'Syriër Al K. nam deel aan executie' Doodrijder meldt zich pas uur voor zijn zaak 4 Laatste bewoners vertrokken, verhuizers halen woningen leeg Hoewel er geen bewoners meer zijn, is er nog aardig wat bedrijvig heid op het asielzoekerscentrum aan de Albert Plesmanweg in Goes. Verhuizers zijn druk in de weer met het leeghalen van de wonin gen, terwijl in het centrale gebouw medewerkers hun laatste werk zaamheden afronden. De verhuis dozen staan klaar. ,,De laatste be woners zijn begin november ver trokken'', vertelt locatiemanager Fokke Osterthun. ,,Een grote groep is naar Landgoed Duinrell in Was senaar gegaan, maar er zijn ook mensen naar Middelburg uitgewe ken, omdat de kinderen daar al op school zaten. We proberen de situ atie voor kinderen altijd zo stabiel mogelijk te houden.'' Het afgelopen jaar verbleven in het azc veel vluchtelingen die al een Iedereen wist dat het nu maar voor een jaar zou zijn, dus het kwam niet zo hard aan verblijfsvergunning hadden of nog in afwachting waren van een be sluit van de IND. Dat was een heel andere doelgroep dan die van vóór de sluiting in augustus 2018. Toen was het azc in Goes een zogeheten gezinslocatie, waar gezinnen zaten die waren uitgeprocedeerd en dus in grote onzekerheid verkeerden. Toch was de sfeer volgens program mabegeleider Roxanne Salomé het afgelopen jaar niet heel anders. ,,Ook iemand die een verblijfsver gunning heeft gekregen, hoe mooi dat ook is, leeft nog met veel onze kerheden over de toekomst. Eigen lijk begint het dan pas.'' Sterke band Dat het centrum in november vorig jaar - drie maanden nadat het was dichtgegaan - alweer werd her opend, had te maken met de ver hoogde instroom van vluchtelin gen. Om min of meer diezelfde re den vroeg het COA onlangs we derom verlenging aan bij de ge meente. Goes vindt echter dat het genoeg is geweest. Het azc was al open sinds 2011 en zou aanvankelijk maar vijf jaar openblijven. Dat het centrum nu echt dichtgaat, komt volgens Salomé bij medewerkers en vrijwilligers niet meer zo hard aan als bij de sluiting van ruim een jaar geleden. ,,Iedereen wist dat het nu maar voor een jaar zou zijn. Boven dien hebben we het afgelopen jaar niet zo'n sterke band kunnen op bouwen met de bewoners. Toen het azc nog een gezinslocatie was, za ten mensen hier meestal veel lan ger.'' Veel van de uitgeprocedeerde ge- zinnen die in 2018 uit het azc in Goes vertrokken, kregen kort erna alsnog het goede nieuws dat ze mochten blijven vanwege het kin- derpardon. ,,Dat mooie moment hebben we niet meer met ze mogen beleven'', zegt Osterthun. ,,Maar sommige gezinnen zijn daarna nog wel een keer langsgekomen in Goes, omdat ze hier ondanks alles toch een goede tijd hebben gehad. Dat was mooi.'' Vrijwilligers Salomé en Osterthun zeggen trots te zijn op de vrijwilligers. Die ston- den direct paraat toen het centrum een jaar geleden weer openging. ,,Ze zijn enorm waardevol'', zegt Salomé. ,,Neem de taallessen. Wij hebben zelf een docent, maar als een vrij williger extra taalles kan geven, komt dat de taalontwikkeling van de bewoners alleen maar ten goede. Met z'n allen hebben we er nog een goed jaar van gemaakt.'' Het is nog niet duidelijk wanneer de gebou wen worden weggehaald. De ge meente Goes zegt nog geen nieuwe bestemming te hebben voor het terrein aan de Albert Plesmanweg. Schiphol De Syriër was vijf jaar geleden met zijn vrouw en zeven, veelal nog jonge kinderen in Kapelle komen wonen. De man wordt verdacht van terrorisme en oorlogsmisdrijven in zijn thuisland. Volgens het Open baar Ministerie (OM) was Al K. commandant van de terroristische organisatie Jabhat al-Nusra en heeft hij deelgenomen aan de gewapende strijd. De Syriër ontkent, maar het OM zegt dat niets in het dossier zijn le zing ondersteunt. „Sterker nog, zijn Justitie ziet steeds meer bewijzen dat Al K. wel degelijk deelnam aan een executie lezing wordt eerder tegengespro ken", stelde de aanklager gisteren. Zo is er een video van de executie, waar Al K. in te zien is. De Syriër heeft toegegeven dat hij bij de exe- cutie aanwezig was. Maar hij heeft volgens zijn advocaat geprobeerd het slachtoffer te ruilen voor zijn broers die gegijzeld werden door het regime van de Syrische presi dent Assad. Ernstig ziek Zijn advocaat vroeg nogmaals om Al K. vrij te laten uit voorlopige hechtenis. Zijn dochter is namelijk ernstig ziek, ze heeft kanker, en Al K. wil aanwezig zijn bij de chemo- kuren die zij moet ondergaan. De rechtbank zegt de persoonlijke be langen van de Syriër te zien, maar noemt de verdenkingen te zwaar om hem uit de cel te laten. De volgende inleidende zitting is op 10 februari. Een datum voor de inhoudelijke behandeling is nog niet bekend. DEN BOSCH De 25-jarige Mat- theo M., die is veroordeeld voor het doodrijden van de 60-jarige P. Battistella uit Brouwershaven op de Tractaatweg bij Westdorpe, was onvindbaar. Pas een uur voor de zitting in hoger beroep meldde hij zich gisteren bij zijn advocaat Mark Dunsbergen. M. kreeg in januari een jaar cel voor het ongeval op 1 oktober 2016. Hoewel verboden, haalde hij ie mand in, terwijl er een auto tege moet kwam. Hij botste tegen de zijkant van de tegenligger. Die raakte in een slip en botste tegen een andere auto. De man uit Brou wershaven overleefde dat niet. M. ging in hoger beroep tegen het vonnis en dat beroep diende gisteren. Hij verhuisde echter naar Duitsland en daarna naar België, waardoor niemand meer wist waar hij woonde. M. wist dus niet van de zitting. Tot gisteren. 'Ja, ik wil er wel bij zijn', zei hij tegen Dunsbergen. Maar hij snapte ook dat het voor nabestaanden be langrijk kan zijn dat de zaak zon der hem werd afgehandeld. Teleurstelling Het gerechtshof vond het belang rijker dat de verdachte er zou zijn. De zaak is daarom aangehouden tot 10 februari. Tot teleurstelling van de nabestaanden. Die willen de episode graag afsluiten. dinsdag 19 november 2019 AZC in Goes nu definitief dicht Voor de tweede keer in ruim een jaar sluit het asielzoekerscen trum in Goes de deuren. Nu defi nitief. De laatste bewoners ver trokken een paar weken geleden al. Medewerkers trekken deze week voor het laatst de deur achter zich dicht. Rob Paardekam Goes -Roxanne Salomé, programmabegeleider Ahmad Al K. heeft in 2012 in Syrië wel degelijk deelgenomen aan de executie van een Syri sche militair. Justitie is daarvan overtuigd en zegt steeds meer bewijs te zien voor die aan klacht. Al K. werd in mei van dit jaar in zijn woonplaats Kapelle aangehouden en stond gisteren opnieuw voor de extra bevei ligde rechtbank op Schiphol. Locatiemanager Fokke Osterthun in de weer met een verhuisdoos in het asielzoekerscentrum in Goes. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36