II Mendes Moreira kan dag later weer lachen 25 FC Den Bosch gaat dag na racisme tijdens duel met Excelsior door het stof FC Den Bosch moest gisteren schade repareren die niet meer te repareren was. Voor clubvoorzitter Jan-Hein Schouten werd het, daags na de racistische incidenten tijdens de thuiswedstrijd tegen Excelsior (3-3), een dag van excuses aanbieden, veel praten en stevige maatregelen aankondigen. Nooit eerder waren er zo veel came raploegen in stadion De Vliert als gistermiddag. Het leek wel of elk Nederlands medium, dat zichzelf maar enigszins serieus nam, vond dat het aandacht moest besteden aan de racistische uitlatingen die zondag de voetbalwedstrijd FC Den Bosch - Excelsior tijdelijk stil legden. En aan de onbegrijpelijke manier waarop de thuisclub én zijn trainer Erik van der Ven daar in eer ste instantie op reageerden. ,,Een enorme blunder'', noemde club voorzitter Jan-Hein Schouten die oorspronkelijke reacties keer op keer. Eén voor één stond Schouten de opgekomen media te woord. En dat na een dag die bij FC Den Bosch begonnen was met absolute radiostilte. 's Ochtends mocht geen cameraploeg het stadion binnen. Clubwoordvoerster Ester Bal wilde alleen kwijt dat coach Erik van der Ven gewoon de training leidde, hoewel hij 's nachts niet thuis had geslapen. Ernstige bedreigingen aan zijn adres hadden ertoe geleid dat hij met vriendin en dochter was uitgeweken naar een onderduik adres. „Doodsbedreigingen. Zijn te lefoon stond er vol mee. Zowel op zijn voicemail als in berichtjes. Hij heeft inmiddels aangifte gedaan'', zei Schouten toen hij 's middags openheid van zaken gaf. BURGEMEESTER De clubleiding sprak gisteroch tend ook met de eigen spelers over de incidenten van zondag. En toen gingen de ogen pas echt open. ,,Want het bleek dat er ook bij ons spelers waren die zelf gehoord had den welke vreselijke racistische dingen er richting Ahmad Mendes Moreira van Excelsior geroepen waren. Een aantal van hen was daar diep door geraakt'', aldus Schouten. Excuses 's Middags plaatste FC Den Bosch een nieuw statement op de eigen site, waarin de club zijn excuses aanbood voor de 'te snelle reactie' van zondagmiddag. Daarmee werd volgens eigen zeggen de plank vol ledig misgeslagen. En daarna no digde Schouten de pers uit voor een toelichting. ,,Onze informatie was niet volledig toen wij zondag met een eerste statement kwamen. Vandaar dat wij toen stelden dat er geen racistische motieven achter de kraaiengeluiden en de sinterklaas liedjes op de M-side zaten. Toen Mendes Moreira na de wedstrijd bij FOX Sports vertelde wat er allemaal tegen hem was geroepen, beseften we hoe fout we zaten.'' Tot overmaat van ramp had de evenmin volledig geïnformeerde trainer Erik van der Ven de Excel- sior-speler inmiddels een 'zielig mannetje' genoemd, wat de situatie voor FC Den Bosch én Van der Ven nog erger maakte. Het kwam de coach dus op bijzonder ernstige be dreigingen te staan. ,,Maar hij was dolblij toen vanmiddag bleek dat Mendes Moreira hem bij Excelsior wilde ontvangen voor een gesprek waarin hij zijn excuses aangeboden heeft'', zei Schouten gisteren. De voorzitter had geen moment Toen Mendes Moreira na het duel bij FOX vertelde wat er was geroepen, beseften we hoe fout we zaten overwogen om zijn trainer de laan uit te sturen, zei hij. ,,Nee, iedereen kan een keer de bocht uitvliegen. En ik ken Erik als een vakman, ze ker niet als een racist.'' Want racisme, daarvoor is in De Vliert geen plaats, benadrukte Schouten gisteren tijdens elk inter view dat de preses gaf. ,,Wij gaan met alle middelen die we hebben de daders van zondagmiddag op sporen en als het aan mij ligt, ko men ze nooit meer het stadion in. Laten we nu maar doorpakken en een voortrekkersrol vervullen, door een actieplan op te stellen om ra cisme helemaal uit te bannen in ons voetbal.'' De lach is inmiddels terug op het gezicht van Ahmad Mendes Mo- reira. Ongewild werd hij voorpagi nanieuws, nadat hij zondag het slachtoffer van racisme was ge worden. Hij werd door de harde kern van Den Bosch bekogeld met termen als 'k-neger', 'zwarte piet' en 'katoenplukker'. De NOS opende het achtuurjournaal zelfs met de schrijnende gebeurtenis sen in Den Bosch. Het krachtige statement van de voetballer voor de camera van FOX Sports zal nog dagen, misschien wel weken, op televisie worden herhaald. Op sociale media krijgt de links buiten ladingen bijval. Oranje-in ternationals Memphis Depay en Georginio Wijnaldum spreken zich uit tegen racisme en staan vierkant achter Mendes Moreira. Premier Mark Rutte noemt de ge beurtenissen 'schandalig' en be kende Nederlanders sturen mas saal liefdevolle berichtjes naar de voetballer. ,,Ik ben blij met de steun en positieve berichten die ik heb gekregen'', zegt de hoofdper- soon. ,,Het heeft een hoop losge maakt. Misschien ook omdat het de eerste keer was dat er een wed strijd in Nederland door racisti sche leuzen is stilgelegd.'' Persvoorlichter Vincent Wernke krijgt deze maandag meer dan honderd interview-aanvragen van media. De redactie van RTL-pro- gramma Beau mailt ook, maar krijgt nul op het rekest. De club wil de situatie niet nog groter ma ken dan 'ie al is. Slechts een hand jevol journalisten wordt mede werking verleend. Mendes Moreira werd zondag door FC Den Bosch-trainer Erik van der Ven een 'zielig mannetje' genoemd. De voetballer raakte lo gischerwijs over de kook van die woorden. ,,Maar ik heb nu verha len gelezen dat de trainer van FC Den Bosch niet eens thuis kon sla pen en dat hij en zelfs z'n dochter tje bedreigd worden. Het was nooit mijn intentie om hem in zo'n kwaad daglicht te zetten. Ook al vond ik zijn reactie niet kun nen.'' Later op the day after draait FC Den Bosch volledig bij. Er volgen excuses en spijt vanuit de Bra bantse hoofdstad. Van der Ven reist zelfs naar Kralingen. Daar gaat hij in een lang gesprek diep door het stof bij de Rotterdamse aanvaller. Hij maakt excuses en die worden geaccepteerd. ,,Zo kan het dus ook'', zegt de voetballer met Guinese roots. dinsdag 19 november 2019 Nooit waren er zo veel camera's in De Vliert Jan Martens Den Bosch Burgemeester Jack Mikkers van Den Bosch pleit voor snelle actie van de club: „Maak samen met de suppor ters een statement tegen racisme. Doe dat bijvoorbeeld al bij de eerstvolgende wed strijd. Je moet niet wachten tot het onderzoek naar de incidenten is afgerond." Voorzitter Jan-Hein Schouten van FC Den Bosch gaat een dag later diep door het stof voor de vele media die op de zaak zijn gedoken. foto roel van der aa -Voorzitter Jan-Hein Schouten Een dag na de racistische leuzen aan het adres van Excel- sior-voetballer Ahmad Mendes Moreira (24), trilt de Rotter damse club nog op z'n grond vesten. ,,Het heeft een hoop losgemaakt." Wesley van Oevelen Rotterdam Erik van der Ven (l), trainer van Den Bosch, reisde naar Rotter dam om zijn excuses aan te bie den. foto sbv excelsior

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25