u NIEUWS 3 In een emotioneel betoog haalde Oranje international Georginio Wijnaldum gistermiddag uit naar de racisten op de tribune bij FC Den Bosch. Een hartenkreet die indruk maakte. RACISME EN VOETBAL Georginio Wijnaldum heeft een zachte stem, een zacht ge zicht, zachte ogen. Vandaag niet. Zijn blik spuwt vuur. De woorden die uit zijn mond rollen op de KNVB Campus in Zeist klinken meteen fel en verbeten. ,,Als dit bij een wedstrijd van mij gebeurt, loop ik meteen van het veld. En ik kom niet meer terug ook. No way dat ik zoiets laat gebeuren.'' De verslaggever van de NOS heeft het onderwerp even daar voor ietwat aarzelend aangesne den, al is het maar omdat we in de bossen van Zeist zitten voor een interland, niet in het stadion van FC Den Bosch, of in de Tweede Kamer. Maar meteen zie je aan Wijnaldum: hier wil hij bij uitstek iets over zeggen. De woorden rollen van zijn lip pen. ,,Ik ben echt geschokt'', zegt de voetballer, op de persconferen tie in de aanloop naar Nederland- Estland van vanavond. ,,Ik had echt nooit gedacht dat zoiets hier, in Nederland, zou kunnen gebeu ren.'' Wat volgt is een minuten lang betoog, af en toe onderbroken door een vraag uit de zaal. Ronald Koeman zit aan de rechterzijde van Wijnaldum, de bondscoach knikt of vult aan, hardop pleitend voor een 'keiharde, nog veel har dere aanpak' van het tuig op de tri bunes van FC Den Bosch, afgelo- pen zondag in de wedstrijd tegen Excelsior. Wijnaldum spreekt snel, recht uit zijn hart. Het raakt hem diep, als kind van Surinaamse ou ders uit Rotterdam-West, een wijk die al decennialang bekendstaat om zijn smeltkroes van culturen. De Liverpool-speler spreekt ook nadrukkelijk als voetballer: bij uit stek een teamsport waar huids kleur en achtergrond geen enkele rol horen te spelen. Ingrijpen ,,Met Oranje zijn wij één team, wij kijken niet naar kleur'', zegt Wij- naldum. ,,Wij spelen om de men sen trots te maken, we spelen voor het Oranjeshirt. Maar dat deze zelfde mensen straks voor ons staan te juichen als we succes heb ben, is een gekke gedachte. Het is een maatschappelijk probleem. Als spelers moeten wij elkaar blij ven steunen, maar wat kun je ver der nog doen? Het is ook aan de politiek om in te grijpen, denk ik. Straf zo hard dat niemand dit meer in zijn hoofd haalt.'' Wijnaldum, altijd beleefd en cor rect in zijn publieke optredens, schroomt niet om dwars door de clichés of het officieuze protocol heen te breken. En dus haalt de voetballer ook hard uit naar FC Den Bosch, de club waar Excel- sior-speler Ahmad Mendes Mo- reira werd uitgescholden, beledigd en diep gekrenkt. Wijnaldum: ,,Ik mag daar mis schien niks over zeggen, maar ik doe het toch: het is heel kwalijk hoe de club hiermee omging.'' Zoveel onverholen racisme vloog Mendes Moreira zondag om de oren, dat de voetballer zwaar geëmotioneerd het veld afliep. FC Den Bosch gaf een statement af dat meteen op hevige kritiek stuitte: de club verwees naar 'kraaiengeluiden' die stammen uit de tijd dat oud-speler Hans Kraay junior nog bij FC Den Bosch speelde. Een bericht bedoeld als verzachting, maar met averechts effect. Gistermiddag ging de club alsnog door het stof over die ver klaring en betuigde spijt. Het kan echt niet'', vindt Wij- naldum. ,,En er was meer dan al leen het racisme tegen de speler zelf. Ik zag ook een persoon de Hitlergroet maken. Dan denk ik: je voorouders hebben gevochten om Met Oranje zijn we één team, wij kijken niet naar kleur. Wij spelen om de mensen trots te maken jou in vrijheid te laten leven. Hoe haal je het in je hoofd! Het is res pectloos.'' Eerder plaatste Oranje- spits Memphis Depay al een krachtig statement over het ra cisme in Den Bosch, gedeeld door vrijwel al zijn ploeggenoten. De pijnlijke ironie wil: op Instagram kregen Depay en Wijnaldum openlijk racistische reacties, zoals veel vaker op sociale media, niet zelden een broedplaats voor ge scheld en beledigingen. Nooit verwacht In welk opzicht verbaast het Wij- naldum dan dat een dergelijke te neur ook hoorbaar is op voetbaltri bunes? Past dit juist niet feilloos in de tijdgeest? ,,Ik had het gewoon niet in een Nederlands stadion, op Nederlandse tribunes verwacht'', aldus Wijnaldum. ,,Het is heel erg wat wij soms naar ons hoofd krij gen, maar ik had dat hier nooit in een voetbalstadion verwacht. Juist omdat we op een voetbalveld alle maal gelijk zijn.'' Aan het eind van het betoog komt ook de zwartepietendiscus- sie ter sprake. Voetbalsupporters willen nog wel eens verkleed als Zwarte Piet naar het stadion ko men, stelt een verslaggever, juist in deze sinterklaasperiode. Moge lijk gebeurt dat ook morgen tegen Estland in de J ohan Cruijff Arena, al dan niet lollig bedoeld. ,,Maar dat is niet lollig, het is niet grap pig'', zegt Wijnaldum. En gevraagd naar wat hij van de discussie over Zwarte Piet vindt, is de voetballer kort en duidelijk. ,,Ik vind dat er iets moet veranderen.'' dinsdag 19 november 2019 Ik loop van het veld en kom niet meer terug' Sjoerd Mossou Zeist Georginio Wijnal dum: ,,Het is heel kwalijk hoe de club hiermee omging.'' -Georginio Wijnaldum Ronald Koeman en Georginio Wijnaldum tijdens de pers conferentie waar het racisme ter sprake komt. foto epa Kijk op de site bij /video Georginio Wijnaldum haalt uit naar de racistische uitingen tijdens FC Den Bosch-Excelsior.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3