Loempia Zeeuwen zijn 8 miljard rijker Zeeuwse wethouders zijn teleurgesteld in minister over jeugdzorg 2 WENDY WAGENMAKERS Column Op sociale media circuleert een filmpje van een vrouw die een ouder echtpaar in de trein filmt en uitfoetert. Dat deed ze nadat ze het echtpaar pas seerde met haar dochter van 6, waarna de dame tegen haar man zei 'Kijk, Zwarte Piet'. De moeder pikte dit niet en confronteerde het echtpaar al filmend met die uit spraak. Medepassagiers - conduc teur incluis - luisterden gespan nen mee, het kind in kwestie zat ineengedoken op de bank. En het echtpaar? Dat staarde stoïcijns, met de armen over elkaar en kauwgomkauwend, voor zich uit. het filmpje geeft wel goed weer hoe ons land ervoor staat: de een spreekt zich uit, de ander wil het niet horen. Omdat de een deel uit maakt van een kleine groep en an der van een grote. En de minder heid moet nu eenmaal zijn bek dit schreef, pleitte een huismoeder uit De Bilt in Panorama voor Witte Pieten, 'zodat onze kinde ren niet langer pret beleven ten koste van een ander ras'. Twee de cennia later verscheen het boek Al is hij zo zwart als roet en maakte Gerda Havertong haar statement in Sesamstraat. De pietenkwestie is niet nieuw en dat is racisme evenmin. Racisme sluimert. Ik had een oma die op haar verjaardag hapjes serveerde van haar Indische buurvrouw, die ze voor de grap Loempia noemde. Iedereen lachen, want die oma toch. Net zoals er gelachen werd toen gekleurde kinderen in mijn klas werden uitgemaakt voor Zwarte Piet. Oók die kinderen. Anders hoorden ze er helemaal niet meer bij. Terecht dat mensen opstaan te gen racisme en dat een scheids rechter er een voetbalwedstrijd om staakte. Moeten ze vaker doen. Of dat spelers gewoon opstappen, bij voorkeur in Oranje. Eens kijken of er dan nog oerwoudgeluiden klinken. Terecht dat mensen opstaan tegen racisme DE STELLING Vandaag: Ik steun de actie van het ziekenhuispersoneel Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Interactief theater over dementie Verkeer op en bij stranden beperkt HULST Wandelroute genomineerd Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat particu lieren in de provincie vorig jaar een gezamenlijk vermogen hadden van 35,8 miljard euro. Het gaat om het verschil tussen bezittingen (zoals spaargeld en eigen woning) en schulden (zoals hypotheek). Het Zeeuwse vermogen groeit al jaren. In 2017 was het nog 3 miljard lager, in 2013 zelf 8 miljard euro la ger. Dat betekent een toename van 29 procent in 5 jaar. In de meeste an dere provincies is dat nóg hoger, vooral doordat de huizenprijzen daar harder zijn gestegen. Rijkst Inwoners van de gemeente Veere zijn binnen Zeeland nog altijd ver uit het rijkst. Zij hadden vorig jaar een doorsneevermogen van iets meer dan 200.000 euro. Daarmee staat Veere landelijk op de 16e plaats, van de 355 gemeenten. De lijst wordt aangevoerd door Bloe- mendaal, met 337.000 euro, gevolgd door Laren (324.000 euro) en Ro- zendaal (278.000 euro). Binnen Zeeland staat Hulst op de tweede plaats (126.000 euro), ge volgd door Kapelle (122.000 euro). In Vlissingen is het doorsneever mogen verreweg het laagst: 18.600 Inwoners van de gemeente Veere zijn binnen Zeeland nog altijd veruit het rijkst euro. Landelijk zijn er 27 gemeen ten waar dat nog lager is, met hele maal onderaan Rotterdam (4300 euro). In Vlissingen groeit het door sneevermogen naar verhouding wel veel sneller dan in de andere Zeeuwse gemeenten. In 2013 ging het nog om 8100 euro. Dat betekent dat het vermogen in vijf jaar tijd ruimschoots verdubbeld is. De Tweede Kamer praatte gisteren over de problemen bij de jeugdzorg. Het geld dat gemeenten krijgen voor de uitvoering ervan, is veel te wei nig. Daardoor worden zij gedwon gen te bezuinigen op andere zaken. De Goese wethouder Derk Als- sema woonde samen met acht Zeeuwse collega's en veel wethou ders uit het land het debat bij. Na af loop was hij 'niet heel enthousiast'. De minister wees erop dat hij al voor drie jaar extra geld heeft gegeven. Er loopt nog een onderzoek of er struc tureel extra geld nodig is. ,,De minister zei dat hij dat wel verwacht, maar voor de orde van grootte wil hij dat onderzoek af- wachten", zegt Alssema. ,,Ik had eer lijk gezegd iets meer verwacht. Ik snap dat een minister niet meteen zegt: we gaan bijstorten. Maar als 150 wethouders aan de noodrem trek ken, dan hoop je toch op wat meer dan het verhaal dat we al kennen." Signaal Toch was de reis zinvol, vindt hij. ,,Het is bij mijn weten de afgelopen jaren niet gebeurd dat er zoveel wet houders naar Den Haag zijn getrok ken. Dus het is wel een uniek signaal dat we hebben afgegeven. Soms duurt het even voordat je daar een reactie op krijgt die daarbij past. Deze reactie was in elk geval weinig vruchtvol." Voorlopig blijven de gemeenten hun j eugdzorgtaken vervullen zoals ze tot nu toe hebben gedaan. ,,Na- melijk: met de Zeeuwse kinderen op de eerste plaats", zegt Alssema. ,,Dat betekent wel het verder uithollen van de gemeentebegrotingen." m P13 2ATER&A® VIEREN TOOS EN HENK HUN SOOO-STE CARTOON 3 dagen halfpension in hotel in Van Gogh stijl nabij Breda dinsdag 19 november 2019 Tikje hysterisch allemaal, maar houden. All animals are equal, but some animals are more equal than others. Niet lang nadat George Orwell Reageer op pzc.nl Gisteren: Een AED achter slot en grendel is nutteloos 1291 reacties KAPELLE Het Wijktheater Zeeland brengt een interactieve voorstelling over demen tie. Tijdens de voorstel ling mag het publiek meedenken en -praten. Het theater, dat wordt georganiseerd door De- mentievriendelijk Kapelle, gaat over burenhulp, mantelzorg, keukentafel gesprekken en dementie. Het publiek mag met ideeën en oplossingen komen die de scènes een andere wending kunnen geven. De gratis voorstel ling is dinsdag 26 novem ber vanaf 19.30 uur in Cederhof. Aanmelden kan via dementievriend@ cederhof.eu. VEERE Veere scherpt de regels voor auto's, boten en ki- tesurfers op het strand aan. In de nieuwe alge mene plaatselijke veror dening schuift het strandvak waar kitesur- fers mogen sporten tus sen Westkapelle en Dom burg verder op naar Westkapelle. Ontheffing aanvragen om op het strand te mogen rijden met auto's wordt ook las tiger. Voor speedboten wordt in geen geval ont heffing verleend, omdat die enkel overlast geven. De nieuwe apv wordt be sproken in de raadscom missie ruimte op maan dag 25 november. De wandelroute Waas- en Reynaertland, die deels door Oost- Zeeuws-Vlaanderen voert, is genomineerd voor de titel 'Wandel route van het jaar'. Dat is een verkiezing van de Fiets- en Wandelbeurs in Gent. Het traject is 175 kilometer lang en loopt van Lokeren via Beveren en Nieuw- Namen naar Hulst. De route is onlangs ver nieuwd en gaat door na tuurgebieden. De jury nomineerde zes routes in de Benelux. De win naar wordt eind februari bekendgemaakt op de Fiets- en Wandelbeurs. De Zeeuwse huishoudens zijn in 5 jaar tijd samen 8 miljard euro rijker geworden. In elk geval op papier, want een groot deel van de gegroeide rijkdom is vooral te danken aan de stijging van de huizenprijzen. Rolf Bosboom Vlissingen Teleurgesteld keerden negen Zeeuwse wethouders gisteren terug uit Den Haag. Zij hoopten op meer geld voor de jeugdzorg, maar minister Hugo de Jonge kwam nog niet over de brug. Rolf Bosboom Den Haag EEN BEETJE BLIJER KIJKEN HENK/ &IT IS E>E GENERALE REPETITIE Vincents Bed Bistro 1/ 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 2 x 3-gangendiner t.w.v. 6 58,50 p.p. 1 x toegang Holland Casino Late checkout en korting Rosada V Tip! Bezoek Breda (ca. 20 min.) Q hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2