Werknemers Tata Steel boos op ceo Adam ECONOMIE 19 LOON IN DE CATERING IS TOE AAN VERBETERING jaren met 20 procent gedaald een richtlijn van het Europees Par lement moet het minimumloon 60 procent van dat mediane inko men zijn. Een wettelijke verhoging van het minimumloon kent ook tegenstan ders. Zo zijn er ook economen die denken dat een hoger loon tot min der banen leidt: het loon mag dan in theorie hoger zijn, zonder werk ben je dan juist slechter af. Ugural is niet onder de indruk van het argument. ,,Uit onderzoe ken in de Verenigde Staten, het Ver enigd Koninkrijk en Duitsland blijkt dat er nauwelijks tot geen ne gatief effect is op het aantal banen als het minimumloon wordt ver hoogd." Ugural wijst ook op Neder land. ,,Toen hier de grens van het minimumjeugdloon werd verlaagd van 23 naar 21 jaar heeft dat ook geen banen gekost.'' In snelgroeiende sectoren als handel, distributie en horeca wer ken momenteel al veel mensen op het minimumloon. Dat aantal wordt dus nog groter als de loon grens wordt opgetrokken. 11 miljard De kosten voor de verhoging zijn volgens Ugural te overzien. De overheid is weliswaar 11 miljard euro meer kwijt aan lonen en uit keringen, maar krijgt ook een kleine 7 miljard meer binnen aan belastingen. Per saldo resteert een kostenpost van 4 miljard euro. ,,Dat is te overzien. Als ze bedrijven als Shell hun eerlijke deel aan belastin gen laten betalen is dat gat gedicht'', meent Ugural. De FNV'er benadrukt dat het niet alleen een economisch verhaal is. „Armoede zorgt voor stress. In Ne derland zou niemand in armoede moeten opgroeien.'' Bas Jacobs, hoogleraar economie aan de Erasmus Universiteit, deed eerder onderzoek naar het mini mumloon. Hij zoekt het liever in koopkrachtverbetering dan in een loonsverhoging. ,,Wil je het netto inkomen van mensen met het wet telijk minimumloon verhogen?'', zegt Jacobs, ,,dan kun je beter een gerichte lastenverlichting geven dan het minimumloon verhogen.'' Jacobs wijst op een negatief effect van een minimumloonverhoging. ,,Een nadeel kan zijn dat je de men sen die j e wilt helpen juist werkloos maakt.'' Arbeid wordt dan immers duurder en dan zullen werkgevers minder mensen in dienst willen nemen. Per saldo betaalt de werk nemer aan de onderkant dan het gelag in de vorm van meer werk loosheid. Een belastingverlaging leidt niet tot meer werkloosheid. ,,De loon kosten stijgen niet, maar de werk nemer houdt een hoger netto-inko men over'', aldus Jacobs. Rekening Dat klinkt mooi, meer geld in het handje en geen hogere kosten, maar zo simpel is het niet. ,,Er is geen gra tis geld'', zegt Jacobs. ,,De rekening van het minimumloon wordt be taald door andere werknemers, de klanten en de aandeelhouders.'' Er zijn meer arme werkenden, een op de negen kinderen groeit op in armoede De kosten voor een hoger mini mumloon kan de werkgever com penseren door beter betaalde werk nemers minder loonsverhoging te geven, hij kan de prijzen voor de klant verhogen, of minder winst uitkeren aan de aandeelhouders. Bij een lastenverlichting voor werknemers loopt die rekening via de overheid. De lastenverlichting, zal moeten worden betaald door bijvoorbeeld de btw te verhogen - de klant betaalt - of de inkomsten belasting te verhogen - de werkne mer betaalt - of de winstbelasting te verhogen - de aandeelhouder be taalt. Jacobs vindt een hoger mini mumloon overigens niet per defi nitie verkeerd. Maar het minimum loon kan ook bedoeld zijn om uit buiting door bedrijven te voorko men. De inkomensgroei van werk nemers stagneert al jaren. ,,De marktmacht van bedrijven kan zijn toegenomen door meer monopo lievorming. Een minimumloon be schermt werknemers tegen bedrij ven met te veel macht.'' ,,Als het om prestaties gaat, was IJmuiden een referentiepunt in Eu ropa'', liet de Duitse ceo zich zater dag ontvallen in Het Financieele Dagblad. ,,We zijn die positie kwijt.'' Waarom IJmuiden niet lan ger toonaangevend is als staalpro ducent wilde hij niet zeggen. Daar zou hij te zijner tijd wel op terugko men in de ondernemingsraad. Frits van Wieringen, voorzitter van de centrale ondernemingsraad (cor) van Tata Steel, vindt de uit spraken van Adam onbegrijpelijk. ,,Het geeft geen pas als de ceo gaat afgeven op een onderdeel van het bedrijf', zegt de voorzitter. ,,Dat is hier bijzonder slecht gevallen.'' Het Nederlandse personeel van Tata Steel Europe houdt vol dat de fabriek in IJmuiden zelfs in moei lijke tijden altijd een gunstige uit zondering is gebleven. ,,De kern van het probleem is dat de top in India zegt dat Tata Steel Europe zijn eigen broek moet ophouden. In Ne derland kan dat. In het Engeland niet'', zegt Van Wieringen. In het Verenigd Koninkrijk ver keert Tata Steel al langer in zwaar weer. ,,Dan is het zaak dat we door investeringen de verliezen terug dringen'', zegt Van Wieringen. ,,In plaats daarvan gaan ze alleen maar meer banen schrappen. Dat is een fundamenteel verschil van opvat ting. Het is kortetermijndenken.'' Topman Adam zei dit weekend dat hij in de twintig jaar dat hij in de staalindustrie werkt nog nooit in zulk zwaar weer heeft gezeten als nu. De sector worstelt met lage staalprijzen door de overcapaciteit op de wereldmarkt. Veel afnemers, zoals de (Duitse) auto-industrie, zien hun afzet ook teruglopen. Daar kwamen de handelsspan ningen tussen China en de VS nog bovenop. President Trump re ageerde op het dumpen van Chi nees staal met het beschermen van de Amerikaanse staalindustrie met hoge importtarieven. Het gevolg is dat goedkoop Chinees staal vooral op de Europese markt terechtkomt. Door het besparingsprogramma wil Adam begin 2021 weer boven Jan zijn. Teleurgesteld ben we alleen gehoord dat het plan op 1 april klaar moet zijn. Tot die tijd zit iedereen in onzekerheid.'' FNV Metaal herhaalt dat het geen gedwongen ontslagen accepteert. De bonden beroepen zich op een 'werkgelegenheidspact' dat Tata Steel Nederland in 2016 zou hebben gesloten. Daarin is afgesproken dat bezuinigingen tot 2021 moeten worden opgevangen via natuurlijk verloop. Bij Tata Steel Europe werken zo'n 21.000 mensen, van wie ongeveer de helft in Nederland. Ongeveer 9000 mensen werken bij de vroe gere Hoogovens in IJmuiden. Tata Steel heeft ook vestigingen in Maastricht, Oosterhout, Nieuwe- gein en Moerdijk. woensdag 20 november 2019 GO -Cihan Ugural, FNV Dat honderden, zo niet duizen den werknemers volgend voor jaar weleens werkloos zouden kunnen zijn, was gisteren niet eens hét gesprek van de dag bij Tata Steel in IJmuiden. Het per soneel maakte zich vooral druk over de uitspraken van topman Henrik Adam. Economieredactie IJmuiden Tata Steel dient in zijn ogen dan wel zo'n drieduizend banen in Europa te schrappen. 1500 of 1600 banen zouden voor rekening komen van 'IJmuiden', het vroegere Hoog ovens. De vakbonden hebben te leurgesteld gereageerd op de plan nen. ,,Wij hadden verwacht dat nu wel duidelijk zou zijn hoe Tata de bezuinigingen wil doorvoeren'', zegt bestuurder Aad in 't Veld van FNV Metaal, 'maar eigenlijk heb Staalindustrie worstelt met handelsoorlog en overcapaciteit A Het minimumloon be draagt minder dan een tientje per uur. Verschillende secto ren voerden al actie. fotos anp onqewenste bëïïlers. ■LêttoM mttfssr. setoff ALS JE kIND- -HCT.CONTACT^ji VERBREEKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19