GELD Graag wat zoeter, maar zonder suiker Handvatten voor het regelen van je 20 GOEIE KOOP APPELMOES Wat moet er gebeuren met je bezittingen na je dood? Wie gun je je huis, je geld, dat mooie vaasje? En wat is wijsheid als je zelf erft? Lucienne van der Geld schreef er een boek over: 'Wie erft de naaktkat?' Heerlijk zoet 0%: geen suiker en zoetstoffen Lekker fris Lucienne van der Geld, directeur van Netwerk Notarissen: ,,Dat mensen denken dat ze heel gewoon zijn en daarom kunnen volstaan met het wettelijk erfrecht. Maar mensen zijn zelden doorsnee en de wet houdt geen rekening met jouw persoonlijke situatie en wensen. Stel dat je een van je kinderen be zig is met scheiden als je overlijdt. Als hij of zij in algehele gemeenschap van goederen is getrouwd profiteert je toekomstige ex-schoondochter of -zoon van jouw erfenis zolang de scheiding niet is uitgesproken. Dat kun je voorkomen met een testa ment, waarin je je kind tot erfgenaam benoemt en diens partner van de er fenis uitsluit.'' ,,O ja! Bij het overlijden van een ou der komen veel emoties los. Bij het verdelen van de nalatenschap spelen die vaak op. Want geld gaat nooit al leen over geld maar ook over aan dacht en waardering. Voor een kind dat zich altijd achtergesteld heeft ge voeld, kan de erfenis een manier zijn om genoegdoening te krijgen. Als het om geld en goederen gaat, brengt dat sowieso niet altijd het beste in de mens naar boven. Voor je het weet heb je de poppen aan het dansen.'' ,,Dat hoeft niet per se. Als iemand weinig nalaat en geen specifieke wensen heeft, regelen de erfgenamen het meestal onderling. Maar zodra er bijvoorbeeld een woning of spaargeld is, of als je echt zelf wilt bepalen wat er met je nalatenschap moet gebeu ren, ga je naar de notaris om een tes tament te maken. Die kan je helpen om voor alle mogelijke situaties een oplossing te bedenken, zelfs voor si tuaties die je nu onwaarschijnlijk voorkomen. Die oplossing is mis schien nooit nodig, maar als hij wel nodig is, ligt hij vast. Een slim testa- Bij het verdelen van de nalatenschap spelen vaak de emoties op' ment, noem ik dat in mijn boek. Voor een niet al te ingewikkeld testament betaal je zo'n 500 euro. Duur? Stel jezelf de vraag wat het je waard is om te voorkomen dat je na bestaanden in het duister tasten over je wensen of ruzie krijgen over de verdeling van je erfenis. Bij mensen die weten dat ze gaan sterven en op het laatste moment hun testament opmaken, zie ik ook vaak opluchting: fijn dat alles nu is geregeld.'' ,,Ja, dat kan. Maar kinderen houden wel altijd recht op een zogeheten le gitieme portie. Dat is een geldbedrag ter waarde van ongeveer de helft van het wettelijk erfdeel. Ze moeten dan wel binnen vijf jaar na het overlijden van de erflater zelf aan de bel trekken bij de erfgenamen, anders vervalt hun recht.'' ,,Weigeren kan altijd, maar heeft soms gevolgen voor anderen. Jouw erfdeel kan dan overgaan op de vol gende in lijn. Als je kinderen hebt, zijn zij dat. Wil je dat niet, dan moet je naar de rechter als je kinderen nog geen 18 jaar oud zijn. Maar de rechter oordeelt vrijwel altijd dat de kinde ren baat hebben bij extra geld en zal hen dus als erfgenamen aanwijzen. Je kunt een erfenis ook beneficiair aanvaarden, als de kans bestaat dat er meer schulden zijn dan bezittingen. Als je de erfenis zonder meer aan vaardt, ben je aansprakelijk voor die schulden. Pas trouwens op dat je niet al meubilair of andere voorwerpen uit het huis van de overledene haalt of geld opneemt van diens bankreke ning. In dat geval kan een rechter na melijk besluiten dat je hebt gehan deld alsof je de erfenis hebt aanvaard en ben je alsnog aansprakelijk voor de schulden.'' ,,In een legaat wijs je iemand een geldbedrag of specifiek voorwerp toe woensdag 20 november 2019 GO Appelmoesfabrikanten spelen handig in op de trend dat we meer groente en minder suiker willen eten. Zo hebben meer dere merken potjes appelmoes in het schap zonder toege voegde suikers. En dat is een verantwoorde keuze volgens het Voedingscentrum. Maar wélke appelmoes kun je het best bij je friet of stamppot eten? Welke smaakt niet te zoet en niet te zuur, is mooi van kleur en structuur? De Consumentenbond nam 24 soorten onder de loep, waar bij het gehalte aan (natuurlijke) suikers varieerde tussen de 9,5 en 17 procent. De 66 proevers waren het over één ding eens: hoe zoeter de smaak, hoe lekkerder de appelmoes. Voor hen is het dus jammer dat de fabrikanten hebben afgesproken dat alle soorten appelmoes over een jaar niet meer dan 13,5 procent suiker mogen bevatten. Wij geven hieronder de twee beste en de 'beste koop' van de Consumentenbond. Hak Appelmoes Light Richtprijs: €1,50 (700 ml) H Beste uit de test Q Smaakoordeel: 7,7 Precies de juiste dikte en structuur Heerlijk zoet Geen suiker toegevoegd 9,5 gram natuurlijke suiker per 100 gram H Gezoet met zoetstoffen Hak Appelmoes 0% Richtprijs: €1,85 (700 ml) Geen suiker en zoetstoffen toegevoegd Dikte, zuurheid en frisse smaak precies goed 9,5 gram natuurlijke suiker per 100 gram H Smaakoordeel: 6,7 H Had iets zoeter gemogen H Wat licht van kleur AH Basic Richtprijs: €0,70 (710 ml) Beste koop Geen suiker toegevoegd Lekker frisse appelmoes Mooie balans in zoet en zuur H Appelsmaak mag iets sterker 'Wat is het je waard ruzie te voorkomen?' JOHAN NEBBELING Wat is het grootste misverstand over erven? Gaat het vaak mis bij de afhande ling van erfenissen? Dus altijd een testament maken? -LUCIENNE VAN DER GELD Kun je je kinderen onterven? Stel, je wilt de erfenis van je vader, met wie je al jaren in onmin leeft, niet. Kun je die dan weigeren? Wat is het verschil tussen een legaat en een codicil? Bron Consumentenbond £"iUIKE»S EN ZOETSTOFFEN TOEGEYOB1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20