Serieus voorproefje van het winterweer Asielprobleem verre van voorbij, erkent kabinet 9 Feldberg Spanje WAIMES De winter laat zich voor het eerst echt zien in landen om ons heen en dat levert sneeuwpret én overlast op. In de Ardennen (België) sneeuwde het zondag en gisteren stevig. Op sommige plaatsen lag een pak van 10 centimeter. Met zachter weer op komst is de sneeuwpret waarschijnlijk van korte duur. Ook Duitsland zag de eerste witte vlokken. In Frankrijk, Spanje en Oostenrijk gaf de sneeuw heel wat problemen. In Spanje moesten wegen worden afgesloten. In het zuiden en wes ten van Oostenrijk raakten door de sneeuw en regen dorpen ge blokkeerd. In het zuidoosten van Frankrijk sneeuwde het vorige week al hevig. Er viel een dode en veel mensen moesten het zonder elektriciteit stellen. In ons land is de eerste sneeuw ook al gezien: in het zuiden van Limburg vielen zondagavond enkele vlokjes, die overigens niet bleven liggen. O Cebreiro Iselsberg ken - en de meeste belasting beta len - zijn straks met 45.000 in getal minder, terwijl Nederland in totaal 270.000 meer inwoners telt. Verdampen Dit fenomeen is nieuw voor Ne derland en zorgt voor een ketting reactie. Steeds minder mensen moeten een steeds groter deel van het geld opbrengen. Zorg- en pensioenpremies stijgen de ko mende jaren, waardoor cao-loon stijgingen - die er wel degelijk zul len zijn - grotendeels verdampen. Dat is funest voor de koopkracht van werkenden, al zijn gepensio neerden nog slechter af, omdat hun pensioen niet stijgt of zelfs wordt gekort. De vergrijzing laat zich ook op een andere manier direct voelen Inwonertal van Nederland stijgt, maar de omvang van de groep tussen de 15 en 75 jaar oud daalt op de arbeidsmarkt, vooral in de zorg. Tussen 2021 en 2025 zijn hier maar liefst 135.000 mensen extra nodig. Het is de vraag of zulke aantallen überhaupt gehaald kun nen worden. Minister van Volks gezondheid Hugo de Jonge zei eerder al dat de groei van de ge zondheidszorg eerder stuit op een gebrek aan mensen dan een ge brek aan geld. Het Centraal Planbureau zegt dat bovengemiddelde salarisstij gingen voor zorgpersoneel ervoor kunnen zorgen dat het beroep aan trekkelijker wordt, al zullen de zorgkosten daardoor verder oplo pen. Een andere mogelijkheid is dat de extra handen aan het bed domweg niet gehaald worden, met wachtrijen - en daardoor lagere zorguitgaven - tot gevolg. Het zijn weinig aantrekkelijke scenario's voor politieke partijen die binnenkort beginnen te schrij ven aan hun nieuwe verkiezings programma's. Het CPB belooft de middellangetermijnraming het komende jaar te actualiseren, dus het kan zijn dat de perspectieven in het zicht van de verkiezingen nog opklaren. Al is het tegenover gestelde dus ook mogelijk. In een brief vol bekentenissen aan de Tweede Kamer ging staatssecre taris Ankie Broekers-Knol gisteren door het stof. De wachttijden bin nen de asielketen zijn inmiddels zo lang, dat er voor 5,5 miljoen euro aan schadeclaims moet worden be taald. Asielzoekers hebben te lang moeten wachten op uitsluitsel of ze in ons land mochten blijven. En als het zo doorgaat, loopt dat be drag voor volgend jaar op tot maar liefst 17 miljoen euro. De biecht van Knol komt niet helemaal onverwachts. Sinds de instroom van Syrische vluchtelin gen rammelt de procedure al. Des tijds liep de procedure nog vast omdat onverwachts veel aanvragen moesten worden behandeld. Maar toen die piek was verwerkt, besloot het kabinet in 2017 te bezuinigen bij de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND). Sindsdien heeft de dienst veel te weinig mensen om alle asielaanvragen te beoordelen. Wie langer dan 42 dagen moet wachten, heeft recht op ruim 1400 euro. En dat tikt, nu de asielstroom weer stijgt, flink aan. Broekers-Knol moet de regie ne men, klinkt het in de Tweede Ka mer, maar dat valt nog niet mee. Een commissie oordeelde al eerder dat de asielregels wel werkbaar zijn, maar dat de uitvoering sim pelweg tekortschiet. Waar de schoen precies wringt, moet een extern bureau uitzoeken, zei Broe kers-Knol gisteren. Daarmee koopt zij in ieder geval tijd om te zoeken naar een uitweg uit de malaise. Niet dat alle problemen nieuw zijn. Al jaren blijft het moeilijk om asielzoekers uit zogenoemde veilige landen uit te zetten, bijvoorbeeld omdat die landen hen niet terug nemen, terwijl hun aanvraag hier kansloos is. Ook zij kunnen hun procedure traineren. En ondanks campagnes is zo'n 20 procent van de asielzoekers nog steeds afkom stig uit zulke landen, zoals Albanië, Kosovo en Servië. Geduld Het is wel de vraag hoeveel tijd Broekers-Knol krijgt van de Tweede Kamer om de problemen op te lossen. Het geduld met het ministerie is tanende, zeker na het vertrek van voorganger Harbers. Ambtenaren bleken bij het vrijge ven van criminaliteitscijfers van asielzoekers ernstige misdrij ven onder een kopje 'overig' te hebben gestopt. Kamerle den voelen zich misleid. En juist nu komt het aan op vertrouwen, omdat Broekers- Knol de problemen alleen kan beteugelen door meer mensen aan te stellen bij de IND. Tot eind 2020 moeten er nog eens 300 werknemers bij komen, bovenop de 350 die al aan getrokken waren. De eerdere belofte van Broekers-Knol aan de Kamer dat de proble men binnen twee jaar voorbij zouden zijn is een toezegging die ze nu 'krap' noemt. dinsdag 19 november 2019 GO FOTO'S BELGA, PATRICK SEEGER/DPA REUTERS, EPA de zorg Ook de nieuwe staatssecretaris is de problemen rond het asiel dossier nog niet de baas. Ankie Broekers-Knol moet zelfs be kennen dat de stroperigheid de staat miljoenen kost. Tobias den Hartog Den Haag Ankie Broe kers-Knol, staatssecre taris van Justitie en Veiligheid. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9