Luide roep om zware straf voor FC Den Bosch 5 "wr De KNVB hinkt ondertussen op twee gedachten. Aan de ene kant is er woede - directeur Erik Gudde noemde de uitlatingen van de sup porters 'wanstaltig' en zei dat zijn handen jeukten. Aan de andere kant pleit de KNVB voor kalmte. De tuchtorganen van de bond - aan klager en tuchtcommissie - gaan over het onderzoek en de bijbeho rende straf, en deze organen wer ken onafhankelijk. FC Den Bosch zal de conclusies met de nodige angst tegemoet zien. Al eerder kwam de club negatief in het nieuws, zoals met de racistische bejegening van de donkere AZ- spits Jozy Altidore in 2013. Zondag scoorde de clubleiding bovendien minpunten door de incidenten in eerste instantie te bagatelliseren. Excelsior-speler Mendes Moreira werd door Den Bosch-trainer Erik van der Ven een 'zielig mannetje' genoemd. Pas gisteren trok de FC het boetekleed aan, maar toen was het voor veel mensen al te laat. Strafverzwarend Jan Bluyssen, manager competitie zaken bij de KNVB, stelt dat de re gels bij discriminatie niet in een 'maximale straf' voor de club voor zien. Alles - boetes, puntenaftrek, wedstrijden zonder publiek - is mogelijk. In de regels van de bond werkt discriminatie strafverzwa rend. Als FC Den Bosch de betrok ken supporters hard straft, kan de straf voor de club lager uitvallen. Veel mensen zijn niet te spreken over de manier waarop de Europese voetbalbond Uefa in het recente verleden omging met racistische geluiden in het stadion. Engelse spelers werden in Bulgarije getrak teerd op oerwoudgeluiden en de Hitlergroet. In plaats van sportieve sancties, zoals puntenaftrek of uit sluiting van deelname, bleef het voor de Bulgaarse voetbalbond bij een boete en een wedstrijd zonder publiek. Het past bij het beeld dat aan de voetbalwereld kleeft: elke drie weken is er wel ergens een Say No To Racism-actie, en nemen elf tallen plaats achter spandoeken met die tekst. Maar als er een keer echt 'nee' gezegd kan worden, blijft het bij een halfzacht strafje. Daad Experts pleiten er daarom voor dat Nederland een daad stelt. ,,Als bond mag je op een bepaald moment zeggen: tot hier en niet verder'', zegt Marjan Olfers, hoogleraar Sport en Recht. „Genoeg is genoeg. Dan mag je best uithalen. Punten aftrek? Ja. De bond moet handelen binnen de juridische kaders, maar er is wel een punt bereikt dat er moet worden ingegrepen.'' Ook Gaston Sporre, oud-be stuurder van sc Heerenveen en FC Zwolle, bepleit die optie. ,,Dan raak je ze in de kern, dat is de ranglijst'', zegt hij. ,,Al die protocollen werken niet. Dan wordt er in het stadion een standaardriedeltje voorgelezen dat de kwetsende spreekkoren moeten stoppen. Dat kan alleen re kenen op hoongelach. Dan gaat er bij sommige figuren een handje pil len in en gaan ze vrolijk verder.'' Ferd Grapperhaus, minister van Justitie en Veiligheid, voert de druk op de voetbalbond verder op. Hij wil 'meer concrete acties' tegen 'dit kwaad', schrijft hij aan de bond. ,,Ie- dere keer als er zoiets gebeurt mag er, als je het mij vraagt, twee of drie punten worden afgehaald bij zo'n club.'' het bestaan van racisme, maar hebben dit niet of nauwelijks zelf ervaren'', schrijven de on derzoekers. ,,Of ze hebben er weinig last van omdat ze er bo ven staan, of er zelfs voordeel van zeggen te ondervinden.'' Voordeel Zo zegt een voetballer: ,,Bij mij is het niet zo, het komt niet voor bij ons. Anders zou ik het wel beseffen.'' Een ander: ,,Ik heb er nooit last van eigenlijk. Bij mij werkt het juist in mijn voordeel, omdat over donkere jongens wordt gedacht dat ze snel en sterk zijn.'' En een derde speler: ,,Het heeft me gemaakt tot wie ik ben waardoor ik me on overwinnelijk voel. Ik ben emo tioneel geworden. Ja fock it, fock iedereen. Ik voel me zo sterk nu, dat laat ik me niet nog eens ge beuren. Als iemand een banaan naar me zou gooien, eet ik 'm desnoods op. Boeit me niet.'' Meerdere spelers zeggen het moeilijk te vinden het onder werp te bespreken, vanwege de 'sociale kramp' die erover heerst. Vertrouwen De onderzoekers stellen: ,,Door eerdere persoonlijke ervaringen in de sport, het dagelijks leven en de eigen sociale kring, als mede met berichtgeving in de media, is er over het algemeen weinig vertrouwen in 'Neder landse' (witte) leidinggevenden wat dit onderwerp betreft.'' dinsdag 19 november 2019 GO De Belgi sche oud voetballer Paul Beloy wil racisme uit de stadi ons weren. FOTO JEF BOES/ ID PHOTOAGENCY Daags na de racistische inciden ten in het stadion van FC Den Bosch is de druk op voetbal bond KNVB groot. De buitenwe reld zint op een forse straf voor de Brabantse club, die gisteren door Oranje-international Geor- ginio Wijnaldum ongenadig aan de schandpaal werd genageld. Daniël Dwarswaard Sander van Mersbergen Zeist Het gewraakte spandoek bij de wedstrijd van FC Den Bosch tegen Excelsior. foto bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5