m 22 Aftrap:20.45 uur In aanloop naar 'feestwedstrijd' tegen Estland Oranje gaat naar het EK. Reden voor feest en optimisme. Tegelijkertijd is er de worsteling met het verwachtingspatroon. Hoe hoog moet de lat liggen bij de beoordeling van dit team en zijn bondscoach? Koeman: ,,We zijn zelf ook echt wel heel kritisch.'' EK-KWALIFICATIE 1 NEDERLAND - ESTLAND Kort Voetbal Kramer niet op 1500 meter Sven Kramer doet komend weekeinde bij de wereldbekerwedstrijd in Tomaszów Mazo- wiecki in Polen alleen mee op de 5000 me ter en op de ploegachtervolging. De Friese schaatser heeft zich vanwege zijn rugklach ten afgemeld voor de 1500 meter. Douwe de Vries neemt op die afstand zijn plaats in. MOTORSPORT Broers Marquez in MotoGP Het fabrieksteam van Honda komt in 2020 met een bijzonder Spaans rijderskoppel uit in de MotoGP. Achtvoudig wereldkampioen Marc MSrquez krijgt gezelschap van zijn drie jaar jongere broer Alex, die dit jaar de wereldtitel veroverde in de Moto2. Airbnb partner van IOC Airbnb is voor de komende negen jaar toe getreden tot het rijtje van wereldwijde part ners van het Internationaal Olympisch Co mité (IOC). De huizenverhuursite gaat hel pen om tijdens de Spelen en de Paralympics huisvesting te regelen voor bezoekers, fami lieleden van atleten en officials. Vormer blijft geschorst Ruud Vormer doet volgende week niet mee in de CL-wedstrijd tegen Galatasaray. De Nederlandse middenvelder van Club Brugge blijft geschorst. De club was tegen de straf van drie duels schorsing in beroep gegaan, maar zonder succes. Vormer heeft er al twee wedstrijden schorsing op zitten. Flitsen Quote van de dag Handbal Hockey Op de kolossale videomuur boven zijn hoofd blinkt nog de teamfoto van zaterdag uit de kleedkamer in Belfast. We zien de spelers van Oranje. Samen vieren ze lachend dat ze naar het EK gaan. Maar de coach van dat succes, die praat an derhalve dag later met een gezicht als een oorwurm. Kribbig en knorrig zit Ronald Koeman aan tafel. Hij blikt in Zeist vooruit op de interland van vanavond tegen Estland. Dat moet een feestwedstrijd worden. Maar wat Koeman vooral uit straalt - en ook uitspreekt, is dat hij baalt van 'het negatieve senti ment' dat de EK-plaatsing om ringt. Of beter: de voortdurende golfbeweging in dat sentiment. „Eerst was het helemaal niks met Oranje'', bitst Koeman. ,,Dat was toen we in 2018 begonnen. Daarna win je van Frankrijk en Duitsland in de Nations League en is het alsof we wereldkampi oen zijn. En nu staan we weer stil in onze ontwikkeling. Ik stoor me aan al die meningen, aan het op portunisme van analytici en oud spelers. Waarom niet wat even wichtiger, wat meer reëel? We zijn volgens mij bezig in een dui delijke lijn die anderhalfjaar gele den is begonnen.'' Antwoord Hoe hoog mag en moet de lat lig gen in de beoordeling van dit Oranje en zijn bondscoach? Het is een interessante vraag. Met niet zo'n eenvoudig antwoord. Koe man worstelt er namelijk zelf ook wel mee. Het blijkt uit sommige dingen die hij vandaag óók zegt. Hij zegt bijvoorbeeld: ,,Ik merkte zelf ook dat ik zaterdag baalde dat we niet de juiste keuzes maken. De laatste pass, de bezetting voor de goal; het moet nog veel beter. We zijn zelf ook echt wel heel kri tisch. Maar in Nederland onder schatten we Noord-Ierland, die ploeg kan het veel landen moei lijk maken. Volgend jaar zomer bij het EK zal het allemaal dicht bij elkaar liggen. In Europa steekt op dit moment niet één land er ver bovenuit.'' Comeback In de Johan Cruijff Arena eindigt vanavond het tweede volledige interlandjaar van Koeman. Est land is de tegenstander. Koemans' eerste jaar eindigde in november 2018 met een fantastische 3-0 zege tegen Frankrijk en een knappe co meback (van 2-0 achter naar 2-2) in Duitsland. ,,Die 3-0 tegen Frankrijk heeft een nieuwe norm gezet'', zei de bondscoach des tijds. ,,We moeten die norm in 2019 zo vaak mogelijk reproduce ren.'' Ik merkte ook dat ik zaterdag baalde dat we niet de juiste keuzes maken Groep C Stand Hij bedoelde vooral: aan de bal, in het offensieve. Als je sec kijkt, dan is dSt nog te weinig gelukt. Ja, laatst in Hamburg, bij de 2-4 zege op Duitsland. En ook wel in de halve finale van de Nations League tegen Engeland (1-3 na verlen ging). Maar in andere duels stokte het of bleef Oranje zelfs een heel eind bij die norm vandaan. ,,Het is ook niet makkelijk'', zegt de naast Koeman aangescho ven Georginio Wijnaldum, tus sen al zijn rake racismestatements door. ,,Ook de 0-4 zege in Estland was een goede wedstrijd. Er zit veel rek in ons team, maar: het moet constanter. Dat vinden we zelf ook. Dat is de volgende stap richting het EK.'' IJkpunt Als 2019 ook een ijkpunt kent, dan was het de Nations Leaguefinale halverwege dit jaar tegen Portu gal. In dat duel stuitte Oranje op duidelijke begrenzingen. Een top- tegenstander zette de as potdicht en schermde Frenkie de Jong en Matthijs de Ligt af in de opbouw. Portugal drong Virgil van Dijk tel kens de bal op en die koos te snel voor de pass naar de rechterkant naar Denzel Dumfries en dan stokte het spel. Zo'n aanpak kunnen Koeman en zijn ploeg straks ook verwach ten van de tegenstanders bij het EK. Lukt het dan wél om door zo'n blok heen te spelen? Kan er dan onafhankelijk van Frenkie de J ong tóch flink wat worden gecre ëerd? Dat wordt dé uitdaging en het huiswerk voor het halfjaar dat nog resteert tot aan het EK. Zo beke ken is de laatste kwalificatiewed- stijd tegen Estland vanavond al meteen een eerste oefenmogelijk heid. ,,We gaan tegen Estland ook iets anders doen dan tot dusver'', zegt Koeman, nu niet kribbig, maar op neutrale toon. ,,Maar wat precies, dat ga ik hier nog niet melden.'' 'Alle records moeten verbroken worden' dinsdag 19 november 2019 SCHAATSEN OLYMPISCH VOETBAL Het Duitse FSV Mainz 05, de club van Jeremiah St. Juste en Jean-Paul Boëtius, heeft Achim Beierlorzer aangesteld als nieuwe trainer. Hij werd onlangs zelf ontsla gen bij FC Köln. Die club benoemde gisteren Markus Gisdol als nieuwe coach. Beachvolleyballers Alexander Brouwer en Robert Meeuwsen eindigden als tweede in het World Tour-toernooi in het Mexicaanse Chetumal. Het als eerste geplaatste Neder landse duo verloor de finale van de Amerika nen Taylor Crabb en Jacob Gibb met 2-1. t Sontje Hansen heeft de Gou den Schoen op het WK onder 17 gekregen. De spits van Ajax scoorde zes keer tij dens het toer nooi, waar Ne derland vierde werd. Hij kreeg de prijs uit han den van oud- PSV'er Ro- naldo. 1 Estavana Polman (foto) blijft Esbjerg trouw. De 27- jarige Oranje international heeft haar con tract bij de ploeg waar voor ze al sinds 2013 speelt weer met een jaar verlengd. I De duels van de beide Oranje-teams in de Pro League worden volgend jaar op vier verschil lende locaties gespeeld: Rot terdam, Den Bosch, Utrecht en Amstelveen. O a 0) GO k 1 'til Stadion: Johan Cruijff Arena Op tv: NPO 3 Scheidsrechter: Davide Massa (Ita) 'Stoor me aan Maarten Wijffels Zeist -Ronald Koeman EK-KWALIFICATIE Vandaag 20.45 uur Nederland - Estland 20.45 uur Duitsland - Noord-Ierland gespeeld w g v pt (v-t) 1 Duitsland 7 6 0 1 18 24-6 2 Nederland 5 1 1 16 19-7 3 Noord-Ierland 7 4 1 2 13 8-7 4 Wit-Rusland 8 116 4 4-16 5 Estland 7 0 16 1 2-21 Onderling resultaat gaat voor doelsaldo, Duitsland en Nederland naar het EK, Noord-Ierland naar play-offs. Cristiano Ronaldo wil de 109 interlandgoals van de Iraniër Ali Daei verbeteren. Hij staat nu op 99 doelpunten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22