Marjan Berk Herenondergoed Tientallen doden bij protestgolf in Iran Hirsch Ballin: geen hogere belangen in zaak Julio Poch NIEUWS 15 Hun billen zijn duidelijk volumineuzer dan mijn beschaafde onderkant Ik ben een beetje laat voor de griepinjectie. ,,Toch maar even die prik halen'', denk ik nog. Waarop ik prompt de volgende dag het griepseizoen open met een grimmige griep. Nadat ik nog juist in staat ben geweest een van mijn mantelzor- gende zoons te bellen - of hij zich om mijn was kan bekommeren - trek ik mij klappertandend en ril lend van de koorts met een verse voorraad paracetamol terug in mijn warme hol. ,,Maak je geen zorgen Moes. Zet de was maar klaar in de grote tas, ik haal hem wel op.'' Ik kan nog net zwaaien in de richting van mijn zoon, die al met de wastas op weg is naar de deur, voor ik mij overgeef aan he vige nies- en snuitbuien die qua vochthoeveelheden kunnen wedijveren met de plensbuien die tegen de ramen kletteren. Een volle week duurt dit griep- geweld, tot ik weer boven water kom om rammelend van de trek (nooit 'honger' zeggen!) een ei te koken en een boterham te rooste ren. O.en daar staat ook de tas met schone was alweer klaar. Na mijn trek te hebben gestild, ga ik de was opbergen. Nee hè, nu moet het toch niet gekker worden! Er zitten maar liefst ze ven herenonderbroeken netjes opgevouwen onder in de tas. Zeven stuks! Ik was er al aan ge wend dat er regelmatig mannen- en jongensonderbroeken tussen mijn delicate slipjes zaten, maar nu loopt het echt de spuigaten uit! één voor één omhoog. Zo wordt me duidelijk dat hun billen volu mineuzer zijn dan mijn be schaafde onderkant. Maar welke wasverzorger verkeert in de veronderstelling dat ik be hoefte heb aan mannen- en jon gensonderbroeken? Ik besluit enig empirisch on derzoek te doen en probeer een van de mannenonderbroeken aan het eigen lijf. Hm. Dat valt tegen. Hoe ik ook trek, ik krijg het ding niet verder dan heup hoogte. Mijn mobieltje ratelt. Mijn kleinzoon aan de lijn: ,,Hallo oma Moes. Zeg, heeft pap misschien mijn onderbroeken in jouw was- tas gestopt? Ik heb alleen maar van die enorme witte vlaggen van jou in de kast liggen! Daarin kan ik mij in de sportschool niet vertonen!'' Mijn delicate slipjes! Witte vlaggen! De Verenigde Naties roepen de Iraanse overheid zich te matigen in het neerslaan van de protesten te gen de brandstofprijs die vier dagen geleden met meer dan 50 procent is verhoogd. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten, die in Ge- nève zetelt, zegt op basis van ont vangen rapporten dat er bij beto gingen de laatste dagen tientallen mensen om het leven zijn geko men. ,,De situatie is zeer ernstig'', aldus woordvoerder Rupert Col- ville. Hij roept de Iraanse overheid op het recht op vrije meningsuiting alle vrijheid te geven. De vlam sloeg afgelopen vrijdag in de pan nadat de regering het mes had gezet in de subsidies voor ben zine. Ook mag voor privé-gebruik maandelijks maximaal 60 liter wor den gebruikt. Mensen trokken de straat op waar ze het al snel aan de stok kregen met de ordetroepen. De repressie zorgde voor een escalatie van geweld. Bussen, tankstations, winkels en bankgebouwen werden in brand gestoken. Betogers wier pen wegversperringen op. Er vielen al meerdere doden en duizenden mensen zijn gearresteerd. Over het precieze aantal heerst onduidelijkheid. Amnesty Interna tional houdt het op 106 doden, de VN spreekt van tientallen en het Iraanse persbureau ISNA blijft ste ken op twaalf, onder wie ordehand havers die in Teheran zouden zijn vermoord door 'relschoppers'. De onduidelijkheid zal voorlopig blij ven omdat ISNA zich inhoudt en Iran het internet op slot heeft ge daan, waardoor het land voor onaf hankelijke informatievoorziening nagenoeg is afgesneden van de bui tenwereld. De hoge benzineprijs was voor miljoenen Iraniërs de laatste drup pel omdat zij de eindjes door de Mensen hebben het recht te protesteren, maar rellen schoppen is een ander verhaal stijgende kosten van levensonder houd niet meer aan elkaar kunnen knopen. De economie, en dus ook de bevolking verkeren in een wurg greep door de internationale sanc ties waaronder een fnuikend olie embargo. De economie zal dit jaar met 9,5 procent krimpen. Vooral de Verenigde Staten hebben die sanc ties aangescherpt omdat Iran zou blijven vasthouden aan de ontwik keling van een eigen kernwapen. Anarchie President Hassan Rouhani waar schuwt de bevolking dat 'de anar chie' niet wordt getolereerd. „Men sen hebben het recht om te demon streren maar rellen schoppen is een andere zaak'', aldus Rouhani. Op perste Leider ayatollah Khamenei noemt de betogers 'hooligans' en 'dieven'. Hij beschuldigt buiten landse vijanden van 'sabotage'. De commandant van de invloed rijke Basij-militie, generaal Gho- lamreza Soleimani, wijst in de rich ting van de Verenigde Staten. ,,Maar het Amerikaanse plan is mislukt'', aldus Soleimani. De regering van president Donald Trump wijst elke betrokkenheid van de hand. Zij be schuldigt Iran op haar beurt van buitensporig hard optreden. Dat Nederland bereid was mee te werken aan het strafproces in Ar gentinië tegen Poch, had louter te maken met het soort zware mis drijven waarvan de piloot werd ver dacht. Dat stelde Hirsch Ballin gisteren tijdens een getuigenverhoor bij de rechter-commissaris in Rotterdam. De uiteindelijk vrijgesproken Poch bereidt aan de hand van een reeks getuigenverhoren een schadeclaim tegen de Nederlandse staat voor. Hij denkt dat Nederland in 2009 aan zijn uitlevering (via Spanje) aan Argentinië heeft meegewerkt om de in 2017 overleden Jorge Zorre- guieta, de vader van koningin Mdxima, uit de wind te houden. De oud-Transavia-piloot werd berecht omdat hij ervan wordt ver dacht te hebben meegewerkt aan 'dodenvluchten', waarbij mensen boven zee levend uit het vliegtuig werden gegooid. Dit gebeurde tij dens het militaire bewind van dic tator Jorge Videla. Zorreguieta was staatssecretaris en minister. Naast Hirsch Ballin werden ook oud-Transavia-directeur Michiel Meijer en hoofdofficier van justitie Guus Schram gehoord. Meijer heeft verklaard, zoals hij al eerder deed, dat Schram hem heeft gezegd dat er in de zaak-Poch 'hogere belangen' speelden, die bepalend zouden zijn geweest voor wat de Nederlandse justitie deed dan wel naliet in de aanloop naar de arrestatie van Poch. Schram sprak onder ede tegen dat hij die uitlatingen heeft gedaan. Hirsch Ballin zei dat hij aanvan kelijk twijfels heeft gehad over de Nederlandse justitiële gang van za ken rond Poch, maar dat hij zich heeft laten overtuigen door de ar gumenten van het Openbaar Mi nisterie, die hij 'valide en doorslag gevend' vond. woensdag 20 november 2019 GO Ik houd deze verstekelingen Verhoging van de benzineprijzen zorgt voor golven van protest in Iraanse steden. De hevige rellen worden door ordetroepen met harde hand neergeslagen. Hans van Zon Rotterdam/Teheran - President Hassan Rouhani Voormalig minister van Justitie Ernst Hirsch Ballin zegt dat er bij de Nederlandse autoriteiten geen hogere belangen hebben gespeeld in de manier waarop zij zijn omgesprongen met de zaak-Julio Poch. Van onze binnenlandredactie Rotterdam Julio Poch (r) en zijn advocaat op weg naar de rechtbank. foto anp De protesten in de straten van Teheran houden al enkele dagen aan en leiden op steeds meer plek ken tot hevige rellen. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15