- la 7 wtr^ ELINE VAN ANDEL PSYCHOLOGE Ik werk op Schouwen- L\ Duiveland Eline van Andel (70) uit Zierikzee oefent haar vak als psychologe nog steeds vol passie uit. Geen zeventig uur per week meer zoals voorheen. Maar in de opzet van haar huidige praktijk aan de Ravestraat 20 in Zierikzee zou ze wel tot haar honderdste willen doorgaan. ls puber vond Eline psycho logie al een in trigerend vak. Ze koos dan ook bewust voor de univer sitaire opleiding en specialiseerde zich in persoonlijkheidspsycholo- gie en psychodiagnostiek. Con creet houdt dit in dat zij zich richt op de aanpak van individuele pro blemen (onder meer verlegen heid, fobieën, angst- en paniek stoornissen), op relatietherapie en op problemen als stress en burn- out. Ook biedt zij psychische kin der- en jeugdhulp en neemt tes ten af voor het vaststellen van wel of geen hoogbegaafdheid. Zij volgt de ontwikkelingen in haar vak nauwgezet. ,,Ik heb me bij voorbeeld geschoold in een nieuwe vorm van relatietherapie. Daarbij ligt de nadruk op de hech tingsgeschiedenis van partners en op het besef hoe deze een rol spe len bij de vraag waarom ze ruzie maken'', licht Eline toe. De be langrijkste drijfveer in het werk is voor haar: mensen op weg helpen naar de goede richting. ,,Je moet het zelf doen, maar je hoeft het niet alleen te doen'', luidt haar slogan, doelend op de steun die zij mensen kan bieden. Op grond van haar rijke erva ring kent zij alle vooroordelen over psychologie wel. ,,Al tijdens mijn studie was er verschil tussen de medische studenten en onze vakgroep. Wie psycholoog wilde worden, moest toch zelf ook een beetje gek zijn, vonden sommi gen. Ach, en misschien klopt dat wel", grinnikt ze. Zelf heeft ze nooit spijt gehad van haar keuze en ze zou het direct weer doen. „Misschien zou ik nu wél een an- Je moet het zelf doen, maar je hoeft het niet alleen te doen dere universiteit dan die in Lei den kiezen, want daar lag de na druk destijds wel erg op wis kunde.'' Natuurlijk weet ze heel goed dat veel mensen schroom hebben om bij een psycholoog aan te kloppen; dan gaat het toch om an dere zaken dan aanwijsbare medi sche klachten waar je voor naar de huisarts gaat. „Schuldgevoelens, onmacht, schaamte, het gevoel gefaald te hebben als persoon, ou der of partner, kunnen een rol spelen. Soms twijfelen mensen aan zichzelf'', aldus Eline. Zij pro- beert haar cliënten met compas sie, steun en helderheid inzicht te geven in hun eigen situatie en vervolgens een behandelplan op te stellen. De voldoening als zij mensen via een aantal gesprekken verder kan helpen, is groot. „Natuurlijk is er soms ook te leurstelling. Waar ik vooral moeite mee heb, is kinderen in een moeilijke thuissituatie. Als zo'n kind, ondanks de hulp die ik in gesprekken wel kan bieden, dan toch weer naar dat thuis moet terugkeren.'' Eline wil niet met een zorgver zekering in zee gaan. ,,Ik heb geen zin om naar de pijpen van zo'n or ganisatie te dansen'', zegt ze vol overtuiging, gebaseerd op enkele negatieve praktijkvoorbeelden over de macht van zorgverzeke raars. Haar cliënten kunnen dus geen aanspraak maken op gedeel telijke vergoeding: ,,Dat is een be wuste keuze.'' Ook bewust is haar persoon lijke keuze voor vestiging in Zie- rikzee, al sinds 1992. Zij komt van oorsprong uit Rotterdam, maar sinds de vakanties in haar jeugd bij haar oom en tante in Zierik- zee, wist ze al dat ze ooit op Schouwen-Duiveland zou gaan wonen. dinsdag 19 november 2019 Ik wijs mensen i In de wekelijkse rubriek, Ik werk op Schouwen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het ei land. In deze aflevering: Eline van Andel. Ali Pankow Zierikzee Eline van Andel heeft in haar praktijk een speciale hoek inge richt waar kinderen zich snel vertrouwd kunnen voelen. - Eline van Andel Eline van Andel: ,,Psycholo- gisch advies moeten mijn klan ten zelf betalen. Maar scheiden is bijvoorbeeld veel duurder dan relatietherapie." FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50