5 WONING VERZEGELD MEDICINALE WIET Patrick Matthee kampeert in een camper op zijn eigen erf, naast zijn afgesloten woning in de polder tussen Rilland en Woensdrecht. In een tipi heeft hij een keukentje ingericht. Niet omdat hij bezig is zijn huis te verbouwen, maar voor straf. Matthee maakte zelf cannabisolie. En dat mag niet. Daarom sloot de burgemeester zijn woning voor drie maanden. dinsdag 19 november 2019 Op tweede pinksterdag werd hij voor een tweede keer 'betrapt'. De gemeente be schouwde de woning in buurtschap Völckerdorp als een drugspand en besloot Matthees woning voor drie maanden te slui ten. Dat is staande praktijk in Zee land om de overlast door de aan loop van drugsklantjes weg te ne men. Maar Matthee is geen wiet- dealer, hij maakte cannabisolie met de werkzame stof THC. Niet te verwarren met de olie die ge woon via de apotheek verkrijgbaar is. Matthee: ,,Dat werkt helemaal niet. Je koopt gewoon olijfolie voor heel veel geld." Matthee stapte naar de rechter om de sluiting van zijn huis aan te vechten. Tevergeefs, hij verloor de zaak en afgelopen donderdag moest hij zijn woning verlaten en werd de boel verzegeld. Hij baalt ervan dat hij is neergezet als een drugsdealer omdat de autoriteiten melding hebben gemaakt van 'hard drugs'. Een jaar of zes geleden begon Matthee zich te verdiepen in de werking van medicinale cannabis- olie omdat hij last heeft van ar trose. Hij besloot de olie zelf te gaan maken. En het hielp. Via via kwam Wil Posthuma uit het West-Brabantse Putte met hem in contact. Ze heeft uitgezaaide eier stokkanker en werd behandeld in Leuven. Daar hoorde ze van de mogelijke positieve werking van cannabisolie. Na Matthee en zijn oude labrador Doerak werd Post- huma de derde gebruiker van zijn zelfgemaakte olie. Ze moest wel over een drempel heen. ,,Want ik moet helemaal niks hebben van drugs", vertelt ze in de camper. De druppels bleken voor haar te wer ken. Matthee wilde van haar geen cent voor de olie hebben. ,,Daarom neem ik af en toe maar wat eten voor hem mee. Zonder Pats canna- bisolie was ik er nu niet meer ge weest", is haar stellige overtuiging. Om de olie te maken had Mat thee hennepplanten nodig. In april vorig jaar kwam de politie voor de eerste keer een kijkje ne men. De hennepplanten werden door de gemeente en politie opge ruimd. De ruimte waar de olie werd gemaakt werd leeggehaald. De burgemeester besloot toen niet tot tijdelijke sluiting van zijn wo ning. Het voorraadje cannabisolie voor Posthuma raakte langzaam maar zeker op. ,,In december heb ik Pat op mijn knieën gesmeekt weer olie voor me te gaan maken." Matthee kon het niet aanzien. ,,Ik weet dat het van de wet niet mag, maar ik vind het helpen van een medemens be- Ik weet dat het van de wet niet mag, maar ik vind het helpen van een medemens belangrijker langrijker dan de wet." Matthee ging vervolgens weer aan de slag in de schuur. Hij maakte een nieuw apparaat om de olie uit de plant te halen. Foutieve publicatie Dat ging een paar maanden goed, tot die tweede pinksterdag. ,,Ston- den er ineens twintig man van de politie en de gemeente op mijn erf. Ga boeven vangen, denk ik dan. Het mag dan verboden zijn, maar ik doe er niemand kwaad mee. Ik verdien er niks aan. Ik heb dit nooit voor het geld gedaan. Ik werk als freelance vliegtuigmon teur, maar het is de vraag of ik door de foutieve publicatie vanuit de gemeente over hard drugs nog aan de slag kom." Het zijn twee tegenpolen, de van oorsprong Rotterdamse Wil en de Roosendaalse Patrick. Zij een op en top verzorgde dame, hij een man alleen in het buitenge bied, wars van elk uiterlijk ver toon. Hij heeft zich tot in de klein ste details verdiept in de productie en medische werking van de olie. ,,Ik blijf strijden voor de legalise ring van cannabisolie. In Uruguay en in 25 staten van de VS is het al toegestaan, net als in delen van Canada, Australië, Zuid-Afrika en Israël. Luxemburg is er mee bezig. En dan staat Rutte met een biertje in zijn hand te beweren dat canna- bisolie gevaarlijk is." Maar juri disch heeft Matthee geen poot om op te staan. Het Rijk verbiedt de thuisproductie van cannabisolie voor eigen gebruik. Laat staan dat iemand de medicinale olie brouwt voor een ander. ,,Het is allemaal zo krom. Alcohol is vrij verkrijgbaar. Hoeveel doden vallen niet door de drank? Van cannabisolie is nog nooit iemand gestorven." Wil baalt ervan dat Patrick nu in de problemen zit. Matthee zul je niet horen klagen over zijn ge dwongen overwintering in de camper. ,,Ach, dat overleef ik wel. Ik heb hartstikke aardige buren bij wie ik mag douchen." Wil is er niet helemaal gerust op: ,,Als het te koud wordt, mag je altijd bij ons komen. We hebben nog wel een logeerkamer over." Herstelmaatregel De gemeente Reimerswaal ont houdt zich van inhoudelijk com mentaar op de zaak. Reden hier voor is dat er nog een juridische procedure tegen het besluit om de panden te verzegelen, loopt. De onafhankelijke commissie be zwaarschriften heeft dit bezwaar momenteel in behandeling. Het besluit is géén strafsanctie, benadrukt burgemeester José van Egmond. ,,Het betreft een herstel maatregel, die ertoe strekt de ge constateerde overtreding van de Opiumwet in een pand te beëindi gen en te voorkomen. Deze be voegdheid is gericht op het pand en is niet gericht tegen de eigenaar of bewoner", aldus de burgemees ter. In de kou door cannabisolie Theo Giele Rilland -Patrick Matthee Kijk op de site bij /video Patrick moet huis uit om cannabisolie Patrick Matthee bouwde een 'keuken' in een tent om eten te kunnen maken. fotos johan van der heijden Wil Posthuma (l) gebruikte de cannabisolie van Patrick Matthee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37