PFAS in strooizout? 'Dat interesseert me niks' Inkoppertje Theo Thijssenschool is het meest mediawijs Salarisverschil wordt te groot 2 ZORGSAAM PERSONEEL ZIEKENHUIS SAS VAN GENT Demo-doedag in Industrieel Museum Commentaar Nederland is sinds enige tijd in de greep van PFAS, een verzamelnaam voor giftige stoffen die door toedoen van de mens in het milieu zijn geko men. Door te hoge waarden in grond liggen bouwprojecten stil. Ook in strooizout zouden de PFAS-normen te hoog zijn, waarschuwde leveran cier De Nederlandse Zoutbank vo rige week in De Telegraaf. Daardoor zou de gladheidsbestrijding in ge vaar komen. Waterschap Scheldestromen, met 4000 kilometer aan wegen één van de grootste wegbeheerders van Zee- ALMANAK De Almanak. Het mag dan wel één van de meest gewaardeerde rubrieken van deze krant zijn, verslaggevers staan bepaald niet in de rij om een bijdrage te leve ren. Het valt ook niet altijd mee om een anekdote op een pak kende manier op te schrijven. Journalisten zijn eigenlijk pas land, laat zich door dit nieuws niet van de wijs brengen. ,,Ik laat de ver keersveiligheid absoluut niet in het geding komen. Zeker zolang grote schepen van de minister nog op de Westerschelde mogen ontgassen, zou het hypocriet zijn om hier niet te strooien vanwege PFAS." Fake news Voor zover Weststrate weet, wordt het zout van het waterschap ook niet aan een extra onderzoek onderwor pen. ,,Volgens mij is het fake news." Overigens wordt de aanwezigheid van PFAS in wegenzout uitgesloten door de belangrijkste Europese va- cuümzout- en steenzoutproducen ten. Volgens Eurosalt, de grootste le verancier van strooizout in Neder land, is het zout afkomstig is uit aardlagen die miljoenen jaren gele den zijn gevormd en er daarom geen door menselijk handelen veroor zaakte verontreinigingen in voorko men. echt grappig, wanneer het onbe doeld is. Neem nu de voorpagina van vorige week donderdag. In grote letters stond daar de vraag: 'De dijken breken. Wat doet u?' De koppenmaker van het ope ningsartikel eronder kopte 'm letterlijk en figuurlijk in: 'Met snelle trein naar Randstad' Groot kruispunt wordt rotonde Gewonde op Reuzenhoeksedijk Dat er veel sluikreclame wordt ge bruikt in YouTube-video's en op Instagram, wisten de leerlingen uit groep 7 van de Vlissingse Theo Thijssenschool wel. Maar afgelopen week hebben ze dat ook met eigen ogen gezien. De leerlingen van juf Marjet Struijk deden mee aan een landelijk online spel om de toepas singen én gevaren van (digitale) media te leren kennen. Ze deden dat zo goed, dat ze de Meest Media- wijze Klas van Zeeland zijn gewor den. ,,Het spel ging over vier kinderen die 24 uur lang niet gevonden mochten worden", legt Struijk uit. Iedere dag moest het spel gespeeld worden en moesten er vragen be antwoord worden. De school die de meeste vragen goed had, won. Struijk merkte dat er vooral veel 'oooh, zit dat zó'-momenten voor bij kwamen bij de kinderen. ,,Veel dingen hebben ze al eens gehoord, zoals het gebruik van sluikreclame. Maar nu zagen ze het ook echt." De provinciale overwinning kwam voor de kinderen als een ver rassing. ,,Ze waren daar niet mee bezig. Ze wilden vooral het spel uit spelen. Waren heel benieuwd of het die vier kinderen zou lukken om onvindbaar te vinden. En ja, dat is gelukt." De salarisverschillen worden groter. Dat blijkt uit het Na tionale Salarisonderzoek. Hoogopgeleiden hebben de laatste tijd veel meer geprofiteerd van de economische groei dan laagopgeleiden. Hoe verder in je loopbaan, hoe ster ker het effect. Ook hebben hoogopgeleiden vaker een vast contract. Deze verschillen zijn niet goed. Het is geen uitzondering dat iemand met een afgeronde opleiding op wo-niveau ruim anderhalf keer zoveel verdient als iemand met een mbo-diploma. Dat vinden we acceptabel. Al thans, het is geen groot thema in de Tweede Kamer. En het zit niet in de genen van deze regeringscoalitie om te nivelleren via de inkomstenbelasting. Dus mbo'ers en lvo'ers die ontevreden zijn over de groeiende verschillen, zullen zelf voor een hoger loon moeten vechten. Zij zijn niet op voorhand kansloos. Zeker op mbo-niveau zijn veel vacatures. Daarom lijkt het een goed moment om meer geld binnen te halen, individueel of collectief. Dit moet wel voorzichtig gebeuren. Loonkosten bepalen in de meeste bedrijven het verschil tussen winst en verlies. Dus een loongolf kan gevaarlijk zijn voor de continuïteit. Maar de winstgevendheid van veel bedrij ven lijkt wel minstens een reparatie toe te staan van de extra salarisachterstand van mensen die niet hoog zijn opgeleid. Dat herstelwerk is een voorwaarde voor behoud van de sociale sa menhang en voor de rust op de arbeidsmarkt. Daar hebben we allemaal meer aan dan aan groeiende salarisverschillen. U Ontevreden mbo'ers en lvo'ers zullen zelf voor een hoger loon moeten vechten dinsdag 19 november 2019 De Westerscheldetun- nel is zaterdag tolvrij en dat grijpt het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent aan om een demo-doedag voor alle leeftijden te houden. Jan de Feijter, vrijwilli ger van het eerste uur, demonstreert een aan tal van zijn zelfge bouwde modelstoom- machientjes. Ook draaien diverse grote motoren die het mu seum rijk is. Kinderen kunnen een bibberrobot bouwen, aanmelden via info@industrieelmuse- umzeeland.nl. Ope ningstijden zijn van 12.30 tot 17.00 uur. Schadelijke stoffen in strooi zout? Marien Weststrate, hoofd verantwoordelijke voor de wa terschapswegen in Zeeland, ligt er bepaald niet wakker van. ,,Dat interesseert me niks. Wij strooien gewoon door!" Joeri Wisse Middelburg Tip? redactie@pzc.nl SINT ANNA TER MUIDEN Het grote kruispunt bij Sint Anna ter Muiden wordt een rotonde. De werkzaamheden daar voor zijn deze week be gonnen. In opdracht van de provincie verdwijnt de drukke kruising van de Sint Annastraat met de N253. De kruising is een belangrijke toegangsweg naar de gemeente Sluis en ligt vlakbij de Belgi sche grens. Vorige week werden de werkzaamhe den voorbereid. Om ver keer te laten passeren, is er een tijdelijke weg aan gelegd om de kruising heen. Op 20 december moet de rotonde klaar zijn. TERNEUZEN Bij een eenzijdig ongeluk op de Reuzenhoeksedijk bij Terneuzen is zondag avond een automobilist gewond geraakt. Het on geval gebeurde rond 23.00 uur. De automobi list reed tegen een boom. Een ambulance werd op geroepen, en uit voorzorg ook de brandweer, maar het slachtoffer bleek niet bekneld te zitten. Wel werd de automobilist ge wond naar het ziekenhuis gebracht. Op de Reuzen- hoeksedijk gebeuren re gelmatig ongelukken. De weg ten oosten van Ter- neuzen is kaarsrecht. Re gelmatig rijdt een auto van de dijk af of tegen een boom. Miriam van den Broek Vlissingen Verpleegkundige Tessa Wijkhuijs. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34