Wie is jouw Clubheid van het Jaar? ZEELAND 3 ONS I Staken? Hoezo? Stem mee op pzc.nl/clubheld Verpleegkundige Tessa Wijkhuijs voert woensdag met haar collega's actie. 'Soms zit ik meer achter de pc dan dat ik met een patiënt kan praten' Verpleegkundige Tessa Wijkhuijs (23) staakt mor gen mee. Net als haar collega's van ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen, Hulst en Oost burg. Ze draait zondagsdienst. Uit protest. Tegen een te lage waardering van haar werk en ze vindt dat patiënten niet al tijd de zorg krijgen die ze verdienen. „Dat moet anders! Soms zit ik meer ach ter de computer, dan dat ik tijd heb om iemand te vragen hoe het nu écht gaat." Kijk, wenkt Tessa in de gang van de longafdeling van het ziekenhuis in Terneuzen. Haar vingers vliegen over het toetsenbord van een verrijd bare computer. ,,Dit soort lijstjes. We hebben er vele van", verzucht ze. „Lijstjes waarop we per patiënt van al les moeten bijhouden. Deze lijst vullen we voor elke pa tiënt minstens drie keer op een dag in. Soms zes keer. Zes! Dat moet, het is protocol." Op het scherm plopt een formulier op. „Elke ochtend", vertelt Tessa, „lopen we deze lijst af: hartfrequentie, bloed druk, ademfrequentie (moet je eigenlijk letterlijk tellen), temperatuur, bewustzijn, pijnscore (als er een afwij kende score uitkomt, moet je direct een arts bellen) enzo voort, enzovoort." Meten en scoren Het afvinken van de lange lijst is slechts een van de taken die erbij gekomen is in haar nog korte loopbaan. „Dit deden we eerst niet", zegt de ver pleegkundige die sinds 2014 in ZorgSaam werkt. „Na tuurlijk, als iemand niet lekker was, speelde je daarop in. Vanuit je kennis, je kunde, je intuïtie. Maar nu moeten we meten, meten, meten. En formulieren invul len." Want afdelingen moeten 'scoren'. ,,De inspectie kijkt bijhoeveel mensen we die vragenlijsten hebben afgeno men. In het kantoor hangt een overzicht van de resulta ten." Ze zegt het met droge ogen, maar ze ziet de vragende blik, loopt naar het kantoor en grist een papier van de muur. ,,Hier zie je de scores per afde ling. Zodra we een maand Het invullen van lijstjes gaat ten koste van aandacht voor patiënten minder scoren, krijgen we dat te horen. En we horen wat be ter moet." Het is goed om zaken bij te houden, te controleren, vindt Tessa. ,,Daar wordt zorg beter van en is goed voor patiënten. Maar het is wel heel erg veel. Dat ervaar ik als werkdruk. Het meten en het invullen van lijstjes gaat ten koste van andere taken en persoonlijke aandacht voor patiënten." Druk Het is slechts een voorbeeld. Want elke patiënt heeft, om wat te noemen, een zorgplan. Dat moeten Tessa en haar col lega's dagelijks bijwerken. En dan heb je het nog het 'ge wone werk', zoals mensen helpen. ,,De een moet naar het toilet, de ander heeft het benauwd en wil vernevelen en weer een ander wil een handdoek om te douchen. Als je met zijn drieën op de afde ling staat, waarvan twee de medicijnen toedienen, dan is het druk." Tessa vindt dat haar vak be ter gewaardeerd moet wor den. ,,Veel mensen zien alleen die looneis van vijf procent. Daar gaat het niet alleen om, maar is wel belangrijk. Nu krijgt een verpleegkundige in een verpleeghuis of in de thuiszorg beter betaald. Waarom? Dat knaagt. Ik vind dat er geen verschil moet zijn. Je bent bevoegd en bekwaam om hetzelfde werk te doen." Minstens net zo belangrijk vindt Tessa de arbeidsvoor- waarden. Die moeten beter, vindt ze. ,,Als er ineens een gat in het rooster ontstaat en ik word 's avonds thuis gebeld of ik alsjeblieft vannacht wil komen werken, staat er niets extra's tegenover. Ook met feestdagen krijgen we de zelfde vergoeding als in een weekend en we krijgen geen compensatiedag." Tessa Wijkhuijs en haar collega's hopen dat de actie zoden aan de dijk zet. ,,Ik merk dat ik steeds aan minder toe kom. Dat ik bijvoorbeeld eerder naar mijn werk ga om bepaalde taken te doen. Als het zo doorgaat ben ik bang dat de zorg voor veel mensen niet meer aantrekkelijk ge noeg is om in te werken." Jouw stem bepaalt welke vrijwilliger wint en wegloopt met een geheel verzorgd cLubfeest! Bovendien maak je zelf ook kans op een feest voor je club, stem dus meteen! Partners: Rabobank, NOC*NSF, Kunstbende, LKCA dinsdag 19 november 2019 morgen staken Jeffrey Kutterink Terneuzen De entree van de longafde ling in ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen. - Tessa Wijkhuijs, verpleegkundige Al maanden praten vakbon den met de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst (cao). Zij vragen onder meer een loonsverhoging van vijf pro cent dit jaar en maatregelen om de werkdruk te verminde ren. Meer dan 150.000 zorg- medewerkers leggen morgen het werk neer, waaronder bij ziekenhuis ZorgSaam. In de ziekenhuizen in Terneuzen, Hulst en Oostburg worden zondagsdiensten gedraaid. Afspraken zijn verzet. Men sen die met spoed zorg nodig hebben, worden geholpen. Bij ziekenhuis Adrz wordt niet gestaakt; personeel voert op een ludieke manier actie. Kijk op de site bij /video Verpleegkundigen gaan woensdag staken CLUBHELD SUfWTltH' Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35