Geen bewijs voor lijfstraffen van juf op Zaanse school Wat wil Sondland verklappen over Oekraïne-belletje? Boeren willen oude single van Normaal op 1 in de Top 2000 10 NIEUWS VS-ambassadeur aan zet bij impeachment Marlies van Leeuwen Zaandam Leerlingen van groep 3 zouden door de leerkracht zijn geslagen met een stok, moesten van de grond eten, werden gekleineerd door hun juf en als ze niet luisterden, moesten ze met hun knieën op de grond zitten. Tien ouders van de klas met onge veer dertig leerlingen hadden een klacht ingediend. De leerkracht werd op non-actief gesteld. Onorthodox Uit onderzoek blijkt nu dat 'er geen aanknopingspunten zijn gevonden dat de onorthodoxe straffen inder daad hebben plaatsgevonden'. De onderzoeker acht het dan ook niet aannemelijk 'dat de gedragingen van de leerkracht, zoals door de ou ders naar voren gebracht, daadwer kelijk zo zijn voorgevallen', laat Zaan Primair vandaag weten. Wel blijkt uit het onderzoek dat er 'een enorme onvrede' onder de ouders is over de communicatie met de leerkracht en de school. 'In die sfeer kon willekeurig welk incident gro ter worden dan nodig was. De on derzoeker kan zich niet aan de in druk onttrekken dat 'er een situatie is ontstaan die ruimte bood voor el kaar overtreffende verhalen'. Ziek thuis De ouders zijn gisteren over het rapport ingelicht. De betreffende juf zit momenteel ziek thuis en het is volgens het schoolbestuur nog niet duidelijk wat er met haar gaat gebeuren. ,,Wij betreuren dat de communi catie niet goed is geweest. Dat gaan we verbeteren en heeft nu prioriteit zodat het vertrouwen tussen ou ders, leerkrachten en directie zo snel mogelijk wordt hersteld, er rust op school is en het onderwijs kan worden gegeven in een veilige leeromgeving", zegt Brigit Schu macher, voorzitter van het college van bestuur. Een moeder, wier zoon niet meer in bed plast sinds de juf in kwestie op non-actiefis gesteld, laat aan Het Parool weten naar een andere school te zoeken voor haar zoon. ,,We zijn het vertrouwen kwijt." Eén man springt eruit, in de reeks openbare getuigenissen die Ame rikaanse ambtenaren en diploma ten sinds vorige week afleggen in het onderzoek naar mogelijk machtsmisbruik door Trump. De Amerikaanse president wordt er van verdacht Oekraïne onder druk te hebben gezet om Joe Biden, een potentiële tegenstander bij de ver kiezingen van volgend jaar, een hak te zetten. Gordon Sondland, Amerikaans ambassadeur bij de Europese Unie, is de enige getuige die daarover direct contact had met president Trump. Zijn informatie is dus cruciaal, nu partijgenoten van Trump de oppositie verwijten dat getuigen tot op heden slechts 'tweede hands' informatie te bieden had den. Trump heeft zijn naaste me dewerkers, die wel informatie uit eerste hand hebben, overigens ver boden mee te werken. Sondland komt toch getuigen onder druk van een dagvaarding. Voor de leeuwen Zal hij Trump voor de leeuwen gooien, ofkan hij de president juist vrijpleiten? Sondland is voor beide partijen de 'wild card', beschreef Afgevaardigde Mark Meadows, een bondgenoot van Trump. ,,Ze vra gen zich allemaal af wat Sondland gaat zeggen en hoe hij het gaat zeggen.'' Sondland, zoon van vluchtelin gen uit nazi-Duitsland, is een rijke hotelbaas. In de campagne van 2016 was hij aanvankelijk meer on der de indruk van Jeb Bush. Hij steunde de campagne van Bush fi nancieel. Toen Trump de ouders van een omgekomen militair aan viel, nam Sondland nog uitdruk kelijk afstand van hem. Maar na de verkiezingen doneerde zijn bedrijf een miljoen dollar aan het inaugu ratiecomité van Trump, waarop Sondland de ambassadeurspost in Brussel bemachtigde. Zo worden in de VS wel vaker fi nanciers van campagnes beloond met ambassadeursposten. Van di plomatie wist Sondland weinig, maar behalve de EU liet Trump hem ook het Oekraïnebeleid af- Ambassadeur is de enige getuige die direct contact had met Trump over vermeende deal handelen. Hij was zo onervaren, dat presidentieel adviseur Fiona Hill in haar getuigenis beschreef dat hij een 'risico voor de nationale veiligheid' was. Hij zou aan Euro pese vertegenwoordigers bijvoor beeld lukraak haar persoonlijke te lefoonnummer hebben gegeven, een telefoon die ze in het Witte Huis uit veiligheidsoverwegingen opborg in een kluis. Sondland zal vandaag vragen krijgen over een achteloos tele foontje. Een medewerker van de ambassade in de Oekraïense hoofdstad Kiev, David Holmes, hoorde Sondland in een restaurant bellen met Trump. De president vroeg of de Oekraïense president 'het onderzoek ging doen', heeft Holmes getuigd, waarop Sondland antwoordde dat Zelensky 'alles' zou doen wat Trump hem vroeg. Niet alleen kan dat bewijs vor men voor de aanklacht van Demo craten dat Trump Oekraïne onbe- hoorlijk onder druk zette om on derzoek naar Biden van de grond te krijgen, veiligheidsexperts waarschuwen ook dat zo'n gesprek met de president makkelijk afge luisterd kon worden door bijvoor beeld Russische inlichtingendien sten. De president hoor je te bellen via een extra beveiligde telefoon lijn, niet met een mobieltje mid den in een restaurant. Saillant: Sondland heeft het te lefoontje zelf nooit genoemd in verklaringen onder ede. De onder zoekscommissie wil ongetwijfeld van hem weten waarom hij erover zweeg. Sondland gaf juist aan dat hij zich niet kon herinneren ooit met iemand uit het Witte Huis te hebben gesproken over pogingen Oekraïne onderzoek te laten doen naar Biden. Opfrissen Al eerder rezen vragen over de be trouwbaarheid van Sondland. Na een eerste getuigenis achter geslo ten deuren voelde Sondland zich twee weken later genoodzaakt zijn verklaring bij te stellen. Hij had oorspronkelijk gezegd dat hij niet wist waarom militaire hulp aan Oekraïne was ingehouden, en dat Trump hem meermaals op het hart had gedrukt dat geen sprake was van 'voor wat hoort wat'. Maar Sondland had zijn geheugen 'op gefrist', schreef hij in een aanvul lend document, en had met een adviseur van de Oekraïense presi dent wel degelijk besproken dat militaire hulp vrijgegeven zou worden als de gewenste onderzoe ken van start gingen. Het kan Sondland in grote juri dische problemen brengen. Hij zou niet de eerste medewerker van Trump zijn die van de rechtbank een gevangenisstraf krijgt voor leugens onder ede. Democraten hopen dat Sondland zijn hachje wil redden en alles wat hij weet op tafel gooit. woensdag 20 november 2019 GO Er is geen bewijs gevonden dat een juf op basisschool De Voor- zaan in Zaandam lijfstraffen aan kinderen zou hebben uitge deeld. Dat blijkt volgens scho lenkoepel Zaan Primair uit een onafhankelijk onderzoek. HILVERSUM Wordt De boer dat is de keerl van Normaal dit jaar de nummer 1 van de Top 2000? Als het aan de boeren ligt wel. Boerenorganisatie Team Agro NL heeft deze week een actie opgestart om het nummer uit 1982 op 1 in de befaamde 'lijst der lijsten' te krijgen. De organisatie, die als doel heeft het promo ten van het agrarische leven, wil de Top 2000 bestormen met boe- renmuziek en daar mee een ode aan de boer brengen. De club doet daarom 'een dringende oproep aan boeren, burgers en buitenlui.' De oproep, die onder meer via so ciale media met de hashtag #odeaande- boer wordt verspreid, is een nieuw initiatief om aandacht te vra gen voor de agrari sche sector. ,,We wil len de boeren in deze roerige tijd op een po sitieve manier steu nen'', verklaart Anne- mieke Schinkel, be stuurslid van Team Agro NL. Daarmee verwijst ze naar de veelbesproken stik stofmaatregelen en daaropvolgende de monstraties in heel Nederland. Op sociale media is te zien dat de actie al bijval krijgt. Zo is het Facebookbe- richt al zo'n 150 keer gedeeld. Ook veel twitteraars steunen de actie onder de hashtag #odeaande- boer. Onder meer het officiële account van voetbalclub De Graaf schap betuigt steun. 'Ik ga stemmen', laten sommige twitteraars al weten. Maar er zijn ook critici. 'Niet alles politiek maken', stelt iemand op Twitter. 'Ik snap de gedachte erachter. Maar gewoon niet doen.' Een ander reageert: 'Misbruik Top 2000 niet voor uw politiek gekleurde boodschap'. Ambassadeur Gordon Sondland getuigt vandaag in het onderzoek naar president Trump. fotos afp Een sleutelgetuige in het afzet- tingsonderzoek tegen de Ame rikaanse president Donald Trump spreekt vandaag in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden. Gordon Sondland, ambassadeur in Brussel, heeft veel uit te leggen. Karlijn van Houwelingen Washington Normaal op 1 in de Top 2000? foto theo kock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10