8 NIEUWS Vergrijzing slurpt voorspoed op, politieke partijen staan voor lastige keuze Wie nu al vindt dat zijn koopkracht amper stijgt, kan zijn borst natmaken. In de volgende kabinetsperiode dreigen Nederlanders er helemaal niks bij te krijgen, ondanks stijgende lonen. De rap stijgende zorgkosten eten alle bestedingsruimte op. Spanje Piedrafita do Cebreiro Den Haag In de wereld van ramingen en voor spellingen bestaan weinig zekerhe den, maar over één ding heeft het Centraal Planbureau geen enkele twijfel: de Nederlandse bevolking vergrijst. En dat gaan we met zijn allen voelen in de portemonnee, omdat de uitgaven aan de AOW en - vooral - de zorg hard zullen stijgen. Ondanks eerdere ingrepen lijkt er geen kruid tegen gewassen: de zorguitgaven stijgen in 2025 door naar 100 miljard euro. Per jaar. Van elke euro die in Nederland tegen die tijd wordt verdiend, gaat straks ruim een dubbeltje op aan zorg, be cijfert het CPB in de middellange- termijnverkenning. Vooral de uit gaven aan (langdurige) ouderen zorg groeien relatief hard. Tegelij- Economische groei daalt 2,1% 1,8% 1,1% Zorguitgaven stijgen 100 84 68 2017 2021 2025 kertijd blijft de gemiddelde koop krachtstijging in de volgende kabi netsperiode steken op nul. Of spe cifieker: 0 komma 0 procent. Bezuinigingen Het zijn cijfers die bij veel politieke partijen de alarmbellen zullen doen afgaan. Want wie in een vol gende kabinetsperiode de burger meer geld in de portemonnee wil bezorgen, ontkomt niet aan impo pulaire bezuinigingen op de zorg- kosten. En wie de zorg koste wat kost wil sparen, houdt geen cent over om in het verkiezingspro gramma nog andere 'leuke dingen voor de mensen' op te nemen. Nu is CPB-directeur Laura van Geest de eerste om toe te geven dat haar instituut geen glazen bol heeft en dat de voorspellingen van haar instituut een onzekerheids marge kennen. Het zou dus zo- maar kunnen dat de economische groei de komende jaren hoger uit komt dan het historisch gezien vrij magere gemiddelde van 1,1 procent per jaar, doordat bijvoorbeeld veel meer mensen meer (uren) willen werken dan nu wordt verwacht. Maar daar staat tegenover het ook slechter kan gaan dan het CPB nu denkt: dat Nederland in een reces- sie raakt en meer mensen hun baan verliezen. Veel minder onzeker is de ont wikkeling van de (beroeps)bevol- king. Terwijl het totale aantal in woners van Nederland in de ko mende kabinetsperiode blijft stij gen, daalt de omvang van de groep die tussen de 15 en 75 jaar oud is. Ofwel: de mensen die kunnen wer- België Waimes Spanje O Hospital dinsdag 19 november 2019 Geen cent extra door Laurens Kok Gemiddelde groei bbp per jaar 2014-2017 2018-2021 2022-2025 Door vergrijzing zal de overheid meer aan zorg uitgeven mld euro mld euro mld euro t 191119 Bron: Middellangetermijnverkenning CPB De koopkracht staat onder druk, zegt het CPB. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8