Op Sterk Water: niet meer dan lauw plasje 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Inspace Even een disclaimer vooraf: er gaan in dit stukje woorden vallen die ik nooit gebruik of die ik normaal zorgvuldig uit mijn columns filter. Vandaag ontkom ik er niet aan. Het gaat om schelden met het woord 'kanker', wat behalve op straat ook op tv steeds normaler wordt. En nee, dan heb ik het niet alleen over de kwalificatie 'kankerhoer' die Lil'Kleine zijn Voice-collega Anouk laatst zou hebben toe gebeten, waarna het hommeles is geworden achter de schermen. Niet dat de makers zich druk maken om de voorbeeldfunctie die de rapper heeft voor jeugdige kijkers. Welnee, dat is natuurlijk veel te ouderwets gedacht van mij. Het gaat ze er enkel om of ze die twee nog samen in de studio krijgen voor de liveshows. 'kanker' in Keizersvrouwen, turfde er een in Zondag met Lubach en pas ook al in Even tot hier. En dan laat ik de spreekkoren bij FC Den Bosch-Excelsior, waar schelden met de ziekte gezellig hand in hand ging met ra cisme, nog even buiten beschouwing. Daar zijn tv-makers immers niet verantwoorde lijk voor. Je zou kunnen redeneren dat de toename onvermijdelijk is. Tv is een afspiegeling van de maatschappij. Iedereen met pubers weet - helaas - dat onder de jeugd het gebruik van de term 'kanker' al jaren toeneemt. Of als scheldwoord, of om de overtreffende trap van iets aan te geven. ,,Kanker is het nieuwe kut'', vatte een vriendinnetje van mijn kin deren het laatst bondig samen. Troetelbeer Tim Coronel (47) was zondag de dertiende afvaller in Expeditie Robinson. Wat gebeurt er in de uren en dagen na het afscheid? Verslaggever Dennis Jansen was afgelopen zomer bij de opnamen van de survivalshow en reisde samen met Coronel naar huis. alf juli dit jaar. Op de plek van de zogeheten Ei- landraad, even buiten het Gota Resort in het oosten van de Fi- lipijnen, valt op deze avond alles en iedereen stil. Niet alleen vullen de pretoogjes van Tim Coronel zich met tranen, achter de camera's, in de re giekamer en bij de crew houden de meesten het evenmin droog. Ook presentatoren Nicolette Kluijver en Kaj Gorgels moeten even slikken. Het afscheid van Tim Coro- nel heeft erin gehakt. De autocou reur heeft zich dan al ontpopt als een populaire troetelbeer. Althans, bij de tientallen medewerkers aan Expedi tie Robinson. Bij de kijkers gaat dat twee maanden later, als de uitzen dingen beginnen, exact hetzelfde. Ook bij hen heeft hij al weken de gunfactor. Tim Coronel vist, struint het eiland af op zoek naar eten, kookt; hij is kortom de echte Robin son, hij houdt alleen niet zo van dat gekonkel. ,,Ik ben te eerlijk.'' Wanneer Coronel, de dertiende afvaller, die avond het paadje naar het Gota Resort heeft voltooid, krijgt hij een warm onthaal. Crewleden applaudisseren spontaan. Brief Kandidatenbegeleider Marleen, oud deelnemer, wacht hem op met een knuffel en begeleidt hem naar pre sentator Kaj Gorgels. De camera gaat weer draaien. Dit zijn opnamen voor Eilandpraat, het napraatprogramma van Luuk Ikink. Gorgels geeft hem de brief van thuis die nog intact is: in de uitzending is blijkbaar een nep- versie verbrand. Bij het lezen bigge- Negen kilo afgevallen? Eigenlijk nog niet genoeg, maar vooruit dan maar Huisman op feestjes McCartney op festival Improvisatiecabaret waarbij het publiek een vooraanstaande rol speelt, geldt als de moeilijkste tak van sport binnen de klein kunst en staat of valt met de ge vatheid van zijn beoefenaars. Het kwartet Op Sterk Water - Tim Zeegers, Maarten Voort man, Daniël Koopmans en Dave Luza - wordt naar eigen zeggen 'al jaren gezien als dé toonaan gevende en grappigste improca- baretgroep van Nederland.' Door wie zij aldus worden ge kwalificeerd is na de première van hun nieuwe voorstelling In Space de vraag - de show had in deze vorm het repetitielokaal nooit mogen verlaten. In het overigens aardige decor van een ruimteschip, houdt het viertal het publiek voor dat het is geselecteerd mee te reizen naar een nieuwe planeet. Bij binnenkomst krijgen de toe schouwers zelfs een intergalac tisch paspoort en een heuse in- stapkaart. Bestemming: 'van pla neet aarde naar onbekend...' Daarna gaat het mis. In dia loog met individuele toehoor ders diepen de cabaretiers aller- lei oninteressante feitjes op (in de zaal geeft er een les, de ander handwerkt, een derde is instru mentmaker) die gedurende het programma steeds terugkeren in de teksten en liedjes. Dat is alleen de eerste minu ten bescheiden humoristisch - daarna wordt de informatie met ijzeren regelmaat herhaald in melige en onaffe sketches. Het grootste bezwaar is echter het gemis aan improvisatieta lent. Op Sterk Water speelt een geestig collectief dat o zo ad rem is, maar is dat simpelweg niet. Leuk doen is anders dan leuk zijn. In Space is daardoor slechts een lauw plasje geworden. personages anno 2019 moeilijk 'drommels' laten roepen, zoals De Baron vroeger in Bas- sie Adriaan, dat snap ik heus wel. Cabare tiers als Lubach en Woe Van der Laan doen natuurlijk ook niets anders dan de tijd geest vatten in hun satire. Dat is iets anders dan de Haagse luitjes van Oh Oh Cherso, die in 2010 nog voor nationale ophef zorgden omdat ze de ziekte zo ongeveer voor elk zelf standig naamwoord plakten. Maar toch. Ik heb geprobeerd het positief te benade ren. Als logische voortschrijding van de tijd die mensen van boven de 40, zoals ik, al snel lastig kunnen bijbenen. Zwarte Piet wordt roetveegpiet, schimmel Amerigo verandert in Ozosnel. Kanker genezen we steeds vaker, dus misschien is het wel een compliment dat het een plekje verovert in de vaderlandse scheldcanon, naast pest, tyfus en tering, en het gebruik steeds gewoner wordt. Alleen lukt het me in de praktijk maar niet om het als iets positiefs te zien. Quote van de dag De grootste artiest die God ooit maakte, werkt nu voor Hem dinsdag 19 november 2019 K-woord Ik signaleerde afgelopen weekend een —Tim Coronel TELEVISIE Hoewel hij zelf recent een co meback uit sloot, keert Henny Huisman terug op tv en wel bij SBS 6. De 68-jarige ex- presentator gaat voor Waar is dat feestje? langs bij allerlei feesten. Vol gend jaar komt het op tv. Staat Paul McCartney vol gend jaar op Glastonbury? Het lijkt erop. De ex-Beatle tweette cryp tisch foto's van componist Phi lip Glass, ac trice Emma Stone en rocker Chuck Berry. Kortom: Glass- Stone-Berry. MUZIEK CABARET Tournee t/m mei 2020 Arno Gelder Dan kun je als scriptschrijver je criminele —Rapper Kanye West speecht in een kerk en doelt op zichzelf wanneer hij be looft zich 'niet meer te laten afleiden' door de duivel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28