II Cios samen met Da Vinci Dordrecht Bulgaarse getuigt in moordzaak Tiende keer Roze Adventsdienst 10 ZEELAND Actiegroep tekent protest in het zand tegen Saudisch oliebedrijf Die beursgang houdt de gemoede ren bezig. De geschatte waarde van het bedrijf is maar liefst 1500 mil jard euro. Daarmee is de oliegigant de meest waardevolle onderne ming ter wereld. Investeren in dit bedrijf getuigt van ecologische waanzin en suïcidaal gedrag Volgens recent onderzoek van de Britse kwaliteitskrant The Guardian is dat bedrijf de grootste vervuiler ter wereld. Het is waanzin om in zo'n bedrijf te investeren, stelt Ex tinction Rebellion (XR). XR is een wereldwijde beweging van mensen die zich ernstig zorgen maken over de klimaat- en ecologische crisis. De Zeeuwse afdeling is op Schou- wen-Duiveland ontstaan. Institutionele beleggers geven een goed signaal af als ze deze boy cot steunen, stelt Extinction Rebel lion. Er zit geen toekomst meer in fossiele brandstoffen. ,,Het getuigt van ecologische waanzin en suïci daal gedrag om te investeren in deze grootste vervuiler ter wereld." In de gigastrandtekening, die vrijwilligers afgelopen weekend op het strand aan de Brouwersdam maakten, zit in de grote O een zandloper verwerkt. Dat is het logo van Extinction Rebellion en sym boliseert de nog maar beperkte tijd die er is om het tij te keren. De be weging, die in 56 landen actief is, houdt creatieve, vreedzame en soms ontwrichtende acties. De groepen opereren zelfstandig. Het gerechtshof in Den Bosch be paalde gisteren in het hoger be roep van de drie mannen die ook bij de roofmoord betrokken zou den zijn, dat de vrouw gehoord wordt als getuige. Omdat zij als enige haar hoger beroep heeft in getrokken, is zij geen verdachte meer en is ze dus verplicht de waarheid te vertellen. Van Schaik werd overvallen in zijn eigen woning, waar een wiet- kwekerij stond. Dat zou de reden zijn geweest dat de overvallers het huis binnenvielen. Van Schaik werd vastgebonden aan armen en benen en kreeg een plastic prop in z'n mond. Die werd met tape vast geplakt. Daarna is hij geschopt en geslagen. Een deel van een gebro ken kunstgebit stak achter in zijn keel. Hij was zo toegetakeld dat zijn zoon hem later bij de identifi catie nauwelijks herkende. De drie mannen van 40, 40 en 48 uit Bulgarije vinden het raar dat de vrouw haar hoger beroep heeft ingetrokken. Ze heeft namelijk eerder verklaard dat ze helemaal niet wist dat er geweld zou wor den gebruikt en dat zijzelf on schuldig is. Dan zou het, zo stelde advocate Susan Koster twee weken geleden, raar zijn dat ze zich neer legt bij haar straf. Zij kreeg twaalf jaar cel, de mannen zeventien. Behalve het verhoor van de vrouw, zal ook nog onderzoek gedaan worden naar de prop plastic die Van Schaik in z'n mond kreeg. Ook zullen de buren nog een keer wor den gehoord over wat zij nu pre cies hebben meegekregen van de overval. Wanneer de zaak inhou delijk wordt behandeld is nog niet helder. MIDDELBURG Voor de tiende keer wordt dit jaar een Roze Ad- ventsdienst gehouden in Zeeland. Christenen met een andere seksu ele oriëntatie kunnen hier met el kaar hun geloof beleven. Middelburgers Friedhelm en Robert Lamper, het echtpaar ach ter de Roze Adventsdiensten in Zeeland, zagen in de loop der jaren de belangstelling toenemen. ,,We verwachten zaterdag zo'n zestig mensen, vooral uit Zeeland maar ook van verder weg", weet Fried- helm. Predikante ds. Leuny de Kam van de Doopsgezinden in Middelburg en Goes gaat deze keer voor. ,,Net zoals de eerste keer", vertelt Robert Lamper. ,,Zij heeft toen haar excuses aangeboden voor het leed dat de LHBT+-ge- meenschap aangedaan is door de kerken." Friedhelm: ,,Wij hebben meer dan eens meegemaakt dat mensen huilend in de dienst za ten, omdat ze zich eindelijk geac- cepteerd voelden. In de evangeli sche en zware gereformeerde ker ken mogen LHBT'ers geen ambt bekleden en niet aan het Heilig Avondmaal deelnemen. Het zijn tweederangs gelovigen. Wij nodi gen iedereen die verdriet wil de len, uit om het brood te breken. En iedereen die vreugde wil delen, om de wijn te schenken.'' 14 december, 15.30 uur, Doops gezinde Vermaning, Lange Noordstraat in Middelburg. aanbieden in de buurt van waar zij wonen, denken we dat we hierdoor kunnen groeien." De naam CIOS is bekend en staat goed aangeschre ven. ,,We kunnen zo het gebied dat we bedienen, nog verder uitbrei den." In Dordrecht begint het CIOS komend studiejaar met drie eerstejaars klassen. Dat zijn zo'n tach tig tot negen tig studenten. Aankomende studenten kunnen bij in schrijving hun voorkeurslocatie aangeven. Wel moe ten zij er rekening mee houden dat ze het tweede jaar wellicht naar een andere stad moe ten. Door de samenwerking tussen Scalda en Da Vinci College kan er een grotere variatie aan studierich tingen binnen het CIOS worden aangeboden, maar uiteraard ver deeld over de drie locaties die het CIOS straks heeft: Goes, Dordrecht en Roosendaal. In die laatste stad geeft het CIOS geen (klassikale) les, maar is er plaats voor stages. Het Da Vinci Col lege bood in Dor drecht al een opleiding Sport en Bewegen aan. Maar door de handen ineen te slaan met het CIOS denkt de nieuwe organisatie de kwaliteit van de opleiding op beide locaties te kunnen verbeteren én verder te kunnen groeien. „Twintig procent van onze studen ten in Goes, komt nu al uit de regio Dordrecht", vertelt directeur Ro nald Klomp van CIOS Zuidwest Nederland. ,,Behalve dat we straks de CIOS-opleiding ook kunnen dinsdag 19 november 2019 'Boycot beursgang Aramco' Met een zandtekening van zo'n vier voetbalvelden groot hebben leden van Extinction Rebellion Zeeland een grote protestop- roep op het strand van de Brou- wersdam achtergelaten. Daar mee roept de groep op de beursgang van oliebedrijf Saudi Aramco te boycotten. Esme Soesman Brouwersdam -Extinction Rebellion Vrijwilligers harkten het protest in het zand. foto joop van houdt De 22-jarige Bulgaarse die twaalf jaar cel kreeg vanwege de roofmoord op Kees van Schaik op 19 maart 2017 in Ril land, moet onder ede getuigen wat er precies is gebeurd. An ders dan toen ze nog verdachte was, mag ze dus nu niet liegen. Den Bosch De sportopleiding CIOS Goes is samengegaan met het Da Vinci College in Dordrecht. Onder de nieuwe naam CIOS Zuidwest Nederland wordt de opleiding komend schooljaar ook aange boden in Dordrecht. De samenwerking tus sen Scalda, waar het CIOS in Goes onder valt, en het Da Vinci College is vrijdag off ici- eel gewor den. Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42