effeweg.nl NIEUWS 13 Premier heeft bijna dagtaak aan praten met actievoerders Syriëgangsters teruggekeerd Zaak Wiersum: twee arrestaties De Gele Hesjes mochten nog een keer bij premier Mark Rutte op de koffie. Het kabinet drukt bijna elke protestbeweging tegen de borst. effeweg.nl oF bel 08810 30 800 |AfÜvR Boek zonder aanbetaling Het is een komen en gaan van boze actievoerders in de ministeriële bu relen. Boeren, bouwers, leraren, kli maatstakers, allemaal werden ze een of meermaals bij premier Mark Rutte op de koffie gevraagd om hun grieven te delen. Zo mocht wat er nog over is van de Gele Hesjes gis teren langskomen voor een 'ver volggesprek'. In mei verliep een eerste ont moeting nog stroef. Twee van de voorlieden van de Gele Hesjes wei gerden Rutte bij ontvangst in het Torentje een hand te geven, een van hen met een telefoon aan het oor. Het onbeschaamde gedrag kwam de beweging op zó veel kritiek te staan, dat de beweging mede daar door op sterven na dood is. ,,Maar we hadden al een afspraak voor een vervolg. Zo'n gesprek is gewoon nuttig'', zegt Rutte nu. Ook al ontvangt hij ditmaal een delega tie van een beweging die eigenlijk niet meer bestaat. ,,Het gaat om mensen met problemen. Omdat ze hun neus stoten bij een overheids loket. Of omdat ze kampen met schulden.'' Ruttes houding past bij het voor nemen dat dit kabinet opschreef in het regeerakkoord twee jaar gele den. ,,Ons doel is er nadrukkelijk ook te zijn voor mensen die het ge voel hebben dat de overheid er niet meer voor hen is'', luidde de tekst. Alleen dat er het afgelopen jaar zó veel ontevreden burgers zouden opstaan, dat hadden de regerings partijen destijds niet voorzien. Nadat het jaren relatief rustig was met protestmanifestaties, stroomt het Malieveld nu om de haverklap vol. ,,Dat hadden we niet ver wacht'', erkent een kabinetsadvi seur. Protesten worden nu ook ge organiseerd buiten de traditionele belangenorganisaties om. Het lera- renprotest ontstond buiten de vak bonden om, de boze boeren organi seerden zich los van oude land bouworganisaties als LTO. Dat ter wijl vakbonden en andere organi saties van oudsher wel de gespreks partners waren van politiek Den Haag. ,,Daardoor is het voor het ka- binet ineens belangrijker geworden om rechtstreeks met de betogers zelf te praten.'' Al die kopjes koffie op het Toren tje, het Catshuis of gisteren op het ministerie van Binnenlandse Za ken, hebben tot doel een luisterend oor te bieden en de kou bij conflic ten uit de lucht te halen. Een minis ter uit Rutte-3 zegt dat het écht helpt: ,,Mensen zijn vaak onder de indruk als ze op een ministerie worden onthaald. Dat maakt hen sneller bereid om toe te geven dat er ook andere belangen zijn dan alleen hun eigen grieven.'' Boodschappen Elbert Westerbeek van de Gele Hesjes was gistermiddag teleurge steld dat Rutte en minister Ray mond Knops (Binnenlandse Za ken) zijn eisen om bijvoorbeeld de btw op boodschappen te verlagen niet inwilligden. ,,We gaan dus door met demonstreren. Maar het was wel fijn dat Knops belde met de burgemeester van Sittard omdat een van mijn mede-Gele Hesjes uit huis geplaatst dreigt te worden.'' Rutte heeft er inmiddels bijna een dagtaak aan. Tijdens een debat in de Tweede Kamer gisteren eiste een deel van de oppositie dat hij snel om de tafel gaat zitten met de actievoerders van antipietclub Kick Out Zwarte Piet. Rutte hield de boot een beetje af.,,Binnenkort probeer ik met natuurorganisaties te zitten, met de sportwereld over het racisme. Vorige week zat ik met de boeren en de grondverzetbedrij- ven. Ik wil af en toe ook nog tijd hebben om beleid te kunnen om zetten in wetgeving. Dat moet ook gebeuren.'' Hoogtepunten van Tirol, 0 Niederau Geheimen van de Balkan 0 Harzgebergte Barcelona ALL inclusive en Andorra Sint Petersburg in, en Parels aan de Oostzee woensdag 20 november 2019 GO DEN HAAG Twee door Tur kije teruggestuurde vrou welijke Syriëgangers zijn met hun kinderen in Neder land aangekomen. De vrou wen zijn op Schiphol direct aangehouden. Van een van de twee werd vorige maand de Nederlandse na tionaliteit ingetrokken. De andere vrouw zat al langer in vreemdelingendetentie in Turkije en heeft nog wel de Nederlandse nationaliteit. Het gaat om vrouwen 23 en 25 jaar oud en twee kin deren van 3 en 4 jaar oud. De kinderen zijn overge dragen aan de Kinderbe scherming. De vrouwen worden verdacht van deel neming aan de terroristi sche organisatie IS. Ze worden vrijdag voorgeleid. AMSTERDAM De politie heeft twee nieuwe aanhou dingen verricht in de zaak rond de moord op advo caat Derk Wiersum. De mannen worden ervan ver dacht de helers te zijn van de auto's die werden ge bruikt bij de moord. Ze zijn verhoord en weer vrijgela ten, maar blijven verdacht, meldde de politie. Wiersum werd op 18 september bij zijn huis in Amsterdam-Bui- tenveldert doodgeschoten. Hij was de advocaat van Nabil B., de kroongetuige in het onderzoek-Marengo naar liquidaties in de on derwereld. Na bouwers en boeren nu Hesjes op de koffie Hans van Soest Den Haag Premier Rutte arriveert bij 'Binnenlandse Zaken' voor een tweede gesprek met Gele Hesjes. foto anp LIGHT ALL INCLUSIVE Ontbjjten diner Vertrek: mei,jun,juL aug ALL incLusive en haLfpension Vertrek: apr, mei,jun,juL aug, sep 9 maal ontbijt en 5 maal diner Vertrek: mei.jun.jul, aug, sep, okt Light ALL incLusive Vertrek: mei,jun,juL aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, mei, sep, okt %°u0 SGR Alle Fouten voorbehouden, ExcL. reserveringskosten en Calamiteiten Fonds,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13