Dertien gemeenten willen landelijke regels Patrick Matthee mag zijn huis niet meer in Thools duo jaagt op plek in derde divisie Jaarlijks melden zich zo'n zeshon derd mensen bij de spoedeisende hulp, nadat zij bij het karten ge wond zijn geraakt. Uit onderzoek van RTL Nieuws blijkt dat elke kart- baan er andere regels op nahoudt, bijvoorbeeld als het gaat om de in richting van de baan en de veilig heidsinstructies die rijders krijgen. Ook de minimumleeftijd loopt per baan nogal uiteen, van zes tot der tien jaar. Instantie Op dit moment is er geen lande lijke instantie die toezicht houdt op kartbanen. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) controleert wel op bij voorbeeld achtbanen, kermisat tracties en speeltoestellen, maar niet op kartbanen. Indoor Karting Zeeland in Mid delburg is de enige kartbaan die in Zeeland in bedrijf is. De gemeente weet niet hoe het gesteld is met de veiligheid van de baan, omdat zij niet bevoegd is deze te keuren. ,,In- Er worden al vijftien jaar Nederlands kampioenschappen bij ons gehoude doorkartbanen bepalen - zo begrij pen wij - zelf de veiligheidsregels voor de baan. Gezien het aantal mensen dat jaarlijks naar de spoed eisende hulp moet na bezoek aan een kartbaan, is dat een aanleiding om landelijke veiligheidsregels - en toezicht hierop - vast te stellen." ,,Het zou vanzelfsprekend moeten zijn dat je in Nederland mag uit gaan van een minimumniveau aan veiligheid. Dat er een waarborg is, en je niet alleen afhankelijk bent van de beste bedoelingen van de aanbieder", zegt de gemeente. ,,De NVWA zou een logische toezicht houder zijn." Koepelorganisatie ,,Veiligheid staat bij ons al hoog in het vaandel", zegt eigenaar Joop Stolk van Indoor Karting Zeeland. ,,We zijn aangesloten bij koepelor ganisatie KNAF. Er worden al vijf tien jaar Nederlands kampioen schappen bij ons gehouden. De KNAF laat dat niet gebeuren als de baan niet veilig is." Stolk heeft de kartbaan al twintig jaar onder zijn hoede. Hij zegt zich geen ernstige incidenten te kun nen herinneren. Als het fout gaat, is het vaak doordat iemand zich niet aan de regels houdt. ,,Ik wil niet zeggen dat alle ongelukken ge beuren door eigen fouten, maar wel 99,9 procent. En als iemand het niet zelf veroorzaakt, is het wel een collega of vriend die even stoer wilde doen." Kinderkarts In Middelburg kunnen kinderen in principe vanaf acht jaar karten. ,,Wij hebben een hele vloot kin- derkarts", zegt Stolk. ,,Die kunnen we ook op afstand bedienen. Als kinderen raar gaan doen, dan druk ken we op een knop en dan rijdt ie dereen 5 kilometer per uur, totdat ze zich weer netjes gedragen." Er zijn onder de kartbanen zeker 'rotte appels, waar ze maling heb ben aan de regels', weet Stolk. ,,Maar je moet niet alle banen over één kam scheren. Dat is niet hele maal eerlijk tegenover de banen die het wel goed voor elkaar heb ben." Burgemeester sloot de woning omdat Matthee er cannabisolie maakte Halsteren vist steeds vaker in de Zeeuwse voetbalvijver It dinsdag 19 november 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl OUWERKERK Om het trappenhuis van een monumentaal pand aan de Amsterdamse Keizersgracht zijn grandeur terug te geven, deed de miljonair-eigenaar een beroep op Schouwse talenten: die van Vincent Krans uit Ouwerkerk (rechts op de foto). De kunstenaar en beeldhouwer restaureerde afgelopen weken de 72 spijlen die de leu ning in het trappenhuis ondersteunen. Deze dagen rondt hij dat project af. ,,De spijlen waren zo overschilderd dat ze niet bij de stijl van het huis pasten'', zegt Krans, die samen met Gré Flikweert uit Nieuwerkerk en Willem Koopman uit Den Haag (links op de foto) aan het project werkte. Ook maakte hij zes nieuwe spijlen uit hetzelfde ei kenhout. ,,Die worden nog gekleurd met waterbeits en schrale schellak'', zegt Krans. „Daardoor krijgen ze dezelfde kleur als de originele." Roep om meer toezicht op veiligheid kartbanen Er moet meer toezicht komen op de veiligheid van indoorkart- banen. Dertien gemeenten, waaronder Middelburg, dringen daarop aan. Rolf Bosboom Middelburg - Joop Stolk, eigenaar van Indoor Karting Zeeland ZEELAND 5 ZEELAND8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33