en mij het leven zuur gemaakt met zijn voortdurende treiterijen. Hij was gemeen en kon je ontzettend onderuit halen. Ik ben altijd bang voor hem ge weest. Mijn moeder is eraan kapot gegaan.'' Voor zijn dochter reden om op 17-jarige leeftijd de ouderlijke woning te ontvluchten en er nog maar zelden terug te keren. Na de dood van haar moeder, een paar jaar na haar vertrek, is het con tact met haar vader verder verwa terd. Ze heeft hem jaren amper ge- t-^vJ zien. ,,Ik heb hem wel eens aange sproken op zijn gedrag, maar volgens hem was het allemaal onzin. Toen heb ik het maar opgegeven.'' Ze is kunstenares geworden en heeft via haar kunst haar jeugdtrauma's verwerkt, ver telt ze. ,,Ik heb afstand van hem genomen. Zijn dood doet me niets.'' Daarom overweegt ze zijn erfenis - haar ouderlijk huis waar hij altijd is blijven wonen Na dP daad en een klein verm°gen - te verwerpen. ,,Ik wil ei- van hem hebben.'' j Ik heb een verrassing hPt COntaCt voor haar in petto: een mPt haar persoonlijke brief die haar vader een paar jaar vader verder geleden aan zijn testa ment heeft toegevoegd. VPrWatPrd Aan zijn dochter te over handigen na zijn dood. Ik ken de inhoud al. In het schrijven excuseert hij zich voor wat hij zijn vrouw en dochter heeft aangedaan. Een verklaring voor zijn gedrag geeft hij niet, maar hij vraagt in emotionele bewoor dingen om vergiffenis en noemt haar 'het aller belangrijkste in mijn leven'. Terwijl ze zijn woorden leest, zie ik de emoties op haar gezicht. Ze is verbijsterd maar ook ont roerd: waarom heeft hij dit bij leven nooit uitge sproken? Waarom heeft hij zich gedragen zoals hij heeft gedaan? Ze heeft niet gehuild bij zijn overlijden en niet op zijn uitvaart. Maar nu vloeien haar tranen om al die verloren jaren. Waarom, waarom? Vragen waar ze nooit meer antwoord op zal krijgen. ,,Hier moet ik even over nadenken'', zegt ze. Twee dagen later belt ze me om te vertellen dat ze besloten heeft de erfenis toch te aanvaar den. Vergiffenis bestaat in vele vormen. ,,Elk moment, zou ik zeggen. Maar meestal doen mensen het bij belang rijke levensgebeurtenissen. Bij een huwelijk, als ze een huis kopen of als iemand in hun nabijheid overlijdt waardoor ze aan het denken worden gezet. Wacht er in ieder geval niet te lang mee, want een testament maken is iets wat je voortdurend geneigd bent uit te stellen. Tot het te laat is.'' ,,Dat je als erfgenaam zomaar opge scheept kunt worden met iets waar je helemaal niet op zit te wachten. Een naaktkat erven klinkt misschien leuk, maar zo'n beest heeft dagelijks veel verzorging nodig en is dus een zware last als je de erfenis aanvaardt. Wat ik ermee wil zeggen is: denk al tijd goed na als het over erven gaat.'' uit de nalatenschap, bijvoorbeeld een sieraad. Een legaat is, meestal als onderdeel van het testament, een notariële akte. Als je het wilt wijzi gen, moet je dus naar de notaris. Een codicil is een gedateerde en door jou handgeschreven en onder tekende brief waarin je bepaalde voorwerpen, maar geen geld, aan ie mand toekent. Je hoeft er niet voor naar de notaris en kan het codicil elk moment veranderen. Het laatst ge schreven codicil is geldig.'' ,,Niets moet. Maar het erfrecht is complex en het afhandelen van nala tenschappen leidt al te vaak tot pro blemen, omdat zaken niet goed zijn geregeld. Dat komt doordat we liever niet stilstaan bij het onvermijdelijke. De dood is een taboe. Toch is het goed om er wel een keer goed over na te denken, vooral ook als je nog jong bent en de dood ver weg lijkt. Dit boek helpt je daarbij en geeft je hand vatten wat je kunt doen om het echt goed te regelen.'' 'Een testament maken is iets wat je voortdurend geneigd bent uit te stellen. Tot het te laat is' PRAKTIJK woensdag 20 november 2019 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl Wat is een goed moment om een testament op te maken? Waar slaat de titel van uw boek - Wie erft de naaktkat? - op? Onder het kopje 'erfrechtstory' beschrijft Van der Geld hoe het zoal mis kan gaan als een testament ont breekt of onduide lijk is. Onder meer de perikelen rond de erfenis van Prin ses Diana, Prince, Michael Jackson en Hans Breukhoven passeren de revue. Maar ook de 'ge wone' Nederlander komt ruimschoots aan bod. Zoals de zaak van de moeder die niet had vastge legd of ze na haar dood begraven of gecremeerd wilde worden. De oudste zoon leidde uit het feit dat ze regelma tig het graf van haar overleden echtge noot bezocht, af dat ze begraven wilde worden. Zijn twee zusters meenden zeker te weten dat ze voor crematie had gekozen. Het werd een splijt- zwam in de familie die zelfs tot een rechtszaak leidde. De rechter gaf de zusters gelijk en de broer moest met lede ogen toezien hoe zijn moeder ge cremeerd werd. Tussen broer en zusters kwam het niet meer goed. Lucienne van der Geld: ,,Laat nabestaanden niet in het duister tasten over je wensen.'' FOTO MICHEL BESKERS Waarom zou je het moeten lezen? Wie erft de naaktkat? van Lucienne van der Geld is vanaf 22 november verkrijgbaar (Karakter Uitgevers, €19).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21